TURISTIKA u nás

Město Červený Kostelec, ležící v malebném východním podhůří Krkonoš v srdci Kladského pomezí mezi Náchodem a Trutnovem je ideálním místem pro nejrůznější turistické a cykloturistické aktivity. Město a jeho nejbližší okolí se rozkládá v členitém podhorském terénu na jihozápadních svazích Jestřebích hor v nadmořské výšce cca 400 m.n.m. a je tak ideálním východiskem do jednoho z nejkrásnějších krajů České republiky, kraje kopců lesů, říčních údolí, rybníků a širokých výhledů na malebná hraniční horské pásmo Krkonoše, Orlické hory, Stolové hory a Adršpach. Naleznete zde řadu míst pro turistické výlety, a to jak pro začínající turisty, tak i výlety a trasy pro ty zdatné, kteří chtějí otestovat hranici svých sil. Na svých cestách v našem kraji naleznete jistě dostatek krásných výhledů do krajiny, zajímavých věcí či historických zajímavostí. Vždyť proč by ne, když se nacházíte v kraji Aloise Jiráska a Boženy Němcové, kraji - opředeném nejrůznějšími pohádkami, bájemi či příběhy.

Návštěvníkům města Červený Kostelec nabízí již samotné centrum města dostatek turistických a architektonických zajímavostí, a tak by každý návštěvník neměl rozhodně vynechat návštěvu hlavních turistických lokalit, jako je Kostel sv. Jakuba Většího či Domek Boženy Němcové.

Znalci architektury a stavitelství by rozhodně neměli vynechat návštěvu některé z významných budov města, jako je například budova Divadla J.K.Tyla, budova Sokolovny, budova ZUŠ - vila továrníka T.Keyzlara, budova Staré radnice či dalších významných budov na náměstí.

Turisté, kteří se zabývají dílem jedné z našich nejvýznamnějších spisovatelek Boženy Němcové si zřejmě nenechají, kromě návštěvy domku Boženy Němcové, ujít návštěvu symbolického hrobu Viktorky Židové známé postavy z jejího díla Babička. Návštěvník kostela sv. Jakuba by si neměl opomenout prohlédnout sochy sv. Václava a sv.Ludmily, nacházející se na schodišti před hlavním vstupem do kostela, ale také sousoší Kalvárie, Mariánský sloup či kapli sv. Cyrila a Metoděje na místním hřbitově.

Malý městský okruh Červeným Kostelcem

Malý městský okruh je určen pro návštěvníky, kteří chtějí navštívit hlavní turistická místa v samém středu Červeného Kostelci. Tento okruh je příjemnou procházkou v nenáročném výškovém profilu a věříme, že jej návštěvníci ocení.

Tuto naši malou exkurzi do historie a současnosti Červeného Kostelce zahájíme na červenokosteleckém náměstí T. G. Masaryka přímo před budovou staré červenokostelecké radnice, kde i v současnosti sídlí městský úřad a konkrétně jsou zde umístěny kanceláře starosty města. Od staré radnice přejdeme cestu směrem k architektonicky zajímavé budově bývalé České spořitelny a vydáme se vlevo po státní silnici. Po zhruba 200 metrech odbočíme vpravo směrem k budově Základní školy v Červeném Kostelci. Ještě předtím se ale můžeme občerstvit v Cukrárně u Jakuba s vyhlášenou zmrzlinou v širokém okolí. Budova Základní školy bude po naší levé straně a my budeme mířit přímo k budově Divadla J. K.Tyla. Nacházíme se v samém centru tzv. kulturního koutku Červeného Kostelce. Před budovou divadla se nachází Přírodní areál a vzhůru směrem na návrší Chrby pak budova Sokolovny, kterou budeme opět míjet po naší levé straně. Budete-li se chtít občerstvit, můžete navštívit kavárnu v Divadle J.K.Tyla nebo Restauraci Sokolovna v budově Sokolovny.

Dále budeme pokračovat po místní silnici vzhůru směrem na místní část Lipky, nicméně následně buď podél hřbitovní zdi vpravo nebo průchodem přes místní hřbitov projdeme ke Kapli sv. Cyrila a Metoděje. Od vchodu na červenokostelecký hřbitov následně sestupujeme ulicí směrem k symbolickému hrobu Viktorky, abychom dlážděnou cestou došli klenutým průchodem zpět na ulici Boženy Němcové. Zde odbočíme vlevo a po cca 100 metrech budeme mít po levé straně Domek Boženy Němcové.

Po prohlídce domku, kdy se seznámíte s obdobím pobytu spisovatelky Boženy Němcové v našem městě, přejdeme ke Kostelu sv. Jakuba Většího, kde si můžeme prohlédnout Mariánský sloup, sousoší Kalvárie, nebo na hlavním schodišti do kostela sochy sv. Václava a sv. Ludmily. Od kostela následně přejdeme zpět k staré červenokostelecké radnici, kde náš malý městský okruh ukončíme.

Vycházky v nejbližším okolí Červeného Kostelce

Vyrážíme směr na východ od města...

Východním směrem, při státní silnici I/14, je rybník Čermák. Pro malou hloubku vody není však vhodný ke koupání. Nad rybníkem je les, jímž prochází zeleně značená turistická cesta směrem na Hronov. Na okraji lesíka je Památník končinské tragédie roku 1942. Kolem Burdychova stavení na Končinách (úkryt vysílačky Libuše v r. 1942) s deskou připomínající válečné události lze po místní komunikaci v polích dojít až k telefonnímu vysílači na vyhlídkové místo do celého kraje.

Z Končin lze pokračovat směrem severním do Horního Kostelce a na Jestřebí hory, východním směrem vede turistická cesta do Hronova (Podle cesty pěchotní sruby z roku 1937 a 1938, které jsou součástí jednotné linie pohraničního opevnění.) a přes Zbečník do lesa Maternice s pověstnou Skalákovou studánkou či na bájný vrch Turov, směrem jižním po místních komunikacích a turistických cestách se lze vrátit k červenokosteleckým rybníkům Špinka a Brodský.

Vyrážíme směr na jih od města...

Nejoblíbenější vycházková místa se nacházejí na jih od Červeného Kostelce. Lesoparkem Občinou vedou vycházkové cesty (i silnice směr Zábrodí, Náchod) k rybníku Brodský. Autokempink Brodský nabízí příjemné možnosti využití volného času – koupání, stanování, ubytování v chatkách, vodnickou restauraci, dětské hřiště, půjčovnu loděk, letní páteční večery s country hudbou i soutěžně-zábavné akce pro děti. V blízkém sousedství je největší rybník Špinka, po jehož břehu vede turistická cesta do Náchoda a cyklotrasa z Červeného Kostelce směr Studnice, Česká Skalice.

Kromě krásné přírodní scenérie a pozorování četných druhů vodních ptáků se v létě nabízí možnost koupání, stanování, občerstvení, oblíbené jsou turnaje v pétanque. Jihozápadním směrem od lesoparku Občina a romantického rybníčku Krčmařík vedou místní komunikace přes Skalku a Halašov do Olešnice (Olešnice je součástí Červeného Kostelce) a do příměstského lesa Žďár (sportovní střelnice), odkud lze pokračovat přes okrajové části města Stolín a Mstětín (lidová architektura) k řece Úpě, nebo kolem tenisových kurtů a fotbalového stadionu zpět do města.

Vyrážíme směr na západ od města...

Všechny vycházky západním směrem vedou k řece Úpě. Za jmenovanou vsí Stolín s lidovou architekturou a plastikami lze po turistické cestě procházet romantickým lesním údolím, příznačně nazvaným V potůčkách, až k Boušínské lávce přes řeku Úpu. Po obou březích Úpy vede do všech stran velké množství turistických cest a cyklotras se zajímavými místy vybízejícími k pokračování výletu. Za dobrého stavu vody je Úpa splavná pro sportovní a turistické lodě. I zeleně značená turistická trasa z Kostelce přes Dupačku vede k Náchodci a Šiškovně, dalším oblíbeným místům v údolí Úpy.

Nejvíce cest, turistických tras i cyklotrasa Boženy Němcové vede k Devíti Křížům (vyhlídka na Červenokostelecko a Jestřebí hory, východisko kondičních běžeckých tras, hospoda), odkud lze pokračovat ke zřícenině hradu Vízmburku a do Havlovic (u bývalého mlýna deska připomíná rodiště pátera Regnera Havlovického, lidová architektura, plastika, smírčí kříž), tedy opět k Úpě. Od Devíti Křížů vedou značené cesty s panoramatickými výhledy do Rtyně v Podkrkonoší, do Batňovic, na Úpicko a do Havlovického Podhradí.

Vyrážíme směr na sever od města...

K vycházkám za krásnými výhledy láká na severu hradba Jestřebích hor s průměrnou nadmořskou výškou 600 metrů. Kolem červenokosteleckého hřbitova vedou nástupové cesty do této oblasti, možno využít i silnici přes Horní Kostelec směrem na Hronov nebo na Stárkov. Pěšáci i cykloturisté mají však při cestě krátce za městem malý Lánský les, z jehož okraje přehlédnou celé východní Krkonoše, a na hřeben Jestřebích hor vystoupí přes malebnou ves Bohdašín, místními obyvateli výstižně nazývanou Betlém. Odměnou za trochu potu při výstupu jsou výhledy do kraje.

Z okraje lesa nad Bohdašínem přehlédnou celou červenokosteleckou kotlinu, výhled jim na východě uzavřou hřebeny Orlických hor, na jih přes přehradu Rozkoš, Hradecko, Pardubicko končí výhled siluetou Českomoravské vysočiny a Železných hor, červánky zapadajícího slunce mohou pozorovat nad Barchovinami, Hořičkami, Zvičinou a lesy Královédvorska. Tři sta metrů severněji, z pastvin nad obcí Chlívce, se otevírají nezapomenutelné pohledy na stolové hory Turov, Ostaš, Bor a Hejšovinu, do polského Kladska i obzor uzavírající vrcholky pohraničních Javořích hor s nejvyšším kopcem Náchodska, Ruprechtickým špičákem (880 m. n. m.).

Značené turistické trasy z Červeného kostelce

Z Červeného Kostelce vychází, nebo městem prochází, mnoho turistických tras, o jejichž značení se starají obětaví členové Klubu českých turistů. Trasy všech čtyř barev tuláky zavedou do nejkrásnějších a nejzajímavějších míst v blízkém i vzdáleném okolí. Východiskem výletů do všech světových stran je autobusové nádraží u náměstí s mapami, popisy cest a směrovníky. Zdrávi došli!

Červená turistická značka

Jihovýchod - Cesta Boženy Němcové do Náchoda

Z centra Červeného Kostelce vychází lesoparkem Občina podél silnice směr Zábrodí - Náchod k autokempinku u rybníka Brodský, na jehož hrázi odbočuje vpravo a prochází od ocasu až na hráz rybníka Špinka. Za hrází Špinky se pravoúhle stáčí do lesa, v němž přetne silnici Zábrodí - Trubějov a kolem dnes již zarostlého Piccolominského rybníčka mírně stoupá do Trubějovských lesů (nejvyšší bod U signálu 487 metrů n. m.). Lesními průseky nabídne několik výhledů na stolové hory Bor a Hejšovinu i na okolí obce Dolní Radechová. Z Trubějovských lesů vychází na okraji obce Kramolna, kde je odbočka rovněž červeně značené cesty do Starkoče, kolem Dubenského dvora a rezervací Dubno s památníky na boje války roku 1866 do České Skalice. Za obcí Kramolna naše cesta zabočí vlevo do Zámecké aleje. Pohodlnou asfaltovou cestou kolem vojenského hřbitova války roku 1866 dojde až k Náchodskému zámku.

Odtud lesoparkem prudce klesá kolem bývalé Bartoňovy vily na náchodské náměstí. Zde navazuje na červeně značenou cestu Aloise Jiráska, vedoucí vpravo přes Ameriku, Dobrošov, Jizbice a Peklo na hřebeny Orlických hor, na druhou stranu pokračuje přes vyhlídkové kopce podél linie pěchotního opevnění u obcí Babí, Pavlišov a Studénky do Hronova a na hřebeny Jestřebích hor.

Cesta Boženy Němcové na jihozápad do údolí Úpy

Opačným směrem, na západ, červeně značená trasa vyvede pochodníky z centra města okrajovou částí Lhotou, aby za vlakovým nádražím vystoupala k Devíti Křížům (výhledy). Příjemný lesní úsek končí klesáním od zřícenin hradu Vízmburku do Podhradí, kde se na ni napojí rovněž červeně značená cesta od Jestřebích hor (Malé Svatoňovice, Rtyně v Podkrkonoší, Končiny, Podhradí) a pravoúhle se stáčí do Havlovic.

Odtud se lesnatým údolím vine po březích Úpy jako jedna z nejfrekventovanějších, ale také nejkrásnějších, cest Národní přírodní a kulturní památkou Babiččino údolí do Ratibořic a České Skalice. Cestou z Havlovic: Šiškovna (odbočka neznačenou starou obchodní cestou přes Barchoviny na Křižanov), Boušínská lávka (křižovatka turistických cest, odbočka na Boušín), Slatinský mlýn (silnice do Slatiny nad Úpou a Červenou Horu), Červený most (odbočka modré značky na Hořičky nebo na Rýzmburk), Bílý most (odbočka žluté značky na Rýzmburk), Viktorčin splav, Staré bělidlo, Ludrův mlýn, Ratibořický zámek, Bažantnice s loveckým pavilonem, Česká Skalice.

Z České Skalice pokračuje cesta B. Němcové do Chvalkovic, malebným údolím potoka Běluňky do Harcova, dále přes obce Kladruby, Kohoutov a Vlčkovice do Kuksu, lesem přes Betlém do Dvora Králové nad Labem.

Zelená turistická značka

Na severovýchod - do Jestřebích hor a na vrch Turov

Z centra města mírně stoupá zeleně značená cesta Horním Kostelcem až na hřeben Jestřebích hor, překročí silnici do Stárkova a pokračuje lesem Maternicí (křižovatka modré značky směr Skalákova studánka - Zbečník a červeně značené hřebenové cesty Aloise Jiráska) na okraj obce Velký Dřevíč.

Odtud vystoupí na samostatný vrch Turov (602 metrů n. m. - nezapomenutelné výhledy), a sestupuje polními a lučními úseky do Velkého Dřevíče, kde končí u autokempu a koupaliště.

Na východ - vyhlídková cesta do Hronova

Do volných prostor v polích a lukách se zeleně značená cesta dostane městskou okrajovou částí Letná, aby táhle stoupala k lesíku pod Končinami. Na okraji lesíka je Památník končinské tragédie roku 1942. Kolem Burdychova stavení na Končinách (úkryt vysílačky Libuše v roce 1942) s deskou připomínající válečné události dojde na křižovatku s místní komunikací i s modře značenou turistickou cestou Horní Rybníky - Horní Kostelec.

Kromě několika zajímavých dřevěných i kamenných domků lidové architektury jsou končinské kopce a nezalesněné pláně (530 metrů n. m.) místem dalekých výhledů do všech světových stran. Krátkým sestupem lesní cestou pokračuje zelená značka na okraj osady Hájek. Po lučních cestách na návrších s výhledy na Jestřebí hory a Hronovsko, poté kolem pěchotních srubů jednotné linie pohraničního opevnění z let 1936 - 38 pozvolna sestupuje do svého cíle, do Hronova.

Na jihozápad - přes údolí Úpy na Boušín a Hořičky

Z centra města tato zelená TZ vychází Palackého ulicí ke sportovnímu areálu (hřiště národní házené, sportovní hala, dětské hřiště, fotbalový stadion, tenisové kurty) a přes železniční trať vystoupá průmyslovou zónou na polní cestu Na Dupačce (výhledy na údolí Úpy, Barchoviny i Krkonoše). Sestupuje do lesů nad levým břehem Úpy, v místě zvaném Pod Kramflekem mine modrou TZ a přímo klesá k řece Úpě do Náchodce k Šiškovenskému mostu. Ihned za mostem zabočí vlevo na frekventovanou Badhildinu cestu (červená TZ z Havlovic do Ratibořic a modrá cykloznačka Okruh Boženy Němcové) a u Badhildina stolku stoupá vpravo společně se značením Justýnčina okruhu.

Z lesů vede na spodní okraj Slatinských Končin, kde u hospodářského objektu zabočí vlevo a společně s modrou cykloznačkou (Radvanice – Slatinský mlýn) po okraji lesa kolem torza Špetlova buku a fary dojde ke kostelu na Boušíně (6,5 km). Ve svém závěru prochází tato cesta obcí Slatina nad Úpou (dřevěná zvonice a četné zachovalé stavby lidové architektury), přes sousední obec Litoboř, kde na ni navazuje modře značená cesta na Turyň a do údolí Úpy, dojde na náměstí v Hořičkách (13 km).

Na severozápad - Trutnovsko a bojiště války roku 1866

Zeleně značená turistická cesta na Trutnovsko vede z centra okrajovou částí Lhotou na Zada u Lhoty (od kapličky výhledy na Rtyňsko a Jestřebí hory), prochází Rtyní v Podkrkonoší kolem přírodního areálu Na Rychtě a kostela sv. Jana Křtitele a pokračuje do Úpice. Údolím proti proudu řeky Úpy vede do Suchovršic, odkud vystoupí do lesů, za nimiž leží obce Rubínovice a Starý Rokytník s památníky bitvy u Trutnova v roce 1866.

Ze Starého Rokytníku jsou to už pouhé 4 kilometry do Trutnova.

Z Olešnice na Špinku

Od vlakové zastávky v Olešnici (Olešnice je součástí Červeného Kostelce) vychází zeleně značená cesta vedoucí do rekreační oblasti u rybníka Špinka. Nejprve prochází obcí, kde v místní části zvané V Koutě je několik zachovalých dřevěných chaloupek. Poté mírně stoupá na návrší, odkud lze za dobré viditelnosti dohlédnout na Bohdašín, Jestřebí hory a Krkonoše, odtud klesá na břeh rybníka poblíž tábořiště (v létě možnost občerstvení).

Po břehu rybníka vede asi půl kilometru na hráz, pod hrází po okraji chatové kolonie sestupuje do lesů do údolí potoka Špinka, kde navazuje na modře značenou turistickou cestu od Zábrodí a Horních Rybníků do údolí Úpy.

Modrá turistická značka

Na sever - za výhledy nad Chlívce v Jestřebích horách

Kolem kosteleckého hřbitova, okrajovou částí Lipky a samotou Brodky, vede modře značená cesta do zadní Rtyně v Podkrkonoší. Odtud přes osadu Náměrky stále stoupá k bohdašínskému hřišti (výhledy na Červenokostelecko, Rtyňsko a Barchoviny), lesem po jižních svazích na hřebenovou, červeně značenou cestu Aloise Jiráska, a končí na severní straně kopců nad obcí Chlívce u bývalého Větrného dolu (nezapomenutelné výhledy na Turov, Orlické hory, komplex Adršpasko-teplických skal, Broumovské stěny i hraniční Javoří hory).

Zde navazuje na zeleně značenou cestu Turov - Švédský vrch, Odolov.sever - za výhledy nad Chlívce v Jestřebích horách

Na jih - ze Lhoty k Úpě

Ze severní části Lhoty za Červeným Kostelcem, od křižovatky se zeleně značenou cestou na Trutnovsko, vychází modře značená cesta k vlakovému nádraží (křižovatka s červeně značenou cestou k Devíti Křížům).

Pod nádražím prochází Lhotou a stoupá k okraji obce Stolín, odkud mezi poli a loukami s výhledy na přilehlé obce, údolí Úpy i Krkonoše pozvolna přes obec Mstětín (lidová architektura) klesá po okraji obce Červená Hora kolem zbytků zříceniny stejnojmenného hradu do údolí Úpy ke Slatinskému mlýnu. Zde navazuje na červeně značenou dálkovou cestu B. Němcové a cyklotrasy.

Na Jih - lesní cesta od Devíti Křížů k Boušínské lávce

Od osady Devět Křížů, která je součástí Červeného Kostelce, začíná od červeně značené cesty do Havlovic modře značená cesta do údolí řeky Úpy. Nepříliš náročná trasa vede krásným lesem, ve kterém četní houbaři nacházejí své úlovky.

Pro dobrý povrch a celodenní stín je také stále více využívána cyklisty. Od Devíti Křížů mnohými zatáčkami sestupuje nad rekreační osadu Náchodec v údolí Úpy a po levém břehu řeky pokračuje k Boušínské lávce (křižovatka červeně značené cesty Boženy Němcové Havlovice - Česká Skalice, zeleně značená cesta Č. Kostelec - Boušín, žlutě značená cesta směr Mstětín, Olešnice, Brodský, cyklotrasa B. Němcové).

Od severu na jih, z Jestřebích hor do Babiččina údolí

V Horním Kostelci poblíž křižovatky silnic Červený Kostelec - Stárkov a Rtyně v Podkrkonoší - Hronov začíná modře značená turistická cesta na jih. Nejprve prudce vystoupí na Končinský kopec (530 metrů n. m.) s dalekými výhledy do všech světových stran. Odtud jde cesta převážně dolů na Končiny - Kostelecké Končiny (lidová architektura, Burdychovo stavení - úkryt vysílačky Libuše v r. 1942) a Zábrodské Končiny.

Přes Kozákův kopec (469 metrů n. m.) s dalekými výhledy směřuje obcí Horní Rybníky do lesa Osičiny (křižovatka s červeně značenou cestou Č. Kostelec, Špinka - Náchod) a stále klesá k potoku Špinka, po jehož břehu vede do Řešetovy Lhoty (vysoký kamenný železniční most). Po břehu rybníka pod kopcem zvaným Na skalce (383 metrů n. m.) s teplomilnou květenou přivede turisty do obce Studnice (bývalá kamenná tvrz - dnes sídlo obecního úřadu, kostel) a za obcí Třtice stoupá na Žernov (výhledy na Českoskalicko a Novoměstsko). Odtud už je kousek na Rýzmburk, který již patří do Národní přírodní a kulturní památky Babiččino údolí.

Z altánu, poblíž zřícenin stejnojmenného hradu, je opět nezapomenutelný výhled do údolí řeky Úpy na severu uzavřený siluetou Jestřebích hor. Po krátkém sestupu na břeh Úpy přejde přes červený most na pravý břeh řeky a mírně stoupá zalesněným údolím proti proudu Hlubokého potoka kolem bývalé tvrze Turyň do obce Litoboř a za výhledy a pamětihodnostmi do obce Hořičky. Zde se opět otáčí k jihu a opět klesá údolím Valovického potoka do Chvalkovic (před Chvalkovicemi cestou smírčí kříž), a údolím potoka dovede turisty až do Jaroměře.

Žlutá turistická značka

Od Devíti Křížů do Úpice

U Devíti Křížů (okrajová část Červeného Kostelce) od křižovatky silnice Náchod - Trutnov a červeně značené turistické cesty do Havlovic vychází žlutě značená cesta do Úpice. Za hospodou vstupuje do lesa, z jehož okrajů se nabízejí výhledy na protilehlé Jestřebí hory a Rtyňsko. Kolem několika domků samoty Krákorka a stejnojmenným lesem s bývalými lomečky na písek mírně klesá na okraj polí a luk s křižovatkou zajímavých, avšak turisticky neznačených cest.

Přes obliny polí, luk a hájků jsou odtud fotograficky vděčné výhledy na Malé Svatoňovice, Jestřebí hory a Krkonoše. Údolím směřuje cesta kolem chatiček a zahrádek okrajovou částí Sychrov do centra Úpice.

Zkratka z Horního Kostelce na Bohdašín

Od zelené značky Č. Kostelec - Turov odbočuje v Horním Kostelci žlutě značená cesta polem (výhledy až na Krkonoše) kolem rybníka Janouch na okraj Bohdašína, kde stoupá Mírovou ulicí a kolem místní kapličky na Panskou cestu na hřebenu Jestřebích hor. Cestou nad Bohdašínem vyhlídková místa na Červenokostelecko, Orlické hory a do Polabí, za dobré viditelnosti lze dohlédnout na Pardubicko s Kunětickou horou, Železné hory a Českomoravskou vrchovinu.

Z Panské cesty Na Krkavčině jsou výhledy na severovýchod s dominantami Stolových hor Boru a Hejšoviny. Lesem Maternicí potom cesta sestupuje na křižovatku silnice Stárkov - Velký Dřevíč a zeleně značené turistické cesty Švédský vrch - Turov, kde končí.

Od rybníka Špinka do Hronova

Z hráze rybníka Špinky, od odbočky červené značky do Náchoda a cyklotrasy B. Němcové vychází žlutě značená cesta směřující severovýchodním směrem přímo nad Hronov.

Po místních komunikacích a polních cestách stále mírně stoupá přes vyhlídkový Kozákův kopec (469 metrů n. m. - křižovatka modře značené cesty z Jestřebích hor do Babiččina údolí), táhlým údolím sestoupí k silnici Náchod - Trutnov, aby za ní prudce vystoupala k hřebenové linii pevnostního opevnění z let 1937 - 38 u obce Studénky (daleké výhledy) a skončila na křižovatce červené cesty Aloise Jiráska.

Od rybníka Brodský k řece Úpě

Od autokempu u rybníka Brodský vychází žlutě značená cesta do údolí řeky Úpy. Polní cestou přes vrch Halašov (výhledy) vede do Olešnice na vlakovou zastávku, odtud mírně stoupá k silnici do České Skalice (výhledy na údolí řeky Úpy, Barchoviny a Krkonoše) a následně sestupuje k obci Mstětín (součást Červeného Kostelce).

Ve Mstětíně jsou udržované podhorské chaloupky s lidovou architekturou. Pod obcí klesá lesní strání s četnými balvany k řece Úpě a končí u Boušínské lávky na křižovatce dalších turistických tras.