Muzeum - domek Boženy Němcové

V Červeném Kostelci si rádi připomínáme období, kdy zde v tomto domku krátce po své svatbě nová paní Božena Němcová strávila se svým manželem několik měsíců svého života.

Jsme také potěšeni i tím, že na tento svůj pobyt u nás si často ve své tvorbě vzpomínala a čerpala z něho inspiraci.

Domek spisovatelky Boženy Němcové

V centru města naproti kostelu je Domek Boženy Němcové s expozicí připomínající krátký pobyt spisovatelky v Červeném Kostelci od podzimu 1837 do dubna 1838 a obrazovou minigalerií známého červenokosteleckého malíře Gustava Vacka. Součástí prohlídky Domku Boženy Němcové je i symbolický hrob Viktorky, postavy z Babičky Boženy Němcové, který je umístěn v parčíku za domkem. Hrob je také samostatně přístupný z ulice vedoucí od kostela ke hřbitovu.Na bývalém domku kupce Augustina Hůlka čp. 127 v ulici Boženy Němcové byla roku 1912 odhalena pamětní deska: V tomto domě bydlela Božena Němcová od měsíce září 1837 do dubna 1838.

Takto domek vnímala Božena Němcová a popsala jej ve své povídce Chudí lidé, která čerpá z městského života v Červeném Kostelci: "...Naproti faře byl domek, který se ode všech ostatních lišil čistou úpravou. Celé průčelí bylo bílé jako sníh. U oken byly letní zelené okenice, hlavní dveře a vedle nich jedny od polovice se skleněnými okny byly hnědé. Za sklem těch dveří bylo vidět rozličné věci: kalouny, vřetena, trubku malovanou, dýmky, fíky, míče, strakaté harasky, slovem věci, které svědčiti měly, že tam bydlí kupec. Pak se vyznamenával ještě zídkou, která celou šířkou domku zděna byla a bílými dlaždicemi pokladena. Vybíhala skoro půl sáhu do silnice a ze stran vedly na ní dva stupně. Do tohoto domku, když jsem se po městě ohlédla, vešla jsem."

Z historie domku

24. května 1942 byla v podkroví domku z iniciativy učitele, muzejníka a regionálního spisovatele Josefa Hurdálka péčí městské rady slavnostně otevřena světnička Boženy Němcové. Roku 1962 u příležitosti stého výročí spisovatelčina úmrtí byla světnička nově upravena. Domek ale nebyl v následujících letech soustavně opatrován, chátral a roku 1974 musel být z technických důvodů uzavřen. Jeho stavební obnova byla zdlouhavá a náročná. V interiéru byla instalována nová expozice.

9. 5. 1985 byl opravený Domek Boženy Němcové předán do užívání veřejnosti. Po roce 1989 se rodina Justových-Sirůčkových zřekla restitučního nároku na domek a věnovala ho městu s podmínkou, že bude sloužit památce Boženy Němcové.Nedílnou součástí nové expozice Domku Boženy Němcové se staly stručné dějiny města Červeného Kostelce zobrazené na čtrnácti panelech ve vstupní místnosti - bývalém kupeckém krámě. Kromě vstupní expozice je domek zcela věnován povídce Chudí lidé. V přízemí procházejí návštěvníci světnicí Hůlkových-Hlouškových a kuchyňkou s kachlovými kamny. Obě místnosti jsou zařízeny dobovým nábytkem, obrázky a předměty i vybavením pro domácí předení lnu. Původním a dobovým nábytkem je vybavena i světnička Boženy Němcové v podkroví. V prostorné předsíni před touto světnicí zobrazil výtvarník expozice Stanislav Kulda na dlouhé nástěnné desce hrdiny povídky Chudí lidé.

Od roku 2016 se v letních měsících (červenec-srpen) v zahradě za domkem koná Pohádkové léto, které přináší pravidelné nedělní pohádky (loutkové) pro ty nejmenší diváky. Divadla jsou hraná pod širým nebem, hledištěm je celá zahrada a příjemná atmosféra potěší nejen děti, ale i jejich rodiče.

V roce 2017 byla zahrada za domkem zrekonstruována do podoby bylinkové zahrady Boženy Němcové, přičemž návrh vycházel z původních popisů vzpomínek paní Boženy Němcové v její povídce Chudí lidé. Zahrada je volně přístupná celoročně a umožňuje příjemnou relaxaci v samém centru města.

V roce 2018 bylo v domku otevřeno Pohádkové sklepení, které zejména dětským návštěvníkům přiblíží pohádkovou tvorbu Boženy Němcové (motiv pohádky s Čerty nejsou žerty a Smolíček).

Kontaktní údaje:

  • Region: Červený Kostelec / Kategorie: muzea a galerie
  • Místo: Červený Kostelec
  • Adresa: ulice Boženy Němcové 127, Červený Kostelec 549 41, Tel.: 778 066 919
  • Objekt spravuje: Městské kulturní středisko, Žižkova ul, 549 41 Červený Kostelec, Telefon: 491 465 919, Web: http://www.mksck.cz, E-mail na správce objektu: mksck@mksck.cz
  • Informace o místě také poskytne: IC Červený Kostelec (498 100 657, info@cervenokostelecko.cz)

Otevírací doba:

  • Tel.: 778 066 919
  • květen – září úterý – neděle: 10:00–16:00 hodin
  • V ostatních měsících a hodinách po telefonické dohodě.