Za Zbečnickými chleby do Maternice

Za Zbečnickými chleby do Maternice

Zbečnické (někdy také zkamenělé) chleby jsou pískovcové skalní útvary ve tvaru bochníků roztroušené v oblasti lesů Maternice, tj. v jihovýchodním výběžku Jestřebích hor. K jejich výskytu v těchto místech se váže místní pověst.

Kromě nich narazíte na tomto výletu i na příjemné osvěžení v místní Skalákově studánce, která se připomíná i v dílech Aloise Jiráska a ještě dodnes poskytuje turistům na jejich cestách kvalitní pramenitou vodu a příjemné osvěžení v lesním stínu.

Z úpatí Jestřebích hor jsou pak za pěkného počasí nádherné výhledy do okolní krajiny.

Popis trasy

Zelené turistické značení: Červený Kostelec (bus.) – Kostelecké Končiny – Nad Zbečníkem; modré turistické značení : Nad Zbečníkem - Zbečník (bus.) – Skalákova studánka - Maternice (rozc.); červené turistické značení Maternice (rozc.) – Nad Horním Kostelcem - U Krkavčiny – Krkavčina (rozc.); žluté turistické značení Krkavčina (rozc.) - Bohdašín (pam.) – Bohdašín (rozc.,bus.) – Horní Kostelec (škola) – Červený Kostelec (bus.)

Zajímavá místa

Zajímavá místa na trase: Končiny, Bohdašín, Pěchotní srub T-S 5, Maternice, Skalákova studánka, Horní Kostelec

Výškový profil trasy je cca 335 m stoupání, 337 m klesání, celková délka cca 15,7 km (odhad 4-5 hodin)

Náš tip

Pověst o Zbečnických zkamenělých chlebech vypráví o lakomé a zlomyslné selce z nedalekého Zbečníku, která podle této pověsti hodila po hladovém žebrákovi skývu chleba se zlostným přáním, „ať ti v žaludku zkamení“… Spravedlivý trest ji však neminul – a rázem zkameněly i všechny její právě upečené pecny. Ten největší, selkou zakrojený, byl dokonce přenesen na náchodský zámek, a to pro výstrahu před lidskou lakotou...

Mapa trasy