Za nádhernými výhledy Jestřebích hor

Za nádhernými výhledy Jestřebích hor

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Tento výlet je vzhledem k převýšení v naší podhorské krajině trošku náročnější, nicméně nás zavede na místní hřeben Jestřebých hor, které se táhne napříč celým Kladským pomezím. Odměnou pak je překrásný výhled do okolní rozlehlé krajiny.

Z vrcholů Jestřebích hor jsou nádherné výhledy na Krkonoše, Rýchory, Vraní hory, Soví a Javoří hory, Teplicko-adršpašské skály, Broumovské stěny, Úpicko, Hronovsko i celé Červenokostelecko. Při troše štěstí pak může návštěvník Jestřebích hor spatřit i Orlické hory, Kralický Sněžník, Zvíčinu, Kumburk a Trosky.

Popis trasy

Modré turistické značení : Červený Kostelec (bus.) – Červený Kostelec (Lipky) – Rtyně v Podkrkonoší (U kříže, odb.) Pod Větrným dolem – U Švédského vrchu; Zelené turistické značení U Nad Chlívci (bus.odb.); žluté turistické značení Restaurant Fortna - Nad Chlívci (bus.odb.) - U Krkavčiny – Krkavčina (rozc.) - Bohdašín (pam.) – Bohdašín (rozc.,bus.) – Horní Kostelec (škola) – Červený Kostelec (bus.)

Místa na trase

Lipky, Rtyně v Podkrkonoší, Švédský vrch, Nad Chlívky, Krkavčina, Bohdašín, Horní Kostelec

Výškový profil trasy je cca 395 m stoupání, 393 m klesání, celková délka cca 15,3 km (odhad 4-5 hodin)

náš tip

Nejvyšší vrchol Jestřebích hor - Žaltman (739,5 m.n.m.) byl v minulosti také nazýván Hexenstein, někdy také Belveder nebo i Výhled. Naopak jménem Žaltman se někdy nazývalo dokonce i celé pohoří, i když původní název je Jestřebí hory (z německého překladu Falgengebirge).

Mapa trasy