Na kryštofovy kameny u odolova

Výlet na kryštofovy kameny u odolova

O tom, že okolí Červeného Kostelce může představovat pro návštěvníka i zajímavé nálezy z geologické historie naší země svědčí i výskyt araukaritů, což jsou zkřemenělá dřeva kmenů a větší stromů, které se vyskytovaly v permokarbonu a připomínají dřevo araukárií.

A kde je vlastně můžete nalézt. Stačí vyjít z Červeného Kostelce přes Bohdašín na hřebeny Jestřebích hor a ocitnete se v místech jejich hojného výskytu. Velkým viditelným útvarem araukaritů jsou pak Kryštofovy kameny - dvě velké skály nedaleko Odolova, přístupné po zelené značce. Tyto skalní útvary jsou tvořeny slepenci a dvěma mohutnými zkamenělými stromy – araukarity. Prostor v okolních lesích na hřebenu hor je pak známým nalezištěm těchto zkamenělých útvarů.

Popis trasy

Modré turistické značení: Červený Kostelec (bus.) – Lipky - Rtyně v Podkrkonoší (U Kříže); žluté turistické značení: Rtyně v Podkrkonoší (U Kříže) - Pod Větrným dolem; modré turistické značení: Pod Větrným dolem - U Švédského vrchu; zelené turistické značení: U Švédského vrchu - Kryštofovy kameny (Kryštofova skála)

Zajímavá místa

Lipky, Rtyně v Podkrkonoší (rozcestí U Kříže), potok Rtyňka, Panská cesta, rozcestí Pod Větrným dolem, pěchotní opevnění - bunkry (řopíky), Švédský vrch (rozcestí U Švédského vrchu), pěchotní srub T-S 25, dále pak v blízkosti bývalý důl Z.Nejedlý II (Tmavý důl), pěchotní srub T-S 26, památník Osvobození na Odolově.

Výškový profil trasy je cca 249 m stoupání, 80 m klesání, celková délka cca 7 km (odhad 2-3 hodiny) (jeden směr)

Náš tip

Pokračovat se dále může po zelená turistické trase a značení nás dovede kolem pěchotního srubu T-S 26, který spravuje Klub vojenské historie Odolov až na turistické rozcestí Odolov. (trasa pak představuje cca 9 km). V objektu pěchodního srubu T-S 26 je budována expozice vojenské historii z období konce 30. let minulého století se zaměřením na výstavbu pevnostního systému v tehdejším Československu. Kromě toho zde můžete vidět i zajímavou expozici pěchotní a dělostřelecké munice z druhé světové války. Pěchotní srub je již v pokročilém stupni dokončenosti a návštěvník tak může spatřit typizovanou vojenskou stavbu, jenž měla po svém dokončení bránit naši republiku. Objekt je otevřen od dubna do října vždy poslední víkendy v měsíci a dále pak v červenci a srpnu každou sobotu a neděli, v případě zájmu o prohlídku v jiný termín je možno se domluvit s členy KVH Odolov.

Mapa trasy