Na rozhlednu Žaltman

Vyrážíme Na rozhlednu Žaltman do jestřebích hor

Rozhlednu tvoří příhradová konstrukce z ocelových trubek. Na vyhlídkovou plošinu je přístup přes točité schodiště. Na vrcholu rozhledny je umístěn také miskový anemometr.

Z plošiny je pěkný panoramatický výhled na Krkonoše (Sněžka a Černá hora), Rýchory, Vraní hory, Adršpašsko-teplické skály, Soví a Javoří hory, Stolové hory, Ostaš, Broumovské stěny, Úpicko, Hronovsko, Orlické hory, Králický Sněžník, Zvičina, Kumburk a blízké okolí.

Během cesty po hřebenu Jestřebích hor narazí každý výletník na řadu pozůstatků prvorepublikového pohraničního opevnění – malých bunkrů (tzv. řopíků), které byly budovány před druhou světovou válkou a vytvářely souvislé obranné linie po celé délce českého pohraničí.

UPOZORNĚNÍ: v letech 2019-2020 (až do září 2020) je prováděna rekonstrukce rozhledny spočívající v úplném rozebrání původní konstrukce a nahrazení rozhledny novou konstrukcí. Proto při plánování výletu zohledněte prosím i tuto skutečnost. Děkujeme

Popis trasy

Modré turistické značení Červený Kostelec (autobusové nádraží) směr Náměstí T.G.M.; modré turistické značení Náměstí T.G.M. – Lipky; zelené turistické značení Lipky – Lhota za Červeným Kostelcem – Rtyně v Podkrkonoší; žluté turistické značení Rtyně v Podkrkonoší – náměstí – Rtyně v Podkrkonoší (žel.st.) – Odolov (U Lotranda); zelené turistické značení Odolov – Věznice Odolov – Pod Kolčarkou - Žaltman

Zajímavá místa na trase

Červený Kostelec, Lipky, Lhota za Červeným Kostelcem, Rtyně v Podkrkonoší, Odolov, Pod Kolčarkou, Žaltman.

Výškový profil trasy je cca 408 m stoupání, 80 m klesání, celková délka cca 12,4 km (odhad 4-5 hodin)

Náš TIP

Ve Rtyni v Podkrkonoší můžete navštívit unikátní dřevěnou zvonici u Kostela svatého Jana Křtitele (1679). Zvonice ve Rtyni v Podkrkonoší je nazývána zvonicí rtyňského typu, neboť žádná s podobným tvarem či konstrukcí nebyla v celé České republice ani v Evropě dosud nalezena. Byla postavena v roce 1592, což prokázaly dendrochronologické testy. Kromě toho zde naleznete i místní hornické muzeum mapující několikasetletou historii dobývání uhlí v celém regionu Jestřebích hor. Toto muzeum je umístěno v bývalém Památníku 1775, který byl roku 1975 přestavěn z rychetské konírny k 200. výročí selských bouří.

Mapa trasy