NA KRKAVČINU A ODOLOV A ZASE ZPátky

výlet na kole na krkavčinu, odolov a přes rtyni zase zpátky

Jestřebí hory - to bylo v minulosti místo zaměřené také na hornictví a těžbu uhlí. Odkazy na tuto historii naleznete právě v oblasti Odolov, Rtyně v Podkrkonoší a dále pak v oblasti Malých a Velkých Svatoňovic.

Na tomto výletu se vydáme z Červeného Kostelce nahoru na hřeben Jestřebích hor, Cestou nahoru projedeme osadou Bohdašín a po samém hřebeni Jestřebích hor za využití tzv. Panské cesty projedeme celý úsek nad Červeným Kostelcem a Rtyní v Podkrkonoší až do Odolova. Cestou narazíte na řadu památníků odkazujících na hornickou minulost i informační tabule k tomuto tématu.

Z Odolova sjedeme dolů do Rtyně v Podkrkonoší (buď po cyklotrase 4094) nebo lze použít turistické značení (žluté, naučná stezka), nicméně upozorňujeme, že žluté značení je náročné na sjezd v nepřehledném terénu. Následně nás pak čeká již pohodová cesta ze Rtyně v Podkrkonoší zpět do Červeného Kostelce.

Popis trasy

Modré turistické značení: Červený Kostelec (bus.) – Lipky; zelené turistické značení: Lipky - Horní Kostelec (škola); žluté turistické značení: Horní Kostelec (škola) - Bohdašín (rozc.bus.) - Bohdašín (Kaple Nanebevzetí Panny Marie) - Krkavčina (rozc.); červené turistické značení: Krkavčina (rozc.) - Pod Větrným dolem - Nad Odolovem - Odolov (bus); zelené cyklotrasa č 4094: Odolov - Rtyně v Podkrkonoší (žel.stanice) - Rtyně v Podkrkonoší (Rychta); cyklotrasa č. 4095 (stejné zelené turistické značení) (Rtyně v Podkrkonoší (Rychta) - Lhota za Červeným Kostelcem - Lipky (modré turistické značení) - Červený Kostelec (centrum, autobusové nádraží)

Úsek Nad Odolovem - Rtyně v Podkrkonoší je možno také absolvovat po žlutém turistickém značení po trase místní naučné stezky po stopách hornictví v oblasti, nicméně pro kolo je to náročnější terén (lesné stezky, větší svah).

Zajímavá místa

Lipky, Horní Kostelec, Bohdašín - kaple Nanebevzetí Panny Marie, Krkavčina, Panská cesta, rozcestí Pod Větrným dolem, pěchotní opevnění - bunkry (řopíky), Odolov, Odolov - Rtyně (naučná stezka o hornictví), pěchotní srub T-S 26, památník Osvobození na Odolově. Rtyně v Podkrkonoší, Kostel sv. Jana Křtitele ve Rtyni v Podkrkonoší, dřevěná zvonice v Rtyni v Podkrkonoší

Výškový profil trasy je cca 327 m stoupání, 330 m klesání, celková délka cca 15,7 km (odhad 2-3 hodiny)

Náš tip

Možnost odbočky na Odolově - dále se můžete vydat po zelená turistické trase a značení, které vás dovede z Odolova až k pěchotnímu srubu T-S 26, který spravuje Klub vojenské historie Odolov. V objektu pěchodního srubu T-S 26 je budována expozice vojenské historii z období konce 30. let minulého století se zaměřením na výstavbu pevnostního systému v tehdejším Československu. Kromě toho zde můžete vidět i zajímavou expozici pěchotní a dělostřelecké munice z druhé světové války. Pěchotní srub je již v pokročilém stupni dokončenosti a návštěvník tak může spatřit typizovanou vojenskou stavbu, jenž měla po svém dokončení bránit naši republiku. Objekt je otevřen od dubna do října vždy poslední víkendy v měsíci a dále pak v červenci a srpnu každou sobotu a neděli, v případě zájmu o prohlídku v jiný termín je možno se domluvit s členy KVH Odolov.

Mapa trasy