Cyklovýlet do malých lazni v bělovsi

do malých lázni v bělovsi na kole

Malé Lázně v Bělovsi, konkrétně nově zrekonstruovaná vila Komenský představují po přibližně čtvrtstoletí návrat lázeňství do blízkého Náchoda. V areálu lázeňské budovy Vily Komenský vznikla odpočinková zóna s kolonádou obohacenou dvanácti pítky, z nichž proudí voda ze dvou nových zdrojů přírodních léčivých minerálních vod.

Součástí je i temperované pítko možností odběru léčivé vody v zimních měsících. Klidová zóna areálu navíc nabízí i zajímavý odpočinkový prostor s vodním prvkem - brouzdalištěm a přilehlými odpočinkovými lehátky. Minerální voda pochází z nových vrtů Jan (HJ1005) a Běla (HJ1006).

Malé Lázně v Bělovsi se tak mohou stát příjemným cílem výletu spojených s ochutnáním léčivé vody a pobytem v překrásném prostředí.

Popis trasy

Pro výlet využijeme značenou cyklotrasu 4095 a z autobusového nádraží v Červeném Kostelci vyjedeme směrem do ulice Sokolská, Žižkova, Manželů Burdychových. Dále pokračujeme kolem rybníka Brodský, přes hráz rybníka Brodský směr Zábrodí, rozcestí Zábrodí (bus.) - rozcestí U Zábrodí - dále pak směr Trubějov a rybník Piccolomini. Před rybníkem Piccolominy (asi 150m) cyklotrasa odbočuje vlevo ve směru jízdy a i nadále pokračujeme po cyklotrase 4095 (Cesta Boženy Němcové) směr Kramolna, kolem místní kaple a kolem Červeného kopce až k zastávce Vojenský hřbitov nad Náchodem. Odtud pokračujeme i nadále po cyklotrase až k náchodskému zámku. Odtud trasa pokračuje místní ulicí Smiřických dolů na Plhov, v křížení s ulicí Kostelecká se vydáte po trase vpravo ve směru jízdy, projedete Plhovské náměstí a dojedete až k náchodského autobusového nádraží. Zde opustíme cyklotrasu a vydáme se po červeném turistickém značení (Jiráskova cesta) směr Mánesovo nábřeží (trasa autobusové nádraží - Mánesovo nábřeží). Zde se napojíme na značenou cyklotrasu č. 22 proti proudu řeky Metuje směr Běloves, pokračujeme kolem Běloveské cukrárny (doporučujeme) až do ulice U Zbrojnice (zde možnost odbočit na prohlídku pevnostního srubu Voda NS-84), kde následně pak odbočíve vlevo k cílu cesty - Vile Komenský (odbočka je před mostem přes řeku Metuji, kterou nepřejedete).

Zajímavá místa

Žižkův sbor (kostel Čsl.církve husitské) v ul. manž. Burdychových v Červeném Kostelci, budova kina 3D Luník, rybník Brodský, rybník Špinka, rybník Piccolomini (cca 150 m od trasy), Kramolna, Kaple Jména Panny Marie na Kramolně, Červený kopec, Vojenský hřbitov, Zámek Náchod, Galerie výtvarných umění Náchod, kašna u zámku, Plhovské náměstí, autobusové nádraží Náchod, Mánesovo nábřeží, Běloveská cukrárna, Pěchotní srub N-S 84 Voda.

Výškový profil trasy je cca 139 m stoupání, 204 m klesání, celková délka cca 14,2 km (odhad cca 1-2 hodiny, jeden směr)

Náš tip

Přírodní léčivé zdroje - vrty JAN (HJ1005) a BĚLA (HJ1006) - vrty Jan a Běla získaly osvědčení od Ministerstva zdravotnictví ČR jako přírodní léčivé zdroje minerální vody a plynu v roce 2018. Jedná se o silné mineralizovanou uhličitou vodu různého typu. Tyto přírodní léčivé zdroje minerální vody a plynu jímané ze zmíněných vrtů lze využít k pitným kůrám či ke stáčení oxidu uhličitého, který lze využít pro siché koupele a plynové injekce.

Vila Komenský - první písemná zmínka o Malých lázních pochází z 1. poloviny 19. století. Na místě pozdějších lázní stálo stavení, které v průběhu desítek let změnilo několikrát majitele, než ho za 1900 zlatých zakoupil August Sauer z Bělovse. V r. 1873 byl jeho přičiněním objeven v blízkosti domu další pramen minerální vody "František", u kterého byly založeny tzv. "Malé lázně". Svou usedlost upravil pro velmi skromný lázeňský provoz a k ní v roce 1879 přistavěl tzv. letní lázeň doplněnou později o dřevěnou besídku a prameník, ze kterého byl čerpán pramen Hedvy. Do r. 1896 se zde vystřídala celá řada majitelů, kteří se často potýkali s finančními problémy. Téhož roku získal budovu v exekuční dražbě obchodník František Markus z Prahy-Malé Strany, který provedl zásadní přestavbu celého komplexu do podoby lázní. V letech 1896-1897 vybudoval nedaleko původního objektu podle návrhu pražského stavitele Františka Šafaříka jednopatrovou Vilu Komenský. Stavba byla inspirována stylem německé středověké architektury se zděným přízemím, hrázděným patrem a dvoupatrovou věží zakončenou dlátkovou střechou.

Mapa trasy