Trasa č.012 - Na kole za koupáním na Rozkoš a do Ratibořic

Post date: 22.9.2010 14:06:39

Z Červeného Kostelce přes Olešnici nebo odbočkou ze silnice do České Skalice dojedeme k olešenské bramborár­ně s výrazným vodojemem a zdaleka viditelnou topolovou alejí. Odtud je také do daleka vidět. Po silničce sjedeme do Všelib, zabočíme vlevo a po silnici pokračujeme do Bakova, sjíždime do Řešetovy Lhoty a Studnice (bývalá tvrz, kostel, restaurace). Pokračujeme po cyklotrase KČT č. 4018 do Zlíče. Zde je možné vpravo jet do Ratibořic.

My odbočíme vlevo na cyk­lotrasu KČT č. 4055 a po kilometru opět vlevo do lesa Dubno (vzácné rostliny, pomniky připominající padlé ve válce roku 1866). Za tratí sjedeme k silnici Náchod - Česká Skalice. Za ni pokračujeme poblíž přehrady do Provodova a Šonova, kde najedeme na cyklotrasu KČT č. 4058, ze silnice odbočíme vpravo a kolem novoměstského letiště polem dojedeme do Lhoty u Nahořan. Na návsi pokračujeme neznačenou asfaltkou ke zdaleka viditelnému kostelíku a k vodám přehrady Rozkoš. Po vykoupáni se vrátí­me k osvěžení v Pyramidě a pokračujeme po cyklotrase po břehu ke hrázi, nebo rychleji po cyklotrase KČT č. 4059 a po silnici od Nové­ho Města vpravo po chvíli dojedeme na hráz (občerstveni, koupání).

Do České Skalice nás doveze zmiňovaná silnice a my přes náměstí (regionálni infocentrum) po pěší zóně (Barunčina škola) dojdeme k Maloskalické tvrzi, Textílnímu muzeu, Muzeu B. Němcové (Jiřinkové slavnosti a výstavy, socha B. Němcové) a za kostelem Nanebevzetí Panny Marie v Malé Skalici opět nased­neme a ohleduplně po cyklotrase KČT č. 4018 jedeme Národni přirodni a kulturní památkou Babiččino údolí do Ratibořic (nabídka kocháni se v této lokalitě je všeobecně známá) a za Viktorčiným splavem se lesnim stínem krásně svezeme podél řeky Úpy ke Slatinskému mlýnu, odkud přes Havlovice, Vízmburk a Devět Křížů dojedeme do Červeného Kostelce. Od Slatínského mlýna je možné vystoupat po silnici do Červené Hory a vlevo dojet do Červeného Kostelce po frekventované silnici od České Skalice, nebo zajet do Všelib a vlevo zabočit na polni asfaltku (po které jsme sem dojeli cestou dolů) k olešenské bramborárně a pokračovat do Červeného Kostelce.

Zdroj: Publikace Červeny Kostelec.CZ, vydalo město Červený Kostelec, 1.9.2008, určeno k propagaci města