Trasa č.001 - Pěší výstup na Žaltman

Post date: 22.9.2010 13:55:35

Nejpřirozenějším místem pro pěší výstup na Žaltman (739 m.n.m. - Jestřebí hory) jsou Malé Svatoňovice, dobře dosažitelné vlakových spojením z Červeného Kostelce.

Malé Svatoňovice (někdy také lidově nazývané Studánka) jsou rodištěm známého spisovatele a novináře Karla Čapka. V jeho rodném domě na náměstí je Muzeum bratří Čapků, které rozhodně stojí za návštěvu. Dominantou náměstí v Malých Svatoňovicích je barokní kostel Panny Marie Sedmiradostné, nedaleko se nachází také studánka, se kterou je spojena pověst o zázračné schopnosti uzdravení nemocných.

Příjemnou atmosféru obce Malé Svatoňovice dokreslí procházka Mariánským sadem se sedmi kapličkami, podél nichž budeme stoupat po zelené turistické značce na vrchol Žaltmanu. Cestou si prohlédneme označená zajímavá místa připomínající historii více jak 400 let dolování uhlí v tomto regionu.Cesta samotná je doprovázena krásnými panoramatickými výhledy a po překrásném výhledu z rozhledny můžeme pokračovat dále po zelené značce na Paseky v Jestřebích horách (Brendy) (možnost občerstvení).

K návratu do Malých Svatoňovic můžeme použít buď stejnou cestu zpět nebo zvolit červenou turustickou značku pro trasu přes Zadní Hory.

Zdroj: Publikace Červeny Kostelec.CZ, vydalo město Červený Kostelec, 1.9.2008, určeno k propagaci města