Běžecké lyžařské trasy

Běžkaři často používané stopy vedou mnohdy po značených turistických trasách. Směrem severovýchodním vedou stopy přes vyhlídkový kopec Končiny, odkud je možné pokračovat do Hronova, nebo do Jestřebích hor.

Do lyžařského ráje, do Jestřebích hor, vedou stopy z Červeného Kostelce také přes okrajovou část Lipky a Lány směr Bohdašín či horní Rtyně v Podkrkonoší. Od Devíti Křížů a od benzinové pumpy nad Rtyní vedou stopy do atraktivní krajiny nad řekou Úpou od Havlovic až po Slatinský mlýn. Kolem rybníků Brodský a Špinka, Zábrodím a Trubějovskými lesy se dá jet směr Náchod i směr Studnice a Ratibořice. Do Babiččina údolí vedou stopy přes Dupačku, Stolín, Červenou Horu a Rýzmburk.

REGION SKI Kladské pomezí

Informace o možnostech lyžování v naší oblasti naleznete přehledně na samostatně vytvořeném webu SKI KLADSKÉ POMEZÍ, a to včetně informací o sjízdnosti upravovaných tras, jež jsou průběžně v sezóně aktualizovány. Zároveň zde naleznete i další tipy na sjezdové i běžecké lyžování....

Tipy na běžky

Připravili jsme i pár tipů na tratě pro běžkaře a věříme, že si je v zimních měsících užijete. Je to spíše na pohodu, ale o to ve své podstatě jde. Budeme samozřejmě rádi, pokud nám i případně zašlete některý z vašich dalších tipů na příjemnou běžkařskou trasu.

Běžecké lyžařské trasy v regionu

V oblasti Gór Stolowych bude nově upravován úsek, který zkrátí a zpříjemní cestu do Machova – stopa bude začínat v osadě Karlów, přetne silnici vedoucí z Karlówa do Machovské Lhoty a bude pokračovat lesními cestami na hranici. Lyžaři se tak dostanou snadno a bez překonávání velkých výškových rozdílů na Bor, odkud mohou pokračovat buď po tzv. Tkalcovském stezníku na Bukovinu a přes Hůrku do Machova nebo klesnout na louky u Machovské Lhoty, kde jsou k dispozici další upravované kilometry stop.

Z důvodu lepší přehlednosti - především pro uživatele webových stránek - bylo pro projekt údržby lyžařských tras Kladské pomezí rozděleno na deset menších oblastí. Na internetovém portále tak bude jednodušší a rychlejší orientace pro výběr tras nebo pro získání aktuálních informací o údržbě. Oblasti budou zhruba odpovídat nástupním místům na trasy.

V uvedených oblastech pak budou jednotlivé trasy označeny barvami podle priority jejich údržby na červené (tzv. páteřní, které budou vždy upravovány jako první), modré a zelené (méně důležité, údržba bude probíhat až po projetí červených tras a také v závislosti na sněhových podmínkách).

  • Červené trasy – trasy s nejvyšší prioritou údržby, tzv. páteřní: jsou vždy upravovány jako první
  • Modré trasy – méně důležité stopy, údržba probíhá až po projetí červených tras a také v závislosti na sněhových podmínkách
  • Zelené trasy – nejméně důležité stopy, údržba závisí na sněhových podmínkách
  • Značení zatím není zavedeno v terénu (výjimku tvoří Góry Stolowe a Adršpašsko-Teplicko).

Důrazně žádáme návštěvníky, aby se na upravené běžecké tratě nevydávali pěšky ani nenechávali volně pobíhat psy neničili tím běžecké stopy!

Skibusy v regionu

Sjezdové lyžování

Lyže v Krkonoších

Lyže v Orlických horách

Může se hodit...

Holiday - info

Zpravodajství z lyžařských areálů na serveru HolidayInfo.cz. Využijte videokamery, panorama TV, sněhové zpravodajství a užijte si zimu jak má být...

Horská služba

Web Horské služby ČR - využijte zpravodajství, doporučení, informace o lavinových stavech apod.