57. MFF Červený Kostelec 2011

Post date: 15.4.2011 7:56:12

Mezinárodní folklorní festival v Červeném Kostelci

Folklor a nejrůznější lidové slavnosti nám umožňují studovat naši historii a blíže poznávat místní zvyklosti a umění lidových tvůrců. Je zajímavé poslouchat lidové písně, sledovat úchvatný kolotoč tanců a v neposlední řadě obdivovat kreativitu a barevnost dobových krojů. A úžasné je, když se Vám na jednom místě nabízí sbírka těch nejkvalitnějších folklorních souborů z celého světa a vy máte možnost sledovat vše jako na dlani, hodnotit a porovnávat. Vždyť kdy se vám poštěstí, aby před vašima očima na jednom místě zatančily a zazpívaly soubory nejen z nejrůznějšíc koutů Česka a Slovenska, ale i Maďarska, Ukrajiny, Turecka, Indie, Itálie, Francie, Portugalska, Skotska, Ruska, Mexika, Konga a dalších zemí. A toto vše můžete zažít každoročně v několika srpnových dnech v Červeném Kostelci, kdy se toto město doslova roztančí v době konání Mezinárodní folklorního festivalu. V letošním roce se bude tento festival konat již po sedmapadesáté a jeho návštěvníci s jistě přijdou na své.

Historie festivalu je spojena se Závodním klubem Grafických tiskáren a Osvětovovou besedou Žernov, kdy se uskutečnila v roce 1952 u příležitosti 100. výročí prvého vydání „Babičky“ od Boženy Němcové slavnost, která se konala v prostoru kolem zříceniny hradu Rýzmburk v Babiččině údolí. Pódium pro vlastní program bylo vybudováno na dně tehdy vyschlého rybníka, jehož břehy se staly pro diváky přírodním hledištěm. Svou premiéru si zde odbyl soubor Hadař, dále byl pozván soubor Furiant z Chlumce nad Cidlinou, početný polský soubor z Klodska a skupina Lužických Srbů z Budyšína. Nikdo z tehdejších pořadatelů netušil, jaký velký zájem veřejnosti vyvolá taková akce. Návštěva přes 5000 diváků zaskočila jak pořadatele, tak i účinkující, nicméně vydařený program vše vynahradil. Vznikla tak nová tradice – slavnost písní a tanců spojená s dožínkovou tématikou.

Nicméně za zlatá léta folkloru a celého festivalu „U nás na Náchodsku“ lze však označit ročníky šedesátých a sedmdesátých let. Výrazným pozitivem v historii festivalu bylo, že měl ve své dlouhé historii vždy štěstí na umělecké patrony či režiséry a docházelo tak neustále ke zvyšování umělecké úrovně jednotlivých pořadů. Tato skutečnost také přispěla k tomu, že se z původní místní slavnosti písní a tanců stal skutečným folklorním svátkem a jako festival byl zařazen do celorepublikového kalendáře významných akcí. Od roku 1960 byl pak program rozšířen o sobotní večerní představení v Červeném Kostelci, konaných nejprve v sále Grafoklubu, později pak v Divadle J.K.Tyla. Další ročníky byly příležitostně obohacovány doplňkovými pořady jako např. v letech 1967, 1969 a 1970 světskými koncerty v kostelíku na Boušíně nebo vyhraněným pořadem v muzeu B. Němcové v České Skalici v roce 1974, věnovaný roku České hudby.

V důsledku restitucí však přišli pořadatelé festivalu o areál Rýzmburk – Žernov v malebném Babiččině údolí. Městské kulturní středisko v Červeném Kostelci společně s Městem Červený Kostelec a dalšími institucemi a dobrovolníky se ujalo naplno záchrany této tradiční a nejen v kraji oblíbené slavnosti. 39. ročník festivalu “U nás na Náchodsku”, konaný v roce 1993, se již konal v podmínkách nově vybudovaného červenokosteleckého přírodního areálu u Divadla J.K.Tyla a úspěšně navázal na předchozí ročníky. Oceněním je, že festival je zařazen jako jeden z hlavních festivalů, které jsou každoročně pořádány pod patronací mezinárodní organizace lidového umění (I.O.V.) patřící pod statutem B do UNESCO.

Od roku 2000 nese festival nový název – Mezinárodní folklorní festival Červený Kostelec. Mezinárodní folklorní festival Červený Kostelec se svou kvalitou dostal do podvědomí široké veřejnosti jako jeden z nejvýznamnějších evropských mezinárodních festivalů.

57. ročník Mezinárodního folklorního festivalu Červený Kostelec se uskuteční ve dnech 17. – 21. srpna letošního roku a rozhodně se návštěvníci mají na co těšit. Již tradičně bohatý hlavní program spojený s řadou doprovodných akcí, nejlepší tuzemské i zahraniční soubory, samotné město Červený Kostelec i široká možnost občerstvení v průběhu celého festivalu jistě nabídnou návštěvníkům festivalu bohaté zážitky a příjemný prožitek z dobré zábavy. V pěti festivalových dnech si může návštěvník užít kromě hlavního progrmu také doprovodné akce programu festivalu, jako je podvečerní country zábava, večer u cimbálu, mše svatá apod.

Proto přijměte i touto cestu pozvání na tuto významnou akci. Neváhejte a přijďte si v srpnu zatančit a zazpívat do Červeného Kostelce.

Další zdroje informací: www.mffcervenykostelec.cz

autor: Ing. Roman Kejzlar