Na rozhlednu Žaltman

přidáno: 29. 6. 2014 10:14, autor: Infocentrum Červený Kostelec   [ aktualizováno 27. 7. 2014 6:43 ]

Na rozhlednu Žaltman

Rozhlednu tvoří příhradová konstrukce z ocelových trubek. Na vyhlídkovou plošinu je přístup přes točité schodiště. Na vrcholu rozhledny je umístěn také miskový anemometr. Z plošiny je pěkný panoramatický výhled na Krkonoše (Sněžka a Černá hora), Rýchory, Vraní hory, Adršpašsko-teplické skály, Soví a Javoří hory, Stolové hory, Ostaš, Broumovské stěny, Úpicko, Hronovsko, Orlické hory, Králický Sněžník, Zvičina, Kumburk a blízké okolí. Během cesty po hřebenu Jestřebích hor narazí každý výletník na řadu pozůstatků prvorepublikového pohraničního opevnění – malých bunkrů (tzv. řopíků), které byly budovány před druhou světovou válkou a vytvářely souvislé obranné linie po celé délce českého pohraničí.

Popis trasy: Žluté turistické značení Červený Kostelec (autobusové nádraží) směr Náměstí T.G.M.; modré turistické značení Náměstí T.G.M. – Lipky; zelené turistické značení Lipky – Lhota za Červeným Kostelcem – Rtyně v Podkrkonoší; žluté turistické značení Rtyně v Podkrkonoší – náměstí – Rtyně v Podkrkonoší (žel.st.) – Odolov (U Lotranda); zelené turistické značení Odolov – Věznice Odolov – Pod Kolčarkou - Žaltman

Zajímavá místa na trase: Červený Kostelec, Lipky, Lhota za Červeným Kostelcem, Rtyně v Podkrkonoší, Odolov, Pod Kolčarkou, Žaltman.(celková délka trasy cca 12 km, náročnější trasa)

Tip: ve Rtyni v Podkrkonoší můžete navštívit unikátní dřevěnou zvonici u Kostela svatého Jana Křtitele (1679). Zvonice ve Rtyni v Podkrkonoší je nazývána zvonicí rtyňského typu, neboť žádná s podobným tvarem či konstrukcí nebyla v celé České republice ani v Evropě dosud nalezena. Byla postavena v roce 1592, což prokázaly dendrochronologické testy. Kromě toho zde naleznete i místní hornické muzeum mapující několikasetletou historii dobývání uhlí v celém regionu Jestřebích hor. Toto muzeum je umístěno v bývalém Památníku 1775, který byl roku 1975 přestavěn z rychetské konírny k 200. výročí selských bouří.

Okolo tajemných Devíti Křížů k hradu Vízmburku

přidáno: 29. 6. 2014 8:21, autor: Infocentrum Červený Kostelec   [ aktualizováno 29. 6. 2014 8:22 ]

Okolo tajemných Devíti Křížů k hradu Vízmburku 

Vízmburk (zřícenina hradu)
Oblíbený výlet na nedalekou místní zříceninu hradu. Hrad tvořil v minulosti jednu ze základních výsep při osídlování místního regionu, které postupovalo povodím řeky Úpy. Existuje dokonce pověst o tajemném ukrytém hradním pokladu – ostatně, který z hradů by podobnou pověst neměl. Hrad byl ve své historii pobořen a až do doby archeologického výzkumu z minulého století ukryt před zraky kolemjdoucích. V současné době je část hradu odkryta. V letních měsících je zde provoz každý den a pravidelně se zde konají nejrůznější hradní slavnosti. V okolí hradu navíc vede zajímavá naučná stezka. V nedalekém lomu Krákorka se těžil pískovec, který byl použit i na stavbu hradu. Zdejší oblast je i prvním místem nálezu dinosaura na českém území, kdy byla počátkem 90. let 20. století nalezena tříprstá fosilní stopa o rozměrech 14×18 cm v lomu U Devíti Křížů (lidově "Krákorka"). Patřila malému příslušníkovi dravých dinosaurů (teropodů). Stopa je poměrně dobře zachovaná, ale chybí jí část levého a prostředního prstu. Objev další dinosauří stopy byl v médiích oznámen i v průběhu roku 2011.

Popis trasy: Červené turistické značení Červený Kostelec (bus) – Červený Kostelec (žst) –U Devíti křížů (bus) – Vízmburk (zříc) (délka cca 5 km); Červené turistické značení Vízmburk (zříc.) – Podhradí (rozc.) – Havlovice (U Lipek) – Havlovice (U Mandle) – Šiškovna (háj.) – U Bathildina stolku – Boušín (lávka) (délka cca 4,7 km, celkem 9,7 km); Žluté turistické značení Boušín (lávka) – Mstětín – Olešnice (žst.) – Olešnice (bus.odb.) – Brodský rybník (kemp,bus) – Červený Kostelec (bus) (délka cca 5,5 km, celkem 15,2 km)

Vízmburk (zřícenina hradu)
Místa na trase: Nádraží ČD Červený Kostelec, U Devíti Křížů, Vízmburk, Havlovice, Boušín, Mstětín, Olešnice (celková délka trasy cca 15,2 km, středně náročná trasa) Tip: Hrad Vízmburk je poprvé zmíněn k roku 1279 v Dalimilově kronice, ve které je zmíněn v souvislosti s Tasem z Vízmburka (syn Petra ze Skalice), který byl pravděpodobně prvním majitelem hradu. Tas z Vízmburka náležel k mocnému východočeskému rodu Pánů erbu zlatého třmene, kteří ve 13. století kolonizovali oblast severovýchodních Čech. V současné době je zřícenina hrad ve správě dobrovolného Sdružení pro Vízmburk, které se snaží o zastřešení části hradu a zpřístupnění hradu široké veřejnosti.

Za nádhernými výhledy Jestřebích hor

přidáno: 29. 6. 2014 8:18, autor: Infocentrum Červený Kostelec   [ aktualizováno 29. 6. 2014 8:18 ]

Za nádhernými výhledy Jestřebích hor 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Tento výlet je vzhledem k převýšení v naší podhorské krajině trošku náročnější, nicméně nás zavede na místní hřeben Jestřebých hor, které se táhne napříč celým Kladským pomezím. Odměnou pak je překrásný výhled do okolní rozlehlé krajiny. Z vrcholů Jestřebích hor jsou nádherné výhledy na Krkonoše, Rýchory, Vraní hory, Soví a Javoří hory, Teplicko-adršpašské skály, Broumovské stěny, Úpicko, Hronovsko i celé Červenokostelecko. Při troše štěstí pak může návštěvník Jestřebích hor spatřit i Orlické hory, Kralický Sněžník, Zvíčinu, Kumburk a Trosky.

Popis trasy: Modré turistické značení : Červený Kostelec (bus.) – Červený Kostelec (Lipky) – Rtyně v Podkrkonoší (žst., odb.) Pod Větrným dolem – U Švédského vrchu; Zelené turistické značení U Nad Chlívci (bus.odb.); žluté turistické značení Nad Chlívci (bus.odb.) - U Krkavčiny – Krkavčina (rozc.) - Bohdašín (pam.) – Bohdašín (rozc.,bus.) – Horní Kostelec (škola) – Červený Kostelec (bus.)

Místa na trase: Lipky, Rtyně v Podkrkonoší, Švédský vrch, Nad Chlívky, Krkavčina, Bohdašín, Horní Kostelec (délka trasy cca 13 km, středně náročná trasa)

Tip: Nejvyšší vrchol Jestřebích hor - Žaltman (739,5 m.n.m.) byl v minulosti také nazýván Hexenstein, někdy také Belveder nebo i Výhled. Naopak jménem Žaltman se někdy nazývalo dokonce i celé pohoří, i když původní název je Jestřebí hory (z německého překladu Falgengebirge).

Za Zbečnickými chleby do Maternice

přidáno: 29. 6. 2014 8:14, autor: Infocentrum Červený Kostelec   [ aktualizováno 14. 9. 2015 14:19 ]

Za Zbečnickými chleby do Maternice 

Zbečnické (někdy také zkamenělé) chleby jsou pískovcové skalní útvary ve tvaru bochníků roztroušené v oblasti lesů Maternice, tj. v jihovýchodním výběžku Jestřebích hor. K jejich výskytu v těchto místech se váže místní pověst. Kromě nich narazíte na tomto výletu i na příjemné osvěžení v místní Skalákově studánce, která se připomíná i v dílech Aloise Jiráska a ještě dodnes poskytuje turistům na jejich cestách kvalitní pramenitou vodu a příjemné osvěžení v lesním stínu.

Popis trasy: Zelené turistické značení: Červený Kostelec (bus.) – Kostelecké Končiny – Nad Zbečníkem; modré turistické značení : Nad Zbečníkem - Zbečník (bus.) – Skalákova studánka - Maternice (rozc.); červené turistické značení Maternice (rozc.) – Nad Horním Kostelcem - U Krkavčiny – Krkavčina (rozc.); žluté turistické značení Krkavčina (rozc.) - Bohdašín (pam.) – Bohdašín (rozc.,bus.) – Horní Kostelec (škola) – Červený Kostelec (bus.)

Zajímavá místa na trase: Končiny, Bohdašín, Pěchotní srub T-S 5, Maternice, Skalákova studánka, Horní Kostelec (délka trasy cca 17 km, středně náročná trasa)

Tip: Pověst o Zbečnických zkamenělých chlebech vypráví o lakomé a zlomyslné selce z nedalekého Zbečníku, která podle této pověsti hodila po hladovém žebrákovi skývu chleba se zlostným přáním, „ať ti v žaludku zkamení“… Spravedlivý trest ji však neminul – a rázem zkameněly i všechny její právě upečené pecny. Ten největší, selkou zakrojený, byl dokonce přenesen na náchodský zámek, a to pro výstrahu před lidskou lakotou...

Procházkou za vodníky na rybník Brodský

přidáno: 29. 6. 2014 8:08, autor: Infocentrum Červený Kostelec   [ aktualizováno 30. 8. 2014 10:09 ]

Procházkou za vodníky na rybník Brodský 

Pohled na Rybník Brodský z hráze rybníka
Rybník Brodský nabízí červenokosteleckým občanům a návštěvníkům bohaté sportovní vyžití. Ve vybaveném areálu se organizují nejrůznější letní akce pro děti i dospělé a je tak častým cílem pěších výletů a cykloturistických akcí. Je místem odpočinku i aktivního vyžití. Děti zde naleznou řadu míst pro své hrátky, dospělí zase dostatek možností pro kvalitní občerstvení či klidné opalování na travnatých plážích rybníka. Pro rybáře je zase takovým malým místním rybářským rájem. Prostě pro každého to pravé. Součástí areálu je i autokemp nabízející kvalitní ubytování.

Popis trasy: Jedná se o krátký, přibližně 6 km dlouhý, výlet do krásného prostředí červenokosteleckých rybníků. Cestou využijeme cykloturistické značení (cyklotrasa 4018) vedoucí z Červeného Kostelce (autobusové nádraží) Sokolskou a Nerudovou ulicí k rybníku Krčmařík. V Nerudově ulici budeme míjet po pravé straně krásnou a originální kubistickou stavbu projektovanou akad. arch Josefem Gočárem a zapsanou do seznamu památek okresu Náchod – vilu továrníka Theodora Keyzlara, v současné době sídlo místní Základní umělecké školy. Odtud je to již kousek k rybníku Brodský, kde se můžete v klidu občerstvit a v případě pěkného počasí i vykoupat či zalenošit na místních travnatých plážích rybníka. Děti naleznou na břehu rybníka i proslulého místního vodníka. Pro cestu zpět do Červeného Kostelce můžete využít červené turistické značení, které vás přes les Občinu, kolem malé studánky, zavede zase zpátky do centra města.

Zajímavá místa na trase: Nerudova ul. – Budova ZUŠ (kubistická vila továrníka Keyzlara), les Občina, Rybník Krčmařík, Rybník Brodský, studánka (délka trasy cca 6 km, nenáročná) 

Tip: Brodský rybník (též místně nazývaný Broďák) je průtočný rybník na potoce Špinka. Leží jihovýchodně od Červeného Kostelce v katastrálním území Zábrodí. Brodský rybník má rozlohu bezmála 16 hektarů. Je prostřední ze soustavy tří rybníků, větší rybník Špinka leží po proudu potoka, menší rybník Čermák proti proudu. Navazující rybník Špinka patří taktéž k oblíbeným místům trávení volného času a je vyhlášeným tábořištěm.

Trasa z Červeného Kostelce na autokemp Brodský kolem ZUŠ


Malý městský okruh – střed města Červený Kostelec

přidáno: 23. 6. 2014 6:29, autor: Infocentrum Červený Kostelec   [ aktualizováno 23. 6. 2014 6:29 ]

Malý městský okruh – střed města Červený Kostelec 

kostel sv. Jakuba Většího
Tento městský okruh představuje spíše takovou malou procházku po městě, má však za cíl vás seznámit se všemi hlavními budovami a místy v centru města. Malé putování po červenokosteleckých památkách nás tak provede centrem města a umožní nám shlédnout ty nejzajímavější pamětihodnosti středu města.

Tuto naši malou exkurzi do historie a současnosti Červeného Kostelce zahájíme na červenokosteleckém náměstí T.G. Masaryka přímo před budovou staré červenokostelecké radnice, kde i v současnosti sídlí městský úřad a konkrétně jsou zde umístěny kanceláře starosty města. Od staré radnice přejdeme cestu směrem k arcitektonicky zajímavé budově bývalé České spořitelny a vydáme se vlevo po státní silnici. Po zhruba 200 metrech odbočíme vpravo směrem k budově Základní školy v Červeném Kostelci. Ještě předtím se ale můžeme občerstvit v Cukrárně u Jakuba s vyhlášenou zmrzlinou v širokém okolí.

Budova Základní školy bude po naší levé straně a my budeme mířit přímo k budově Divadla J.K.Tyla. Nacházíme se v samém centru tzv. kulturního koutku Červeného Kostelce. Před budovou divadla se nachází Přírodní areál a vzhůru směrem na návrší Chrby pak budova Sokolovny, kterou budeme opět míjet po naší levé straně. Budete-li se chtít občerstvit, můžete navštívit kavárnu v Divadle J.K.Tyla nebo Restauraci Sokolovna v budově Sokolovny. Dále budeme pokračovat po místní silnici vzhůru směrem na místní část Lipky, nicméně následně buď podél hřbitovní zdi vpravo nebo průchodem přes místní hřbitov projdeme ke Kapli sv. Cyrila a Metoděje.

Od hlavního vchodu na červenokostelecký hřbitov následně sestupujeme ulicí směrem k symbolickému hrobu Viktorky (při cestě ze hřbitova po levé straně), abychom dlážděnou cestou došli zrekonstruovaným klenutým průchodem zpět na ulici Boženy Němcové. Zde odbočíme vlevo a po cca 100 metrech budeme mít po levé straně Domek Boženy Němcové.Po problídce domku, kdy se seznámíte s obdobím pobytu spisovatelky Boženy Němcové v našem městě, přejdeme ke Kostelu sv. Jakuba Většího, kde si můžeme prohlédnout Mariánský sloup, sousoší Kalvárie, nebo na hlavním schodišti do kostela sochy sv. Václava a sv. Ludmily. Od kostela následně přejdeme zpět k staré červenokostelecké radnici, kde náš malý městský okruh ukončíme.

1-6 of 6