Zima v Kladském pomezí, aneb zajímavé akce pro děti


LS Radost Červený Kostelec
Dětská zima v Kladském pomezí – to je především sáňkování, lyžování a bruslení. Vzhledem k poloze Kladského pomezí a celkové členitosti místní krajiny je příležitostí pro tyto tradiční zimní radovánky vždy dostatek a tak mohou děti s chutí dovádět na kdejakém kopečku, zkoušet sjezdy z nejrůznějších kopců a projíždět se na bruslích na udržovaných ledových plochách a rybnících. I sebemenší kopec se pak změní v překrásnou závodní dráhu, která se dá sjet na čemkoliv. Na kdejakém dvoře a zahradě se postaví opevnění ze sněhu a svádí se nejrůznější boje se sněhovými koulemi. Volné plochy se začnou pravidelně kropit vodou a na vzniklých kluzištích se prohánějí ty nejlepší hokejové týmy místních kluků a budoucí krasobruslařky začnou nacvičovat nové jezdecké sestavy.

Co ale dělat s dětmi v případě, že nám paní Zima zrovna nebude přát a sněhová nadílka nebude zcela ideální? Nebo kam s dětmi když se zimní podvečer rychle blíží a časný příchod tmy donutí děti k návratu domů?

Nabízíme Vám několik tipů na zajímavé akce pro děti.

Již tradicí jsou nejrůznější loutkářské festivaly a představení. Tato představení jsou určena jak pro nejmenší diváky, tak i pro ty odrostlejší, ale rozhodně potěší i jejich rodiče. V letošním roce, stejně jako v minulých sezónách, se tak můžeme opět podívat na Loutkářský festival do Červeném Kostelci, který se koná v listopadu a kdy každou listopadovou neděli naleznete na scéně v budově Kina Luník v Červeném Kostelci zajímavé představení. Divákům se představí jak soubor Radost z Červeného Kostelci, tak i další vyhlášené loutkové soubory z celého východočeského regionu. V Náchodě zase můžete navštívit každou sobotu od října do dubna vždy od 15:00 hodin loutkovou pohádku pro děti v rámci Loutkové scény dětem pro radost v místní Sokolovně. Také v Jaroměři si můžete 19. listopadu 2011 užít Jaroměřské loutkaření, které je přehlídkou loutkařských souborů z Jaroměře, nebo 18. prosince 2011 přehlídku Boučkova Jaroměř.

Další, mnoha sezónami již ověřenou, akcí pro děti je pak týdenní Dětský filmový festival, který se koná vždy v říjnu (letos 17.-21.října 2011) a únoru (datum bude stanoveno) každého roku v Kině Luník v Červeném Kostelci. V programu tohoto festivalu najdou diváci jak nejnovější filmové novinky pro děti a mládež, tak i klasické pohádky či filmy. Začátky filmových představení jsou upraveny tak, aby vyhovovaly dětskému divákovi. Obdobnou přehlídku filmových pohádek pro malé i velké naleznete také například v novoměstském Kině 70, a to 4. a 18. března a 1. dubna 2012.

I klasická divadelní scéna nezahálí a nabízí mladším diváků něco ze své nabídky. Pravidelně tak můžete s dětmi vždy jednu neděli v měsíci (mimo listopadu) navštívit Městské divadlo Dr. Josefa Čížka v Náchodě, kde se od 15 hodin hraje divadelní pohádka pro děti. V Červeném Kostelci pak můžete 17. února 2012 shlédnou Jarní příhody včelích medvídků, které se hrají v Divadle J. K. Tyla.

Zajímavou podívanou pak jistě slibuje celostátní přehlídka dětských a mládežnických kolektivů (nefolklórních souborů) s názvem Hronovské jablíčko, která se za mezinárodní účasti bude konat v březnu 2012 v Hronově. A nejmenší pěvecké soubory se nám pak představí v průběhu května při pořádání již tradiční akce – Hronovský skřivánek, kdy se v Hronově setkávají pěvecké soubory mateřských škol náchodského regionu.

Samozřejmostí v jednotlivých městech jsou pak nejrůznější Mikulášské besídky, adventní či vánoční trhy, karnevaly pro děti, masopustní reje a případné pracovně-zábavní kroužky pro děti. Aktuální informaci o nabídce místních akcí v daném městě vždy naleznete v místním informačním centru.

Výběr z akcí - Loutkové festivaly, filmové festivaly, divadelní představení:

Listopad 2011

Loutkářský festival v Červeném Kostelci

Kino Luník, Červený Kostelec, více info na www.cervenokosteleckoc.cz

19.11.2011

Jaroměřské Loutkaření – přehlídka loutkařských souborů z Jaroměře

Jaroměr, více info na www.bodi.cz

20.11.2011

Pohádkové odpoledne pro děti – Loutková pohádka LS Dětem pro radost

Kino 70, Nové Město n. Metují

18.12.2011

Boučkova Jaroměř

Jaroměř, více info na www.bodi.cz

Říjen 2011 – duben 2012

Loutková scéna dětem pro radost – každou sobotu loutková pohádka pro děti

Sokolovna Náchod – vice info na www.detemproradost.cz

Prosinec 2011 – duben 2012

Nedělní pohádka pro děti v Městském divadle Dr. Josefa Čížka v Náchodě

Divadlo Dr. Josefa Čížka, Náchod, (www.beraneknachod.cz)

17. – 21. říjen 2011

Dětský filmový festival v Červeném Kostelci

Kino Luník, Červený Kostelec (více na www.cervenokostelecko.cz)

25.1.2012

Pohádkové odpoledne pro děti  - filmové pohádky pro malé i velké diváky

Kino 70, Nové Město n. Metují

19.-23.3. 2012

Dětský filmový festival v Červeném Kostelci

Kino Luník, Červený Kostelec (více na www.cervenokostelecko.cz)


25.2.2012

Pohádkové odpoledne pro děti – filmové pohádky pro malé i velké diváky

Kino 70, Nové Město n. Metují

4.3., 18.3., 1.4.2012

Minifestival pohádek pro děti – nedělní pohádková představení pro malé i velké diváky

Kino 70, Nové Město n. Metují

  

 

(Ing. R. Kejzlar)