TURISTIKA‎ > ‎Tipy na běžky‎ > ‎

Trasa č.Z006 - Petříkovice – Brendy – Odolov - Bohdašín

přidáno: 20. 10. 2010 8:38, autor: Infocentrum Červený Kostelec   [ Aktualizováno 20. 10. 2010 8:41 uživatelem IC Červený Kostelec ]
Na běžkách po Jestřebích horách.
 
Mezi červenokosteleckými běžkaři, tuláky a obdivovateli zimní přírody je nejoblíbenější výlet přes hřebeny Jestřebích hor. Vzhledem k nadmořské výšce je tam kvalitnější sníh často až do jarních měsíců, na trase jsou vyhlášené osvěžovny, vyhlídková místa vybízejí k zastavení a pořízení atraktivních snímků, a navíc se výlet dá při únavě či nečekaném zhoršení počasí zkrátit sjezdem do měst na úpatí k dopravním prostředkům.

Vlakem přes Trutnov střed dojedeme do Petříkovic (trať Trutnov – Radvanice – Adršpach – Teplice). Ze zastávky v Petříkovicích vede zelená turistická značka směr Paseky v Jestřebích horách. Po kilometrovém prudkém stoupání a nabrání nadmořské výšky už tuláky čeká příjemná projížďka s malým převýšením lesem i lukami. Asi tříkilometrová vyhlídková část je od pěchotního srubu nad Slavětínem až do osady Paseky (Čapkovy Brendy). Při zastávkách potěší výhledy na Krkonoše, Královecký Špičák, Krupnou horu, Hradiště, Teplické skály a Čáp. Po osvěžení na Pasekách je možné pokračovat po zelené značce vrcholovou partií pod rozhlednu na Žaltmanu a sjet na Panskou cestu u Bílého Kamene, nebo po červené cyklotrase souběžně se zelenou po jižním úbočí pod Lotrandovou jeskyní a sjet na Panskou cestu u Bílého kamene.
 
Odtud se dá po lesní silničce pohodlně doklouzat na Odolov (Hospoda U Lotranda, výhledy). Z Odolova pokračuje Panská cesta po úbočí Švédského vrchu a kopce Na Perném na Krkavčinu nad Bohdašín (výhledy na Bor, Orlické hory a Červenokostelecko). Odtud je možné sjet přes Horní Kostelec do města, nebo přes Bohdašín (Hospoda Na Betlémě) a Lánský les do Červeného Kostelce.
Comments