TURISTIKA‎ > ‎Tipy na běžky‎ > ‎

Trasa č.Z004_Červený Kostelec – Boušínská lávka – Slatinský mlýn – Staré Bělidlo – Rýzmburk – Červená Hora – Červený Kostelec

přidáno: 20. 10. 2010 8:33, autor: Infocentrum Červený Kostelec   [ Aktualizováno 20. 10. 2010 8:35 uživatelem IC Červený Kostelec ]
Na běžkách do údolí řeky Úpy.
 
Jako nástupové části města lze zvolit Devět Křížů nebo zkratkou přes Dupačku za průmyslovou zónou. Pokud pojedeme zkratkou přes Dupačku, ušetříme asi 10 km a čas. S trasou našeho výletu se setkáme po sjezdu lesem nad Náchodcem.

Po výstupu k hájovně u Devíti Křížů je dobré se na chvíli zastavit a rozhlédnout po kraji. Na severním obzoru nás upoutá Švédský vrch a obec Bohdašín na jižních svazích Jestřebích hor, na východě nad červenokosteleckou kotlinou Orlické hory. (Náš zamýšlený výlet přes Vízmburk si zde 100 metrů od kraje lesa můžeme zkrátit vlevo po modré turistické značce.) Lesní cestou po modrých značkách cyklotrasy pokračujeme ke zříceninám hradu Vízmburku.
 
Zde u informační tabule a mapy se od cyklotrasy odpojíme a sjíždíme vlevo neznačenou širokou lesní cestou a pochvíli dojedeme na modrou turistickou značku. Lesem se sklouzneme až nad osadu Náchodec po pravé straně lesní cesty a pokračujeme k bývalé hájovně a na Boušínskou lávku přes Úpu. Po ní přejdeme na pravý břeh řeky a pokračujeme po proudu ke Slatinskému mlýnu. Kdo se již nabažil jízdy údolím, může odtud vystoupat na Červenou Horu a po pláních nad Mstětínem a Stolínem se vrátit do Červeného Kostelce.
 
Podél řeky však pohodlně dojedeme až de centra Babiččina údolí – ke Starému Bělidlu, mlýnu, případně Ratibořickému zámku. Zde se opět můžeme rozhodnout o pokračování cesty, neboť lehce se dá dojet k vlaku do České Skalice a pohodlně se vrátit domů. Obrátíme-li běžky na cestu zpět, vystoupáme místní komunikací na Rýzmburk (o víkendech možnost občerstvení) a po pláních podél silnice dojedeme do Červené Hory (opět možnost odpočinku a nabrání sil v místní hospodě). Zapadající slunce a stoupající mlhu nad řekou po levé straně můžeme obdivovat při návratu po pláních nad Mstětínem a Stolínem až nad Dupačku. Ke sjezdu do města lze zvolit některou z místních komunikací.
Comments