TURISTIKA‎ > ‎Tipy na běžky‎ > ‎

Trasa č.Z003 - Přes Krákorku nad Úpici

přidáno: 20. 10. 2010 8:31, autor: Infocentrum Červený Kostelec   [ Aktualizováno 20. 10. 2010 8:32 uživatelem IC Červený Kostelec ]
Opět vyrazíme z města kolem nádraží k Devíti Křížům, kde za hospodou najedeme na žlutou turistickou značku směr Úpice. Po projetí lesa kolem bývalé sjezdovky Pálenka pojedeme po lukách souběžně s místní komunikací, nejen kvůli občas projíždějícím autům, ale abychom si užili výhledů na rtyňskou kotlinu, celé Jestřebí hory a za dobré viditelnosti i Krkonoše. Na Končinách se u mohutného javoru vrátíme na komunikaci a pokračujeme do osady Krákorky. Zde patrně budeme obdivovat ve volném výběhu koně haflingy. U poslední chaloupky Krákorky opustíme žlutou značku, dáme se vpravo neznačenou cestou kolem bývalého lomečku na písek a na okraji lesa zahneme vlevo. Tady už budeme plužit a vyndávat fotoaparáty, neboť nás upoutá výhled na Krkonoše, Jestřebí hory, Úpicko a Barchoviny. Zde na rohu lesa a polí se rozhodneme, zda pojedeme 1/ vpravo na Rtyni, či 2/ vlevo do Havlovic.

1/ Vpravo: Často projížděná stopa odtud vede po polích na kopec Vartu (výhledy na Batňovice a Žaltman a Malé Svatoňovice). Pokud si odtud netroufneme k velkému oblouku přes Malé Svatoňovice do Rtyně, otočíme běžky k návratu přímo. Po severních svazích dojedeme na občerstvení do Rtyně v Podkrkonoší. Možné také je jet pod lesem přímo k benzinové pumpě nad Rtyní (nezapomenutelné výhledy – občerstvení). Pokud jsme zajeli třeba do rtyňské cukrárny na náměstí, můžeme vystoupat ke kapličce, nafotit poslední pohledy na Krkonoše a povozit se v četných stopách na pláních od Rtyně po Brodky a Devět Křížů až do Lhoty nebo do Lipek, odkud se místní komunikací vrátíme do města.

2/ Vlevo: Zahneme-li vlevo, sjíždíme a stoupáme stále podél lesa do horní části Popluží. Až si dostatečně prohlídneme koně ve výbězích, můžeme se přímo vrátit výstupem podél lesa Roudénky do Podhradí, odtud po červené značce k nám již známému javoru na Končinách a za chvíli jsme zpět u Devíti Křížů. Poplužím po místní komunikaci, za dobrého stavu sněhu, nebo po polích nad Poplužím, je možné dojet do Havlovic na občerstvení Na Ameriku. Potom přejdeme most a po zelené cykloznačce vystoupáme ke zříceninám hradu Vízmburku a lesem dojedeme k Devíti Křížům a sjezdům do města.
Comments