TURISTIKA‎ > ‎Tipy na běžky‎ > ‎

Trasa č.Z001 Červený Kostelec – Bakov – Žernov – Rýzmburk – Červená Hora – Červený Kostelec

přidáno: 20. 10. 2010 8:22, autor: Infocentrum Červený Kostelec   [ Aktualizováno 20. 10. 2010 8:28 uživatelem IC Červený Kostelec ]
...aneb na jih z Červeného Kostelce.
Nástupovým místem do často používané stopy vedoucí směr bramborárna v Olešnici a Bakov je benzinová pumpa ve Lhotě. (Do nástupového místa je možné přiblížit se autobusem k vlakovému nádraží nebo autobusovou linkou směr Trutnov)
 
Pohodlným terénem se budeme klouzat k jihu přes Dupačku (Výhledy: vpravo lesy nad údolím Úpy, kopce Barchoviny a Krkonoše.) ke Stolínu, za nímž U Bašů přejdeme silnici a pokračujeme kolem topolové aleje a olešenské bramborárny stále za sluncem.
 
Výhledy na Olešnici, Bor a Orlické hory (vlevo), Českoskalicko a za dobré viditelnosti až Královéhradecko (přímo před sebou), či Hořičky (vpravo) se přestaneme kochat až při mírném sjezdu k Bakovu. V Bakově je možné občerstvit se ve známé dřevěné hospůdce. Odtud pokračujeme k západu podél silnice směr Všeliby – Červená Hora. Pod obcí Všeliby ještě jednou obrátíme tvář ke slunci a vydáme se po polích směrem jihozápadním do Žernova. Od kapličky v centru obce nás místní komunikace dovede kolem hřiště na Rýzmburk. Zde je, kromě v zimě dobře viditelných zřícenin hradu, možné dojet až do altánu, odkud lze přehlédnout část údolí Úpy s Jestřebími horami na obzoru. Na Rýzmburku se naše cesta obrací k návratu na sever.
 
Podél silnice pokračujeme do Červené Hory, když jsme asi v polovině po levé straně mezi švestkami zahlédli pomníček padlých ve válce roku 1866. I když terén není náročný, na nudu si nebudeme stěžovat. Po levé straně totiž máme zajímavé výhledy na údolí Úpy s červenou střechou kostelíčka na Boušíně, dohlédneme na Krkonoše a před sebou máme Jestřebí hory. K odpočinku a nabrání nových sil mnohé běžkaře v Červené Hoře zláká hospůdka u kapličky v centru obce.
 
Mírným stoupáním se zapadajícím sluncem v zádech kolem okrajových částí Mstětína a Stolína se pod průmyslovou zónou vrátíme opět na Dupačku a k benzinové pumpě a přes Lhotu dojdeme do centra města.
Comments