Běžecké lyžařské trasy v regionu

 Tipy pro běžkaře

Běžkaři často používané stopy vedou mnohdy po značených turistických trasách. Směrem severovýchodním vedou stopy přes vyhlídkový kopec Končiny, odkud je možné pokračovat do Hronova, nebo do Jestřebích hor. Do lyžařského ráje, do Jestřebích hor, vedou stopy z Červeného Kostelce také přes okrajovou část Lipky a Lány směr Bohdašín či horní Rtyně v Podkrkonoší. Od Devíti Křížů a od benzinové pumpy nad Rtyní vedou stopy do atraktivní krajiny nad řekou Úpou od Havlovic až po Slatinský mlýn. Kolem rybníků Brodský a Špinka, Zábrodím a Trubějovskými lesy se dá jet směr Náchod i směr Studnice a Ratibořice. Do Babiččina údolí vedou stopy přes Dupačku, Stolín, Červenou Horu a Rýzmburk.
 

 

 

Tipy na běžecké trasy na červenokostelecku

 • Trasa č.Z006 - Petříkovice – Brendy – Odolov - Bohdašín Na běžkách po Jestřebích horách.   Mezi červenokosteleckými běžkaři, tuláky a obdivovateli zimní přírody je nejoblíbenější výlet přes hřebeny Jestřebích hor. Vzhledem k nadmořské výšce je tam kvalitnější sníh často až ...
  Přidáno v 20. 10. 2010 8:41, autor: IC Červený Kostelec
 • Trasa č.Z005 - Krkavčina – Odolov – (Žaltman – Paseky) - Švédský vrch – Krkavčina Pro nástup na Panskou cestu na Krkavčinu lze použít cesty přes Lánský les nebo Brodky a vystoupat přes Bohdašín. Z Náchodské ulice lze také dojet přes vyhlídkový kopec Končiny a ...
  Přidáno v 20. 10. 2010 8:37, autor: IC Červený Kostelec
 • Trasa č.Z004_Červený Kostelec – Boušínská lávka – Slatinský mlýn – Staré Bělidlo – Rýzmburk – Červená Hora – Červený Kostelec Na běžkách do údolí řeky Úpy.  Jako nástupové části města lze zvolit Devět Křížů nebo zkratkou přes Dupačku za průmyslovou zónou. Pokud pojedeme zkratkou přes Dupačku, ušetříme asi 10 km ...
  Přidáno v 20. 10. 2010 8:35, autor: IC Červený Kostelec
 • Trasa č.Z003 - Přes Krákorku nad Úpici Opět vyrazíme z města kolem nádraží k Devíti Křížům, kde za hospodou najedeme na žlutou turistickou značku směr Úpice. Po projetí lesa kolem bývalé sjezdovky Pálenka pojedeme po lukách souběžně ...
  Přidáno v 20. 10. 2010 8:32, autor: IC Červený Kostelec
 • Trasa č.Z002 - Přes Končiny na Hronovsko ...aneb na běžkách na východ od Cerveného Kostelce.Zelená turistická značka nás z centra vyvede přes Letnou do Končinské ulice. Pohodlně se sem dostaneme také z Náchodské ulice od Bedny ...
  Přidáno v 20. 10. 2010 8:31, autor: IC Červený Kostelec
 • Trasa č.Z001 Červený Kostelec – Bakov – Žernov – Rýzmburk – Červená Hora – Červený Kostelec ...aneb na jih z Červeného Kostelce. Nástupovým místem do často používané stopy vedoucí směr bramborárna v Olešnici a Bakov je benzinová pumpa ve Lhotě. (Do nástupového místa je možné přiblížit ...
  Přidáno v 20. 10. 2010 8:28, autor: IC Červený Kostelec
Zobrazení příspěvků 1 - 6 z 6 Zobrazit více »
 
V dosahu možnosti pro lyžaře také v dalších vyhlášených lyžařských oblastech jako jsou Krkonoše a Orlické hory:
 
 

Běžecké trasy v regionu Kladského pomezí

Novinky pro letošní lyžařskou sezónu:

V oblasti Gór Stolowych bude nově upravován úsek, který zkrátí a zpříjemní cestu do Machova – stopa bude začínat v osadě Karlów, přetne silnici vedoucí z Karlówa do Machovské Lhoty a bude pokračovat lesními cestami na hranici. Lyžaři se tak dostanou snadno a bez překonávání velkých výškových rozdílů na Bor, odkud mohou pokračovat buď po tzv. Tkalcovském stezníku na Bukovinu a přes Hůrku do Machova nebo klesnout na louky u Machovské Lhoty, kde jsou k dispozici další upravované kilometry stop.

Z důvodu lepší přehlednosti - především pro uživatele webových stránek - bylo pro projekt údržby lyžařských tras Kladské pomezí rozděleno na deset menších oblastí. Na internetovém portále tak bude jednodušší a rychlejší orientace pro výběr tras nebo pro získání aktuálních informací o údržbě. Oblasti budou zhruba odpovídat nástupním místům na trasy.

V uvedených oblastech pak budou jednotlivé trasy označeny barvami podle priority jejich údržby na červené (tzv. páteřní, které budou vždy upravovány jako první), modré a zelené (méně důležité, údržba bude probíhat až po projetí červených tras a také v závislosti na sněhových podmínkách).
Červené trasy – trasy s nejvyšší prioritou údržby, tzv. páteřní: jsou vždy upravovány jako první
Modré trasy
– méně důležité stopy, údržba probíhá až po projetí červených tras a také v závislosti na sněhových podmínkách
Zelené trasy – nejméně důležité stopy, údržba závisí na sněhových podmínkách

Značení zatím není zavedeno v terénu (výjimku tvoří Góry Stolowe a Adršpašsko-Teplicko).

Důrazně žádáme návštěvníky, aby se na upravené běžecké tratě nevydávali pěšky ani nenechávali volně pobíhat psy neničili tím běžecké stopy!


Díky vstřícnosti firmy Geodezie On Line z České Lípy získala Branka o.p.s. kvalitní mapové podklady, do kterých budou upravované stopy zakresleny. V letošním roce budou tyto mapy k dispozici na webových stránkách.

Aktuální informace o údržbě stop - pro projekt údržby lyžařských stop v Kladském pomezí jsou od loňského roku zřízeny samostatné webové stránky, které fungují na adrese http://ski.kladskepomezi.cz.

I tuto zimu budou od prosince do února v provozu skibusy, které o sobotách odvezou zájemce z Náchoda na Jestřebí hory a na Karlów. Jízdní řády jsou k dispozici v informačních centrech nebo v zimních turistických novinách Kladského pomezí.

Údržba stop je spolufinancována z rozpočtu Královéhradeckého kraje. Skibusy jsou provozovány ve spolupráci s firmou CDS Náchod. Branka o.p.s. v rámci tohoto projektu spolupracuje se Správou Chráněné krajinné oblasti Broumovsko, se správou polského Národního parku Góry Stolowe, Dobrovolným svazkem obcí Policko, městy a obcemi a s mnoha dobrovolníky, kteří se v jednotlivých částech území starají o kvalitní údržbu stop.