Co se děje u našich sousedů - Rtyně v Podkrkonoší - leden 2012

DIGITÁLNÍ KINO RTYNĚ V PODKRKONOŠÍ:

pátek 6. ledna 2012 - 18.00 hodin
DEVĚT KŘÍŽŮ A JINÉ POVĚSTI

film Ing. Jana Macha - vstupné 40,- Kč - předplatné od 2. 1. 2012 na matrice MěÚ
Autor scénáře jde ve stopách Barunky, která ve 20. letech 19. století vykonala pouť ke svaté svatoňovické studánce, a přibližuje divákovi místní pověsti O silném Ctiborovi, O sedmipramenné léčivé studánce, O velké jedli, O Čertově kopci a dalších, jak je zaznamenala nejen B. Němcová, ale jak byly vyprávěny ještě před ní. Hlavně pak jde o Devět křížů, co je a není na pověsti pravda a kde se nachází hrob devíti povražděných.pátek 13. ledna 2012 - 18.00 hodin
LEGENDA O SOVÍCH STRÁŽCÍCH
animovaný/fantasy - USA/Austrálie 2010 - 97 min. - vstupné 50,- Kč
Hlavní postavou je mladý soví kluk Soren, který je okouzlen historkami svého otce o strážcích Ga’Hoolu - mýtické skupině okřídlených bojovníků. Ti bojovali proti zlým Čistým, jak si sami říkají, ve velké bitvě za záchranu všech druhů sov. Zatímco Soren sní o tom, že jednoho dne se přidá ke svým hrdinům, jeho starší bratr Kludd se té představě jen vysmívá a touží jen po lovu, létání a být otcovým oblíbencem místo Sorena. Kluddova žárlivost má ale hrůzné následky - oba soví sourozenci vypadnou z hnízda na vrcholu stromu přímo do spárů Čistých. Teď je na Sorenovi, aby se pokusil o odvážný únik s pomocí dalších mladých soviček. Společně letí přes moře i skrze mlhy, aby našli Velký strom - domov legendárních sovích Strážců Ga’Hoolu, jenž jsou jedinou nadějí na vítězství v bitvě proti Čistým a na záchranu sovích království.

pátek 20. ledna 2012 - 18.00 hodin
ILUZIONISTA
animovaný pro dospělé - Francie/VB 2010 - 90 min. - české titulky - vstupné 50,- Kč
Britsko-francouzský animovaný film vznikl na základě nerealizovaného scénáře francouzského herce a režiséra Jacquese Tatiho z roku 1956. Tati jej tehdy věnoval své nejstarší dceři a vypráví v něm příběh zestárlého iluzionisty, který putuje se svým uměním od vesnice k vesnici. Jednoho dne v zapadlé vísce narazí na mladou obdivovatelku, která opravdu věří tomu, že dokáže dělat zázraky. Toto setkání oběma změní život... Hlavní postavou filmu je animovaná postavička Tatiho v podobě Pana Hulota, který herce proslavil po celém světě. Režisérem snímku byl Sylvian Chomet, autor oceňovaného Tria z Belleville (2003).

AUTORSKÉ ČTENÍ

středa 11. ledna 2012 - 18.30 hodin - Malý kulturní sál - vstupné 40,- Kč
Autorské čtení režiséra, cestovatele, spisovatele a pedagoga Martina Ryšavého z jeho nového "ruského" románu VRAČ (kniha oceněná Magnesiu Literou 2011 - Litera za prózu) s živými hudebními vložkami (Jaroslav Šťastný - tuba, Pavel Kopecký - kytara). Motto knihy: „Rusko, to je ta země, kde se dělají dobré věci špatně. A špatné věci dobře“. Čtení bude doplněno o projekci nového filmu Martina Ryšavého Medvědí ostrovy.
CESTOPISNÁ PŘEDNÁŠKA
středa 25. ledna 2012 - 18.00 hodin - kino na rychtě - vstupné 30,- Kč
NA SKOK V AMERICE - 1. díl
Poutavé vyprávění Ctibora Košťála a promítání působivých snímků z jeho cesty po USA, která trvala 5 týdnů a byla dlouhá přes 10.000 km.

V první části se podíváme do států Washington, Idaho, Montana, Wyoming a Utah a krom jiného navštívíme národní parky Mount Rainier, Yellowstone, Grand Teton, Capitol Reef, Arches, Canyonlands a Bryce Canyon. Dále navštívíme Koloradskou náhorní plošinu s červenými až 300m vysokými skalní útvary v Navažské indiánské rezervaci - Monument Valley, poblíž přehradní nádrže Lake Powell vybudované na řece Colorado zajdeme do úzkého, pískovcového a zejména fantasticky fotogenického kaňonu Antelope… Rozhodně se bude na co dívat!

LOUTKOVÉ DIVADLO
neděle 29. ledna 2012 - 15.00 hodin - kino na rychtě - vstupné 20,- Kč
KAŠPÁREK SLUHOU ČARODĚJE
Pohádku pro děti zahraje Klub loutkářů Úpice.
Více info také na www.mestortyne.cz