Přelet nad dračím hnízdem: Hynek Šnajdar vystaví koláže v Červeném Kostelci 

Výstavní síň Městského úřadu v Červeném Kostelci uvítá ve svých prostorách výtvarníka - kolážistu Hynka Šnajdara
(18. 11. 1960 v 7.15 hodin ráno v Rychnově nad Kněžnou). 


Vernisáž výstavy Přelet nad dračím hnízdem se uskuteční v úterý 16. července v 18 hodin.

Výstava potrvá do konce měsíce. (od. 16.7 do 31.7.2013)

„Čtyři roky působím jako novinář v Trutnově, který je neodmyslitelně spjat s dračí legendou. Když jsem se blíže seznámil s místními „drakology“ ze sdružení Trutnov – město draka, bylo jen otázkou času, kdy se dračí tematika objeví i v mém výtvarném díle. U zrodu velké koláže (na snímku), kterou jsem nazval Přelet nad dračím hnízdem, stál sen. Byl to sen o přeletu draků nad městem, kteří doprovázeli „dračí“ vejce nad hlavami trutnovských měšťanů. Inu, drak nikdy nespí, i když spíme my,“ říká autor.

Ten své dvě nejnovější koláže s dračími motivy zvolil jako ústřední téma červenokostelecké výstavy. Dominantní práce budou doplněny průřezem dalších cyklů, které vznikly v předchozích letech.
„O Šnajdarových kolážích platí do značné míry to, co o kolážích surrealistů. Jedním z rysů je nahodilé setkání dvou vzdálených realit v nepříslušné rovině,“ uvedl Vlastimil Havlík, ředitel Muzea textilu v České Skalici. Přestože už dnes v jednadvacátém století příliš neplatí ono dávné surrealistické „setkání deštníku a šicího stroje na operačním stole“, přesto svět nečekaných střetů je pro autora stále okouzlující, důležitý a inspirující. „Je to moje soukromá realita, kdy imaginace otevře náhle svoje brány a iracionálno vnikne do reality mých kolážových světů,“ prozradil Šnajdar, který tvoří koláže od osmdesátých let minulého století. Hynek Šnajdar po škole v době socialismu vystřídal řadu rozmanitých zaměstnání (dělník, skladník, topič, knihovník, závozník), aby po roce 1989 zakotvil jako redaktor a později šéfredaktor v redakci týdeníku Region Valašsko ve Vsetíně. 

V roce 1996 se odstěhoval z Valašského Meziříčí do východních Čech. Stál u zrodu deníku Noviny Náchodska v Náchodě, kam nastoupil jako redaktor. V nynějším Náchodském deníku působil jako šéfredaktor do konce června 2009. Od 1. července téhož roku je redaktorem regionálního portálu trutnovinky.cz v Trutnově. Před revolucí s několika přáteli vydával samizdatový časopis Satyr a v té době také „zahořel“ pro surrealismus. Podílel se na vydávání sborníků Les randez vous des ami a Klíč k realitě. Mnoho let se jako autodidakt věnuje koláži. Měl jedenáct samostatných a dvaadvacet společných výstav nejen v České republice, ale i v zahraničí (USA, Dánsko, Rakousko). 

V současné době žije v České Skalici.