Letní turistická sezona 2014 v Kladském pomezí je za námi

S končícím létem pozvolna ubývá slunečního svitu a hlavní turistická sezona je již v těchto dnech minulostí. Jaká vlastně byla a co nezisková společnost Branka udělala pro to, aby se zde návštěvníci cítili co nejlépe a přijeli znovu?


První týden v květnu vyšly letní turistické noviny, které přinášejí každoročně novinky, tipy na výlety a akce. K dispozici jsou v informačních centrech, turisticky navštěvovaných místech i na veletrzích cestovního ruchu. Místní podnikatelé stále ve větší míře využívají možnost inzerce v těchto novinách.

Největší novinkou letošní sezony je „Toulavý baťoh“. Je to maskot, který provází návštěvníky stejnojmenným projektem zacíleným pro rodiny s dětmi. Dvanáct informačních center je vybaveno dětskou ilustrovanou mapou území, jejíž součástí jsou magnetky se symboly, které si každý může zkusit přiřadit k jednomu místu na mapě a přemýšlet, proč tomu tak je. Součástí projektu je také cestovatelská hra a ilustrovaný průvodce regionem se spoustou hádanek, úkolů a kvízů. Na nově vytvořených stránkách www.kladskepomezidetem.cz zjistíte rychle, jednoduše a přehledně, kam vyrazit na výlety s dětmi.

Pravidelnou činností je provoz cyklobusů, které potkáváte v Kladském pomezí již jedenáctou sezonu vždy od května do září. V letošním roce jezdí linka z Hradce Králové do Náchoda, přes Bezděkov, Polici nad Metují, Adršpach až na Pomezní Boudy. Druhá linka dováží cyklisty z Náchoda do Stolových hor v Polsku, Vambeřic a Broumova. Poptávka po této službě každoročně stoupá. Již nyní můžeme s jistotou říci, že letos bude počet přepravených osob větší než deset tisíc.

Největším investičním projektem za dobu své existence je pro Branku, o.p.s., stavba tří rozhleden, které budou dokončeny v listopadu letošního roku. V sobotu 20.září 2014 byla jako první veřejnosti zpřístupněna rozhledna v Teplicích nad Metují na vrchu Čáp (fotografie zde). Z nejvyššího bodu Adršpašsko-teplických skal je umožněn výhled na všechny světové strany. Během října bude otevřena rozhledna Na Signálu na Slavíkově a poté rozhledna v obci Žernov.

Na zimní sezonu připravujeme, mimo vydání turistických novin, také podporu údržby lyžařských běžeckých tratí a provoz skibusu. Od září pracujeme na projektu, který je zaměřený na osvětu a propagaci značky Kladské pomezí mezi místními obyvateli. Byla na něj získána dotace z regionálního operačního programu.

Lenka Lembejová, foto: archiv Kladského pomezí