Festival Expediční kamera opět zavítá do Červeného Kostelce 20.3.2015

Kdy: pátek 20.3.2015 v 17:00 hod.
Kde: Kino Luník v Červeném Kostelci
Předprodej: IC Červený Kostelec +www.123vstupenky.cz

Festival Expediční kamera, to je tradiční přehlídka nejúspěšnějších cestovatelských a outdoorových filmů uplynulé sezóny, které již tradičně můžete vidět v Červeném Kostelci. Na 5. ročník se můžete těšit v pátek 20. 3. 2015 od 17:00 v kině Luník.

Opět můžete zažít pořádnou dávku adrenalinu, dobrodružství a napětí. A co konkrétně letos na filmovém festivalu Expediční kamera uvidíte? Mezi hlavní taháky festivalu patří světově proslulý ultraběžec a skialpinista Kiliana Jornet a jeho úchvatné výkony na alpských vrcholcích. Cykloexpedici přes Himálaj s humanitárním poselstvím představí film Alegria. S českou partičkou slacklinerů se vydáme budovat první highline projekty na Islandu. Budete svědky psychicky i fyzicky náročné přeplavby Indického oceánu na veslici nebo ve společnosti lezeckých es Chrise Sharmy a Stefana Glowacze zdoláte první cesty v obrovské ománské jeskyni. A chvilky napětí prožijete u 800 km dlouhé cesty na paraglidu. Těšit se můžete i na přednášku a besedu o Laosu s cestovatelem Mírou Novosvětským. Tradičně nebude chybět tombola a bohaté občerstvení.

I letos bude vstupné na celý program festivalu za symbolických 99 Kč na všechny bloky a celý výtěžek bude věnován spolku Šotek a oddílu červenokosteleckých Kadetů. Oba spolky se zároveň aktivně podílí na organizaci celého festivalu.

Předprodej vstupenek v informačním centru v Červeném Kostelci od 20.2.

PROGRAM 2015
17:00 - 1. Filmový blok
An Then We Swam – 37 min. (transoceánská expedice)
Fyrst – 29 min. (slackline)
Alegria – 29 min. (humanitární expedice)

19:00 - 2. Filmový blok
Přednáška 60 min – Míra Novosvětský - Laos
Into The Light – 24 min. (lezení)

21:00 - 3 filmový blok
Horace – 15 min. (MTB)
500 Miles to Nowhere – 7 min. (paragliding)
A Fine Line - Summit of my life – 52 min. (adrenalin)
The nobody´s river - 31 min. (voda)

Jednotlivé filmy:
A Fine Line - Summits of my life
země: Španělsko, 2012, 52 minut, režie: Sébastien Montaz-Rosset
Žánr: adrenalin

„Je to spíše alpinista než běžec,” říká o Kilianu Jornetovi jeho matka sice s nadsázkou, ale není daleko od pravdy. Fenomenálnímu sportovci se totiž podařilo vytvořit zcela nový sport propojením ultra runnigu a skialpinismu. Právě za touto náročnou kombinací vás pod vrcholky Alp zavede první film projektu Summits of my Life. Běžec, závodník ultra trailu a mnohonásobný držitel rekordů a světových titulů ve skialpinismu a horském maratonu Kilian Jornet se totiž rozhodl otestovat svou zdatnost nejtěžším možným způsobem: během čtyř let chce překonat rychlostní rekordy výstupů a sestupů všech nejdůležitějších hor planety. Dosáhnout tohoto cíle znamená překonávat ty nejtěžší možné překážky a hlavně sám sebe. Jornet ale vládne obrovským odhodláním a ohromující motivaci. Nebezpečí a výzvy jsou pro muže narozené v horách součástí každodenního života.

And then we swam
země: Velká Británie, 2013, 37 minut, režie: Ben Finney
žánr: transoceánská expedice

Přeplout Indický oceán na veslici bez doprovodné lodi si troufne jen málokdo. Když se do toho navíc pustí dva muži, kteří nikdy nestrávili noc na moři a nikdy neveslovali, půjde o hodně dobrodružný zážitek. V roce 2011 se Britové James Adair a Ben Stenning vydali z australského Geraldtonu na Mauricius na cestu dlouhou 5 600 kilometrů. Několik kilometrů od cíle se jim ale převrátila loď a z už tak náročné cesty se stal boj o život.
Některé výpravy lze naplánovat do posledního detailu, v případě Bena a Jamese to tak ale rozhodně není. V okamžiku, kdy jim zmizí pevnina z dohledu, vstupují do úplného neznáma. A když je pak zradí technika a musí se obejít bez GPS či spolehlivého zdroje pitné vody, samota přestane být jejich jediným nepřítelem.

Alegría
země: Švýcarsko, 2013, 28 minut, režie: Christoph von Toggenburg
žánr: humanitární expediceJediným a ne zrovna skromným cílem cesty Christopa von Toggenburga je změnit svět. Na svém kole absolvoval 3 200 km přes Himálaj po nejvyšších stezkách světa s celkovým převýšením 50 000 m. Když zrovna nešlapal do pedálů, pomáhal malomocným a mentálně strádajícím ženám v Indii a vytvořil si v této nádherné krajině i mnoho přátel. Pomohl stovkám potřebných a ovlivnil miliony po celém světě.

Všechno nové a výjimečné vždy začíná snem, Christophův sen je využít svou energii ke změně světa. Dlouho přemýšlel, jak využít své nadšení pro sport a komunikaci při pomoci potřebným a výsledkem je projekt Alegría. Cestovatelský, sociální i dobrodružný film vypráví o tom, jak pomoc druhým dovede člověka na střechu světa.

Fyrst
země: Česká republika, 2014, 24 minut, režie: Jan Šimánek
žánr: slacklineTým nejlepších českých a světových slacklinerů se vydává na Island, kde touží napnout vůbec první highline na ostrově. V plánu mají kaňon Fjadrágljúfur, ledovec Vatnajökull a lezeckou oblast Hnappavellir. Hlavním cílem jsou ale Trolí skály tyčící se do výšky 70 m přímo z moře. Nádherné skalnaté věže se nakonec, bohužel, ukázaly pro lezení naprosto nevhodné kvůli nekvalitní stavbě. Přesto tahle parta zvládla osm highlinů na jihu Islandu v délkách 33 až 90 metrů.

Anče Kuchařová, Danny Menšík, Peeto Kučera, Lukáš Černý a Petr Voříšek cestují po Evropě a vytvářejí highline projekty v evropských horách. Jsou držiteli několika rekordů a vášniví slacklineři a lezci, kteří se odhodlali třeba i na největší ledovec kontinentu.

Horace
země: Švýcarsko, 2013, 15 minut, režie: Sebastian Doerk
žánr: MTB

Příběh astronoma a technika Horace Dalla vás přenese do dob, kdy ještě kola neměla široké gumy, odpružené vidlice a karbonové rámy. V obleku a kravatě, s mapou celého ostrova velkou jako kapesník a hvězdnou oblohou jako průvodce přejel totiž před osmdesáti lety sám poušť na Islandu.
V období velkého neklidu, kdy se Evropa nacházela mezi dvěma světovými válkami se Horace rozhodl přejet největší poušť kontinentu. Příběh milovníka klidu a samoty nás znovu a znovu staví před otázku, proč opouštíme komfort domova? Co nás žene k zanechání všeho a k rozhodnutí přejet na kole černou krajinu, kde NASA trénovala své astronauty? Možná že Horace nebyl dobrodruh a jel jenom na výlet...

Into the Light
země: Německo, 24 minut, režie: Jochen Schmoll
žánr: lezeníŘíká se, že co jde nahoru, musí taky dolu. V tomto filmu to je ale obráceně. Do ománské jeskyně Majlis al Jinn, jedné z největších na světě, slanili Chris Sharma a Stefan Glowacz na 180 metrech volně visícího laně. Dostat se dolů byl ale jen začátek. Na dvojici lezců čekalo třináct cest 7c+ až 8b+. Jedinečný zážitek vyšplhat se zpátky na povrch Země nabízí film Into the Light.

Lezení v obří ománské jeskyni Majlis al Jinn se přísně zakazuje. Celý projekt byl proto realizován jen díky speciálnímu povolení ománského Sultána a Ministerstva turismu. Vše muselo být předem přesně naplánováno, a Chris se Stefanem tak měli velmi omezený čas, který v jeskyni mohli strávit. Oba se ale mohli těšit na lezení v místě, které ještě nezažilo vůni magnesia.

Nobody’s river
země: USA, 2014, 31 minut, režie: Skip Armstrong
žánr: vodácká expedice

Amber Valenti, Krystle Wrighte, Sabra Purdy a Becca Dennis je čtveřice mladých kamarádech milujících dobrodružství a přírodu. Jejich plán je jasný: sjet téměř 5 000 km dlouhou řeku Amur, od mongolského Ononu až téměř po ústí do Tichého oceánu. Amur nemá na svém toku jedinou přehradu, a takových je na Zemi už velmi málo.
Už před cestou ale dívky zažívají to, co nikdo prožít nechce. Becce umírá její dlouholetý přítel, a tak se a z výletu za dobrodružstvím stává výprava s úplně odlišným cílem. Jak si kamarádky pomáhají a užívají si společné chvíle, uvidíte ve filmu Nobody’s river.

500 Miles to Nowhere
země: USA, 2013, 7 minut, režie: Gavin McClurg
žánr: paraglideParaglide funguje pomocí kouzel, to ví přece každý a kdo to neví, po zhlédnutí tohoto filmu mu to bude jasné. Gavin McClurg vypráví o svém 500 mil (800 km) dlouhém dobrodružství, které vás až do posledního okamžiku udrží v napětí. Však pilot paraglidu taky nikdy přesně neví, kde, kdy a jak skončí. Jediné, co ví, je, že to bude další nezapomenutelný a kouzelný zážitek.

Na cestu z jihu Utahu do Jackson Hole ve Wyomingu se vydává čtveřice zkušených sportovců. Jejich vybavení obsahuje i kyslíkové bomby, čeká je totiž let ve výšce 18 000 stop (5 500 m). Nádherné záběry malebné krajiny a vše, co o pragalidu potřebujete vědět, abyste se do něj zamilovali, nabízí snímek 500 Miles to Nowhere.


Více zde: http://www.outdoorfest.cz/expedicni-kamera-2015/