59. MEZINÁRODNÍ FOLKLORNÍ FESTIVAL ČERVENÝ KOSTELEC 

21. - 25. 8. 2013 - Přírodní areál u Divadla J. K. Tyla 


Červený Kostelec - město mezinárodního folklorního festivalu


Mezinárodní folklorní festival v Červeném Kostelci je nejvýznamnější akcí tohoto druhu v našem kraji a jedním z nejstarších festivalů v České republice. Díky výborné organizaci a kvalitnímu obsazení všech programů zahraničními soubory, které ve svých zemích představují folklorní špičku, se zařadil mezi nejvýznamnější festivaly v Evropě a byl oceněn zařazením mezi hlavní festivaly pořádané pod patronací mezinárodní organizace lidového umění I. O. V., patřící statutem B do UNESCA.

Mezinárodní folklorní festival Červený Kostelec se každoročně ve druhé polovině srpna koná v překrásném prostředí přírodního areálu u Divadla J. K. Tyla. Během pěti dnů se ve čtrnácti pestrých programových blocích publiku představí takřka 600 tanečníků, tanečnic a hudebníků, 18 folklorních souborů z celého světa. Tisícové návštěvy jsou pravidlem při pořadech v amfiteátru, tisíce diváků sledují průvod městem a vystoupení souborů v různých částech města i v městech okolních. Červenokostelecký festival je výjimečný tím, že soubory spolu prožijí pět festivalových dnů. Denně společně vystupují, společně se baví, vznikají nové kontakty i přátelství. Podvečerní programové bloky jsou zakončeny noční taneční zábavou, při které se na parketu setkávají účinkující s diváky. Tím se podařilo město proměnit ve střed folklorního světa a rozšířit okruh diváků i mimo náš region.

PROGRAM FESTIVALU 

středa 21. srpna 2013 
    18.00 VÍTEJTE U NÁS - slavnostní zahájení festivalu 
    21.00 FOLKLORNÍ POHLEDNICE Z DOMOVA I ZE SVĚTA 
čtvrtek 22. srpna 2013 
    18.00 FOLKLORNÍ SVĚT V ČERVENÉM KOSTELCI - představí se zahraniční soubory 
    22.00 TANČÍ CELÝ SVĚT – taneční zábava pro soubory a diváky 
pátek 23. srpna 2013 
    14.30 ROZTANČENÉ MĚSTO - vystoupení souborů v ulicích města 
    18.00 FESTIVAL JE V POLOVINĚ – divácká soutěž o nejatraktivnější kroje 
    22.00 PŘEKVAPENÍ V RYTMU FOLKLORU 
sobota 24. srpna 2013 
    10.00 MŠE SVATÁ - přírodní areál u Divadla J. K. Tyla 
    14.00 ODPOLEDNE S FOLKLOREM - divácká soutěž o nejoblíbenější soubor 
    18.00 DĚTSKÉ OKÉNKO - medailonek dětských souborů 
    20.00 GALAPŘEDSTAVENÍ - folklorní svět v Červeném Kostelci 
neděle 26. srpna 2012 
    10.00 ROZJÁSANÉ ULICE - průvod ulicemi města 
    12.00 MUZIKANTI HRAJTE - setkání lidových muzik 
    13.00 LOUČENÍ S FESTIVALEM - závěrečné vystoupení souborů 

V jednotlivých programech letošního roku se představí zahraniční soubory ze Slovenska, Itálie, Maďarska, Francie, Portugalska, Ruska, Izraele, Mexika, Venezuely, Indonesie a kvalitní tuzemské soubory. V sobotním dětském okénku se představí dětské soubory a tradičně domácí dětský folklorní soubor Hadářek.

Během festivalu bude ve výstavní síni Městského úřadu otevřena výstava 

Česká republika – folklorní velmoc v srdci Evropy.

Výstavu společně vytvořili MZV ČR, Česká centra a Folklorní sdružení ČR. Výstava má 14 panelů
a obsahově je rozčleněna do několika základních témat. I. část zachycuje výroční lidové slavnosti, zvyky a obřady, které lidé společně slaví po celý kalendářní rok, patří od nepaměti k nejvýznamnějším tradičním svátkům našich předků a udržely se do dnešních dnů. Advent, Vánoce, masopust neboli fašank, Velikonoce, pálení čarodějnic a stavění máje, Jízda králů, Královničky, Svatojánská noc, Dožínky, Vinobraní, Hody neboli posvícení. II. část výstavy tvoří lidová hudba a tanec jako nejvýraznější projev tradiční lidové kultury. Lidové tance, hudba a zpěv dnes žijí nejen na pódiových vystoupeních stovek folklorních souborů, ale především na Moravě jsou výraznou a neoddělitelnou složkou místních lidových slavností. Nebývalou různorodost a bohatství lidových krojů představuje III. část výstavy.

Poslední IV. a V. část seznamuje s činností a posláním Folklorního sdružení České republiky, které soustřeďuje 412 folklorních souborů a dále s nejdůležitějšími folklorními akcemi na území ČR.

Výstava bude otevřena každý den od 16. do 26. srpna od 9 do 12 hodin a od 13 do 17 hodin.


Každý den během festivalu budou vycházet festivalové noviny, ve kterých se dočtete o zajímavostech jednotlivých souborů, podrobnější program vždy na příští den a různé střípky a perličky z festivalových dnů. Noviny budou k dispozici v pokladnách a v určených schránkách v areálu. 

Páteční divácká soutěž o nejatraktivnější kroje a sobotní o nejoblíbenější soubor jsou již samozřejmostí. Vyhlášení výsledků těchto soutěží proběhne v neděli v závěrečném programu.

Slosování permanentek o ceny proběhne v pátečním programu mezi 19 a 21 hodinou.

V případě nepříznivého počasí se jednotlivé programy uskuteční v divadle a v sokolovně, taneční zábavy a průvody městem budou zrušeny. 

Vstupné: středa, čtvrtek, pátek, neděle: 80 Kč (dospělí), 40 Kč (děti)
sobota: 100 Kč (dospělí), 50 Kč (děti) 

Předprodej omezeného počtu permanentek bude zahájen od 1. 7. 2013 v Informačním centru Červený Kostelec (ul. Havlíčkova 654) (on-line předprodej na www.123vstupenky.cz¨). 
Cena slosovatelné permanentky: 290 Kč. Další slevy se již neposkytují.

Hlavní pořadatel: Městské kulturní středisko Červený Kostelec
Spolupořadatelé: Město Červený Kostelec, Folklorní sdružení ČR 
Pod záštitou Rady Královéhradeckého kraje 
Za finanční podpory Ministerstva kultury ČR