Festivalové střípky – neděle 26. srpna

střípky
Rozloučení s festivalem

Ještě pár okamžiků a 58. Mezinárodní folklorní festival se stane minulostí. Čekali jsme na těchto pět dní celý rok a nyní opět mizí v historii. Nezmizí ovšem z naší paměti. Od středy 22. srpna 2012 nás bavilo 14 souborů z 10 zemí světa. Před očima nám probíhaly medailonky tradiční kultury každé zúčastněné země. A i v dnešní supermoderní době jsme se dokázali zastavit v přírodním areálu u Divadla J. K. Tyla a obdivovat rozličné taneční kreace, pestré kroje i rozmanitý hudební doprovod. Každý z nás si určitě odnesl v paměti spoustu dojmů a poznatků o lidech z jiných krajů.

Je tu tedy poslední den festivalu. Poslední den, kdy můžeme spatřit to nespoutané veselí a zapomenout alespoň na chvíli na starosti všedních dní.

Velké díky patří pořadatelům festivalu. Především pak Městskému kulturnímu středisku v Červeném Kostelci, jehož pracovníci stojí za organizací celé akce, a jsou to právě oni, kdo se pro nás, návštěvníky festivalu, snažil vybrat tu pravou a správnou směsici souborů. Co by byl náš festival bez techniky, která opět vybudovala krásný areál, ve kterém se jistě každý návštěvník cítí spokojeně. Program pro nás tvořila režie a její spolupracovníci.

I jim patří velký dík za práci, kterou odvedli. A jak by zde soubory fungovaly, nebýt pečovatelů? Musí být nejen dobrými organizátory, ale i zdatnými tlumočníky a překladateli. Poděkování samozřejmě patří i všem souborům za skvělou spolupráci s pořadateli a za jejich krásná vystoupení. Děkujeme všem dalším, bez jejichž pomoci by nemohl být festival uskutečněn.

Na závěr bychom chtěli poděkovat vám, divákům, za to, že jste pro vystupující soubory vytvořili příjemnou atmosféru a ukázali jste, že Červený Kostelec je opravdu alespoň na chvíli hlavním městem folkloru.

My věříme, že 58. MFF bude považován za zdařilý a už nyní zveme všechny příznivce folkloru na 59. MFF v roce 2013. Na shledanou!
Redakce

„Trpký život“ našich pečovatelek – pokračování

3. Tradicí je, že se pravidelně Italové večer dokrmují špagetami. Ale netušili jsme, že se budou špagety cedit z balkonu v druhém poschodí. Jana seděla na balkoně o patro níž s vedoucím své skupiny. S vervou řešili program příštího dne a najednou se jí na hlavě objevil nový „příčesek z pasty". Viník Maxim byl vypátrán a ráno musel všechny špagety pod balkonem posbírat. Jana si ještě večer umyla hlavu.

4. Jako každý rok jsme překvapili Italy „pečivem". Jednalo se o naše knedlíky, které považovali za pečivo, avšak podezřele měkké. Brali je do rukou a namáčeli do omáčky. Co nám dalo práce je přesvědčit, že je to pouze příloha. Po této přednášce začali ke knedlíkům přikusovat chleba. A vysvětlujte jim to názorně, když ani jedna z nás knedlíky nejí

S pozdravem ARRIDEVERCI
Hanušová Dagmar
Hausová Jana

Pohled z druhé strany

Bez ohledu na divácké sympatie bychom chtěli pochválit soubory nejen za krásné výkony, ale zejména za jejich dochvilnost a toleranci, kterou si vzájemně prokazují při jednotlivých vystoupeních. Ne vždy se totiž povede dodržet požadovaný časový limit, který je souborům při vystoupeních vyhrazen. Nedůtklivost je letošním souborům cizí, což nás velmi těší.

Opravdu velký dík za hladký průběh festivalu patří zvláště pečovatelům, kteří se o svěřené soubory ve dne v noci starají. Díky nim jsou účinkující nejen včas připraveni ke svým vystoupením, ale v případě nutnosti jsou schopni i zaskočit za chybějící soubor.

Příkladem skvělé práce pečovatelů byla situace z pátečního večera, kdy se dva soubory při cestě z vrchlabského vystoupení zdržely a nemohly tak vystoupit v požadovaný čas. Horké chvíle v zákulisí zachránily přítomné soubory, které byly díky pohotovosti jejich pečovatelů během deseti minut připraveny za jevištěm a mohly zaskočit za chybějící soubory. Diváci tak mohli nerušeně sledovat program festivalu a náhlou nepříjemnost ani nepostřehli.
Ještě jednou děkujeme pečovatelům i účinkujícím za bezvadnou spolupráci.

Inspice

Víte, že...

  • Izraelci (Židé) drží od pátečního do sobotního soumraku šábes? Už v pátek odpoledne si uvařili jídlo, které se nazývá šašuka (rajčata, ztracené vejce a hodně pikantního koření). Toto jídlo si přivezli v remosce a zde ho pouze ohřáli. V sobotu totiž nesmí nic dělat.
  • nesmí jíst nic, co by připravil Žid? Nesmí dávat přímé požadavky ani jiným, ale pokud to jiný udělá dobrovolně, tak to nevadí. Proto včera Izraelci mluvili zdvořile na pečovatele, a pokud po něm něco žádali, dělali to touto formou: už se setmělo=pečovatel by mohl rozsvítit, jídlo by bylo chutnější teplé=pečovatel by ho měl ohřát, atd. Ale pečovatel jim to nedával zadarmo. Diskutoval s nimi, oponoval jim a nechával se přesvědčovat.
  • vystoupení italských praporečníků je z poloviny improvizace? Podle signalizace, kolik času mají do konce vystoupení, různě natahují a zkracují své číslo.
  • MFF byl v pátek v 18 hodin na ČT1? Zařazen byl do vysílání zpráv regionálního zpravodajství.
  • členové Javorníku se bojí v noci usnout a spí v ponožkách? Tanečníci, kteří nespí, totiž obcházejí chatky s lakem na nehty. Na rozdíl od Filipínců mají spáči pedikúru zdarma.
  • členové FS Javorník a FS Dolina si užívají festival plnými doušky? „Vůně" močůvky linoucí se kempem Rozkoš je neodradí od společného zpívání a hraní až do ranních hodin.

Poctiví zloději

Na rozdíl od většiny Čechů novozélandský soubor nevěří, že co Čech, to zloděj. Třikrát se jim za jejich cestování po ČR něco ztratilo na veřejném místě: hudební nástroj, maorská pečeť na krk a peněženka. A i přes ujišťování Čechů, že dané předměty již byly určitě odcizeny, se jim vždy vše vrátilo. Ona peněženka dokonce procestovala rukama čtyř Čechů a třemi městy, než si majitele sama našla.

Nudlová apokalypsa

Každé ráno po večerním programu nastoupili pracovníci techniky na úklid dějiště festivalu. Společně s nimi pomáhala při zkrášlování areálu ,,úklidová četa" MÚ pod vedením pana Košuta. Letos se velkým protivníkem při úklidech staly nedojedené bramboráky v trávě a především pak všudypřítomné pečené nudle. Ty vyloženě zaplavily celý areál a jeho okolí. Vždy ovšem lidé, kteří areál uklízeli, odvedli skvělou práci, a tak byl každý festivalový den zahájen v krásně čistém prostředí. Děkujeme.

Závěrečný program

Od 14 hodin
1. Itálie - prapory
2. Hadářek
3. Polsko
4. Filipíny
5. Itálie - Kampánie
6. Dolina
7. Itálie - Aviano
8. Brazílie
9. Javorník
10. Turecko
11. Gruzie
Pátý den

Poslední den festivalu začal asi nejzajímavější částí ze všech pěti dnů. Město totiž v 10 hodin oživily folklorní soubory tančící v jeho ulicích. Ve 13 hodin dostal hodinový prostor medailonek s názvem Muzikanti hrajte, při němž dostaly místo na jevišti lidové muziky. Celý festival uzavře závěrečné vystoupení souborů od 14 hodin, po kterém bude následovat závěrečný ceremoniál a zakončení 58. Mezinárodního folklorního festivalu.

Festival v číslech

  • Přestože v areálu je dostatek odpadkových košů, většina lidí je bohužel nepoužívá. Za včerejší večer byly naplněny téměř dva kontejnery odpadků.
  • V sobotu do přírodního areálu zavítalo 1515 platících diváků, 200 návštěvníků s permanentkami a značné množství držitelů volných vstupenek pro sponzory. Odhadem v areálu sledovalo program více než 2000 lidí.
  • Včera proběhlo losování permanentek - vylosovaná čísla jsou 156, 10, 59. Výherci obdrží permanentku na 59. MFF.
  • Stánek, který sloužil účastníkům a pořadatelům festivalu, vytočil 8 padesátilitrových sudů piva. Největšími odběrateli českých nápojů, ať už alkoholických či nealkoholických, se stali Italové a Moraváci. Italové navíc ovocné pivo Chipper pili s kostkou cukru a hruškovou pálenkou.

Divácké soutěže

V pátek proběhla Divácká soutěž o nejkrásnější kroj a včera Divácká soutěž o nejoblíbenější soubor. Během dnešního programu proběhne vyhlášení obou soutěží.