Festivalové střípky – sobota 25. srpna

střípky

Folklorní oslava má počátky na Rýzmburku (pro nové návštěvníky festivalu trocha historie)


Každý příznivec folklorního festivalu v Červeném Kostelci si dobře pamatuje, že ještě před několika lety se tato přehlídka jmenovala U nás na Náchodsku. Její kořeny a zrod však v hlavách nosí už jenom pamětníci. Mladá generace, pokud se rozhodne, že festival navštíví, se dnes automaticky vypraví do přírodního areálu u Divadla J. K. Tyla. Jak vlastně folklorní festival v malebném areálu na Rýzmburku u Žernova začínal? Před osmapadesáti lety bylo právě toto místo ležící nad Babiččiným údolím zvoleno pro slavnost k výročí vydání románu Babička spisovatelky Boženy Němcové.

Tím byl položen základ tradici, která nemá minimálně v Evropě obdoby. S tímto nápadem tehdy přišel žernovský rodák a milovník historie Vlastibor Štyrand. ,,Síly spojily Osvětová beseda Žernov a Závodní klub Grafických tiskáren v Červeném Kostelci. Osvětová beseda připravila místo a závodní klub tiskáren propagaci s programem," vysvětlil dnes už zesnulý zakladatel festivalu Jiří Novák. Protože se tato slavnost vydařila a přišlo značné množství diváků, byl položen základní kámen k prvnímu ročníku folklorního festivalu, který se uskutečnil v roce 1954.
(Převzato z tisku)

Divácká soutěž o nejoblíbenější soubor

Každá vystupující skupina má u podia umístěnou nádobu se svým jménem, do které diváci budou vhazovat ženoty podle toho, který soubor je jim nejsympatičtější. Vyhodnocení se uskuteční v neděli na závěr hlavního programu.

Brazílie

Brazilský soubor ZABELÉ byl založen v roce 1994 a od té doby si vydobyl přední místo mezi folklorními skupinami v Brazílii. Dokladem toho je nominace souboru v roce 2006 k získání ceny Rodrigo Melo Franco de Andrade od Iphan, což je největší ocenění v oblasti kulturního dědictví v Brazílii. Skupina díky tomu prezentuje svou zemi na mnoha světových festivalech a je bezpochyby významnou událostí, že v letošním roce hostuje na našem festivalu v Červeném Kostelci. Svým divákům přibližuje ve svých tancích temperamentní jihoamerickou kulturu, ale také prvky tradic, které se do původní kultury vmísily od purtugalských kolonizátorů. I proto je dnes v Brazílii úředním jazykem portugalština.

Toplan

Slovenský soubor Toplan, který příští rok oslaví 40 let od svého vzniku, založil před pár lety i dětský folklorní soubor Toplanček. Děti se pomalu začínají učit základní kroky, prvky a postupně i choreografii tanců.

Soubor Toplan k nám přijel z dědiny Giraltovce, která má 4000 obyvatel. Soubor se podíval do různých koutů Evropy, jako například do Itálie, Holandska, Česka, Polska, Francie a Turecka a ovšem navštívil i spoustu folklorních setkání u nich na Slovensku.
Více se o nich můžete dozvědět na www.toplan.sk

„Trpký život" našich pečovatelek (Itálie)

1. Autobusy italských řidičů v nepřehledných situacích reagují rozdílně. Řidič z Kampánie neustále v zatáčkách na Kramolně používá hlasitý klakson, kdežto řidič z Aviana je tišší, ale upozorňuje na svůj autobus blikáním. To je ale paráda, potkat tyto dva autobusy těsně za sebou!!

2. Soubor z Aviana ve čtvrtek navštívil Vrchlabí. Na parkovišti nás přivítala paní vedoucí. Asi ji zaujal náš mladý řidič. Pochválila ho slovy: „Vy jste ale fešák." On jí samozřejmě nerozuměl, protože zná jen rodnou řeč. Chtěla se s ním domluvit a vysvětlit předcházející dialog. A prohlásila: ,,Vy vypadáte jako Marcello Mastroiani." Když jsme to vyprávěli souboru, všichni se velice pobavili a od té doby se našemu mladému řidiči říká Marcello. Na oko se zlobil, ale zábavu nezkazil.

(Pokračování příště)

Víte, že...

  • zákon v Izraeli zakazuje chování prasat na izraelské půdě? Nežidé v Izraeli však vepřové rádi, a tak se prasata chovají na prknech zavěšených nad izraelskou půdou. Podobně je to s hazardem, který se provozuje jen na lodích zakotvených v přístavu.
  • všechny izraelské osmnáctileté dívky slouží v armádě dva roky? Důstojnice a bojovnice v první linii tři roky. Tři tanečnice dostaly na náš festival opušťák. Roky v armádě jsou důležité, vytváří se tam přátelství a kontakty na celý život.
  • turecký soubor hovoří „překvapivě" turecky? Překladatel souboru ale turecky neumí. S vedoucím souboru hovoří maďarsky a s pečovatelem slovensky. Maďarština a turečtina nám zní velmi podobně. Prostě nerozumíte ani slovo.
  • dětský soubor z Gruzie slavil během našeho festivalu i jedny narozeniny? Ve čtvrtek probíhaly velké nákupy a tajné přípravy. Nakonec o půlnoci vypukl pod okny oslavenkyně ohňostroj a párty mohla začít. Ačkoliv je věk většiny kolem deseti let, dokázali se svou kamarádkou slavit do ranních hodin. V osm se pak sešli na snídani a únava nebyla na nikom znát. Dnes už se těší na svá další vystoupení a skvělé publikum.
  • filipínský soubor si místo obvyklého výletu po okolí objednal pedikúru? A protože zájemců bylo mnoho, vyzkoušeli služby hned dvou kosteleckých pedikérek dva dny po sobě (a nebyly to jenom ženy!).
  • tanečníci a muzikanti FS Dolina si čtvrteční volné dopoledne zpestřili pěším výletem ke Starému bělidlu? Tato tříkilometrová trasa zabrala souboru celé dopoledne a zpět je musel odvézt autobus.
  • tanečníci FS Dolina milují vodní aktivity? Svou náklonnost k vodě prokázali při čtvrtečním koupání nejen ve Viktorčině splavu, ale i v jezírku ratibořického zámku.
  • v souboru Dolina má každý člen svou specifickou funkci? Nejvytíženější je bezesporu alkoholový referent.
  • při exkurzi v pivovaru zažili někteří Izraelci nejnižší teplotu v životě +5 °C? Dále se jim líbila plnírna lahví, viděli nejvíce piva pohromadě.
  • soubor Javorník z Brna se ve čtvrtek v dopoledních hodinách vydal do Adršpachu? Jeden z účastníku zájezdu se vydal na individuální prohlídku. Po jeho příchodu jsme se dozvěděli, že navštívil místa, která jsou průchozí jen na vlastní nebezpečí.

Čtvrtý den

Sobota je tradičně folklorně nejvytíženější den. Sobotní program odstartoval už v sobotu dopoledne, kdy se v přírodním areálu konala od 10 hodin mše svatá nejen pro občany, ale i pro soubory, které se na mši aktivně podílejí. Odpoledne s folklorem nás naladí do příjemné nálady a zároveň připraví na večerní galapředstavení. Mezi hlavními folklorními bloky se od 18 hodin představí dětské soubory a samozřejmě domácí soubor Hadářek. Následné galapředstavení potrvá od 20 do 24 hodin.

Odpoledne s folklorem

Od 14 hodin
1. Itálie - prapory
2. Filipíny
3. Itálie - Kampánie
4. Javorník
5. Gruzie
6. Dolina
7. Polsko
8. Brazílie
9. Toplan
10. Hadářek
11. Turecko
12. Itálie – Aviano

Dětské okénko

Od 18 hodin
1. Jizerka
2. Hadářek
3. Špindleráček

Galavečer

Od 20 hodin
1. Itálie - prapory
2. Hadářek
3. Itálie - Aviano
4. Formani
5. Polsko
6. Gruzie
7. Dolina
8. Filipíny
9. Itálie - Kampánie
10. Turecko
11. Javorník
12. Brazílie
14. Itálie - Aviano
15. Izrael
16. Formani
17. Polsko
18. Gruzie
19. Dolina
20. Filipíny
21. Itálie - Kampánie
22. Turecko
23. Javorník
24. Brazílie
25. Itálie - prapory