Festivalové střípky – pátek 24. srpna

střípky - pátek
V Červeném Kostelci se žije dobře. Už 650 let. I folkloru se tady daří, stejně jako dobrým lidem, kteří se rádi baví. Už 58 roků.

Když město slaví takovéhle kulatiny, je málem škoda, že jeho chlouba - mezinárodní folklorní festival - je o tolik mladší. Vlastně, i když je mu pořád víc a víc, věk se na něm jakoby nepodepisuje. Naopak. I letos k nám zavítaly desítky lidí, chtělo by se říci mladých lidí. I v tomto roce se bude tančit a zpívat a pít a radovat se ze setkání. I tentokrát město ožije, jako kdyby se mezi nás přistěhovali dávní přátelé. A i tentokrát bude poslední den ve městě a okolí najednou tak nějak ticho a smutno. I když jen na chvíli.

Dočkali jsme se dalšího, tentokrát už 58. ročníku festivalu, který je naší každoroční radostí a důvodem, proč i malé město ve východních Čechách může být, alespoň na několik dní, opravdu světové. Ne proto, že si to o sobě samo myslí, ale protože k nám zase po roce přijede celý svět. Celý ten lepší svět, který se umí smát a nebojí se vzpomínat na časy, které už byly. A také dokáže hledět do budoucnosti, krize nekrize. A rozhodně umí ještě jednu věc – rozumět si navzájem. Rytmus nerytmus, jazyk nejazyk. A při takové příležitosti je docela fajn uvědomit si... ano, v tomhle světovém městě jsem doma. Už 650 let.
Iva Ceprová

Divácká soutěž o nejkrásnější kroj

Diváci dnes obdrží na pokladnách žetony a vhodí je do připravené sklenice tomu souboru, jehož kroj se mu nejvíce líbí. Sklenice budou umístěny u pódia. Vyhodnocení soutěže proběhne v neděli 26. 8. odpoledne po závěrečném vystoupení souborů.
Losování permanentek

Dnes večer proběhne losování permanentek. Tři výherci dostanou volné vstupenky na 59. MFF.

Setkání s žijící legendou festivalu

Včera během večerního programu jsme měli tu čest seznámit se s žijící legendou a pamětníkem všech padesáti osmi folklorních festivalů, Miroslavem Adamů. Tento příjemný a usměvavý pán působil jako inspice na všech rýzmburských folklorních festivalech. Společně s Jiřím Novákem, Zdeňkem Petirou a Zdeňkem Hanušem tvořili čtyřku, která během každého festivalu v přírodním areálu u divadla pozorovala z pro ně rezervované, napevno zabudované lavičky dění na jevišti. Dnes zbyli pouze dva. Zdeňek Petira a právě Miroslav Adamů.

I přes svůj nádherný věk (82 let a 14 dnů) si nenechal ujít výhled na jeviště z nejvyšších řad a vyšlápl si až nahoru.

Bylo nám velkým potěšením se s ním setkat a popovídat si o našem nejstarším folklorním festivalu.

Přejeme mu hodně zdraví a mnoho elánu do života, který mu dodnes nechybí.
Redakce FS

Nový Zéland

Jejich vystoupení dozajista patřilo k těm nejpůsobivějším, které jsme mohli včera na jevišti ve Smetanových sadech spatřit. Zlověstné vyplazování jazyků, koulení očima a hrozba pěstmi určitě alespoň trochu vyděsily každého z nás. Ale přitom jsou maorští bojovníci z Nového Zélandu mimo jeviště velice usměvaví a přátelští.

Frank Grapl se po vystoupení ani trochu nebránil, abychom spolu prohodili několik slov v angličtině. Vyprávěl mi o tom, že jeho otec pocházel z Brna a v padesátých letech začal šířit maorskou tradiční kulturu do celého světa. Právě díky tomuto faktu dokáže Frank porozumět české řeči a sám vytvořit některé snadné věty a slova. Diváci se o tom mohli sami přesvědčit jak během středečního uvítacího ceremoniálu, tak především po jejich posledním vystoupení ve čtvrtek večer, kdy Frank prohlásil, že je české pivo sice dobré, ale slivovice je lepší.

Ve čtvrtek vystupovali v domově důchodců v České Skalici a bylo jim velkým potěšením udělat radost a vykouzlit úsměv na tváři lidem, kteří nemohou zavítat na festival do Červeného Kostelce. Pro toto vystoupení však nezvolili tak bojovná gesta, ale volnější tempo. Za odměnu dostal každý člen souboru vlastnoručně vyráběné předměty právě z rukou obyvatel domova. Také obdrželi jablečný štrůdl, po kterém se jen zaprášilo.

Náš festival navštívil Frank již po třetí a čím dál raději se k nám vrací. Včera se s námi bohužel musel jeho soubor rozloučit, ale ještě stačili členové souboru rozdat několik hrozících pohledů na památku a vypít pár panáků tak oblíbené slivovice.

Víte, že...

 • se italští praporečníci zajímají o českou historii? Především pak o období 2. světové války.
 • praporečníci vymysleli přezdívku pro ředitelku MKS Ivu Ceprovou? Pojmenovali ji Iva Dzaniki podle podobnosti Ivy Ceprové se slavnou italskou zpěvačkou 60. a 70. let.
 • praporečníci jsou neuvěřitelně dochvilní? Pečovatel si udělal čtvrthodinovou rezervu, ale oni se opozdili o celou půlhodinu.
 • soubor Dolina má svou osobní lékařku? Vždy vše přeléčí vínem a slivovicí.
 • připadly Brazilcům schody k náchodskému zámku náročnější než jejich temperamentní tance?
 • někteří z brazilského souboru viděli medvěda, který je na náchodském zámku, poprvé v životě?
 • internát ve Lhotě vypadá pro Brazilce tak, jakoby ho vyzdobil soubor z Japonska? Všude totiž visí papírové dekorace origami, které skládá kanadsko-filipínský kamarád Jose, a tak se vlastně seznamuje s děvčaty z brazilského souboru.
 • nejčastější odpovědí na otázku ,,Jak se vám u nás líbí?“ byla věta, že pivo je výborné? Moc jim chutná naše slivovice a také marmeláda.
 • poprask v polském souboru nastal po příjezdu na Rozkoš? Když osazenstvo autobusu zjistilo, kde mají spát, začalo protestovat. Do chatek jsme je dostali až po dvou hodinách. Do rána trochu vychladli, takže je vše v pořádku.
 • polský soubor strávil zajímavé volné dopoledne? Na snídani jsme se dohodli v devět hodin, soubor začal vylézat z chatek v 9.15, do 10.30 snídal a poté si vyžádal hodinu na odpočinek. A tak uběhlo celé dopoledne v klidu a míru.

  Itálie – Aviano

Nedaleko města Aviano v provincii Pordennone je veliká letecká spojenecká základna. Město se nachází v podhůří Alp a právě tou základnou je ve světě známé (mimochodem vzletová a přistávací dráha této základny je dlouhá 2600 metrů). Je známá i sportovním vyžitím týkajícím se aktivit v horském prostředí. Nad městem Aviano leží sportovci vyhledávaný kopec se stejným názvem. Tam se vždy o víkendu sejdou obdivovatelé paraglidingu a vznášejí se nad městem. Bohužel tyto aktivity jsou časově omezeny, takže pokud se tam budete chtít vypravit a zalétat si, musíte dodržet čas od pátku do neděle.

Třetí den

V pátek od 14.30 hod. soubory tančily a zpívaly na náměstí, roztančené město tak přibližuje obyvatelům a návštěvníkům Červeného Kostelce festivalové dění. Doufáme, že nepříznivé počasí neodradí věrné návštěvníky festivalu, že se v hojném počtu sejdeme na vystoupení v 18 hod. a připomeneme si, že festival je právě v polovině. Večer zakončí tradiční taneční zábava – na pódiu se sejdou Javorník, Dolina a Toplan.

Večerní program

Začátek v 18 hodin
1. Itálie - prapory
2. Izrael
3. Itálie - Aviano
4. Turecko
5. Polsko
6. Gruzie
7. Itálie - Kampánie
8. Brazílie
9. Filipíny
Taneční zábava – cimbály

Začátek ve 21 hodin
Javorník
Dolina
Toplan
Návštěvnost stoupá

Ve středu do přírodního areálu zavítalo 517 platících diváků a 150 držitelů permanentek, ve čtvrtek si večerní program nenechalo ujít 607 platících diváků a opět 150 držitelů permanentek. Zájem diváků stoupá.