Festivalové střípky - středa (den 1.)


festivalové střípky 1. den

Vážení návštěvníci festivalu!

Prázdniny se dostaly do své poslední čtvrtiny, což je neklamnou známkou toho, že se Červený Kostelec již po 58. stane na pět dnů ,,hlavním městem” světového folkloru.

Opět se v našem městě představí celá řada souborů z různých koutů světa. A jistě upoutají naši pozornost pestrými kroji, tancem a především svým temperamentem, nadšením a radostí, kterou budou nám divákům při svých vystoupeních přinášet. Samozřejmě nemohu nevzpomenout místní Hadářek, o kterém je rok od roku více slyšet. Jsem rád, že se opět stává součástí folklorní scény.

Zase nastanou okamžiky setkávání, ať už těch očekávaných nebo těch nečekaných.

Spousta Červenokostelečanů i ,,přespolních” přijde do přírodního areálu u Divadla J. K. Tyla nejen za folklorem, ale také za přáteli, se kterými při sklence vína nebo sklenici piva a při dobrém jídle zapomenou na shon všedních dnů a příjemně se pobaví.

Zkrátka Červený Kostelec ovládne 58. Mezinárodní folklorní festival a já mu přeji, aby jeho průběh nebyl poznamenán nepřízní počasí, aby si každý divák našel v bohaté programové nabídce co nejvíce pořadů jeho srdci milých. A aby pořadatelé vydrželi bez úhony festivalový maraton, který pro ně začal mnohem dříve než 22. srpna a nebude končit posledními účinkujícími na scéně.
Richard Bergmann, místostarosta Červeného Kostelce

Festivalové střípky posedmé

Již sedm let vás provázíme festivalem a přinášíme vám informace o souborech, které se účastní festivalu, o přípravách na festival a o dění během celého festivalu. Jako každý rok i letos budou Festivalové střípky k dostání na pokladnách a v barevných schránkách umístěných v areálu.

První den bude patřit zahraničním i domácím souborům. Po slavnostním zahájení se svými programy představí veřejnosti v podvečerních vystoupeních. Středeční večer zakončí country zábava.

Přejeme všem návštěvníkům festivalu příjemnou podívanou, pěkné počasí a spoustu krásných zážitků.
Redakce FS

Za folklorem do divadla (viz zde)

Letošní ročník nabídne divákům malou novinku! Do čtvrtečního festivalového programu je zahrnuto vystoupení vybraných souborů v Divadle J. K. Tyla, začátek představení je v 19 hodin. Vstupenky na tuto část čtvrtečního programu lze zakoupit přímo v divadle za cenu 80 Kč. Pro vstup neplatí vstupenky zakoupené v přírodním areálu ani festivalové permanentky!

Bejvávalo..

Mezinárodní folklorní festival v Červeném Kostelci, jak je již zvykem, začíná vždy festivalovou středou. Ovšem letos měl festival neoficiální začátek již ve čtvrtek 16. srpna a to u příležitosti slavnostní vernisáže výstavy, která nese název Bejvávalo.. První část vernisáže se odehrála v parku u autobusového nádraží a během ní vystoupil červenokostelecký folklorní soubor Hadářek. Malé děti svými tradičními písněmi a tanci přeměnily Červený Kostelec opět po roce v město folkloru. Druhá část se konala ve výstavní síni městského úřadu. A o čem vlastně výstava pojednává? Zobrazuje návštěvníkům historii Mezinárodního folklorního festivalu od jeho nultého až do letošního 58. ročníku. Člověk se zde může například dozvědět, jak se měnilo národnostní složení souborů. Zpočátku na festival dojížděly pouze soubory z celého Československa, později se začaly objevovat soubory zahraniční. Mezi velice zajímavé informace patří i údaje o návštěvnosti, tržbě či počasí, opět seřazené podle let, ve kterých se festival konal. Všechny tyto písemné informace jsou doplněny nepřeberným množstvím fotografií, propagačními materiály z předešlých festivalů i upomínkovými předměty a dárky, které obdrželi pořadatelé festivalu od členů vystupujících souborů. Součástí výstavy jsou i dvě televize, ve kterých může návštěvník sledovat záznamy předešlých festivalů.

Výstava je přístupná během celého festivalu ve výstavní síni městského úřadu.

Celou výstavu za velkého úsilí zorganizovala a vytvořila paní Iva Karešová a za její obětavou práci věnovanou festivalu jí náleží veliké poděkování.

Přijďte si zavzpomínat na všechny ročníky folklorního festivalu od jeho počátku do současnosti.
Redakce FS

Víte, že

  • slovenský soubor Gymnik nepřijede? Během turné v Itálii několik jeho členů onemocnělo.
  • nepřijede ani soubor z Konga? Na jaře ještě absolvovali několik vystoupení v České republice, ale dnes po nich není ani památky. Nejspíš se vůbec nevrátili do Konga, ale zůstali nadobro v Evropě.
  • soubor z Izraele odmítl nastoupit do autobusu, který pro ně přijel na letiště? Prý je pro ně nebezpečný, a proto si v Praze sehnali jiný, bezpečný.
  • Filipínci, kteří mají namířeno na náš festival, také odmítli nastoupit do českého nebezpečného autobusu? Pečovatelka Romana Kuldová je ovšem přesvědčila, že to patří k českému folkloru. A tak Filipínci s úsměvem nastoupili do autobusu a odjeli.

Izraelský temperament

Izraelský folklorní soubor sdružuje především vysokoškolské studenty se zájmem o lidové tradice své země, ať už jde o židovské nebo místní arabské zvyky i tance.

I přes počáteční nedůvěru izraelského souboru v české autobusy se ve staré Karose zpívalo tak nahlas, že se vzájemně neslyšeli a milý autobus roztančili tak, že sotva stačily tlumiče. Soubor charakterizuje silný týmový duch. Zřejmě ze strachu, aby se v cizí zemi neztratili, při každém nástupu do autobusu se pečlivě počítají - vedoucí souboru má číslo 36 (Slošim v šeš). Jejich nejfrekventovanějším slovem je LChaim = přípitek. Přátelský duch se projevil při úterním setkání se starostou ČK, kdy bubeníci Izraele, Filipín a Brazílie hráli společně na jeden buben.

Program na středu

Zahájení festivalu v 18 hodin
1. Itálie - prapory
2. Hadářek
3. Polsko
4. Filipíny
5. Itálie - Aviano
6. Toplan
7. Turecko
8. Javorník
9. Izrael
10. Itálie - Kalábrie
11. Nový Zéland
12. Dolina
13. Brazílie
14. Gruzie

Generální partneři
BENET, v. o. s. Červený Kostelec
PRIMÁTOR Náchod
SAARGUMMI Červený Kostelec
Hlavní partneři: AMETEK elektromotory, s. r. o.
BATIST Červený Kostelec
BOLTJES Červený Kostelec
Domacitechnika.cz
OERLIKON-Schlafhorst Červený Kostelec
SILVAGRO, s. r. o.
TESMEN Červený Kostelec

Mediální partner
ČESKÝ ROZHLAS Hradec Králové

Partneři
OBCHODNÍ DRUŽSTVO IMPRO, HPM NOVÁK, FORD CHAROUZ Vysokov, EKO DELTA s. r. o., VERNER a. s., PANDA FROST - Vladimír Vítek, ČESKÁ POJIŠŤOVNA a. s., IZOMAT s. r. o., VAPO s. r. o., QUATRO Language School s. r. o., TF PRESS s. r. o., KUKO - Ladislav Kollert, SM SALIX s. r. o., P+P druhotné suroviny, TRANSPORT Trutnov s. r. o., MAGIC ENGLISH Náchod, NÁBYTEK PENTA s. r. o., R SERVIS.COM s. r. o., SEMET s. r. o., CHLADÍRENSKÝ SERVIS - Milan Juránek, VETIM s. r. o., COLOR Červený Kostelec s. r. o., PRŮMSTAV Náchod s. r. o., RTYNĚ.NET - Ing. Petr Kadaník, ŘEZNICTVÍ - Roman Krejska, ZO OS KOVO ELITEX, MG ITALY CZECH DIVISION s. r. o., PROTEC - Jiří Kult, BOHEMIA - TRAFO s. r. o., JOSI - Pavel Kulda, GALČEK s. r. o., LIGO - Miloslav Jansa, NAKLADATELSTVÍ PAVEL MERVART, VLČEK A SYN s. r. o., MARIUS PEDERSEN GROUP a. s., INS Náchod, DŘEVOPODNIK s. r. o., GAMATEC s. r. o., AUTOSERVIS JKF s. r. o., STAVEBNINY BUSPOL, TĚŠNĚNÍ NÝVLT s. r. o., STAKO s. r. o., PODLAHÁŘSTVÍ K&Š, SPŮRA ZDENĚK, PETR BÍLEK - OKNA, DROGERIE - Petr Doubek, NGUYEN DINH GIAP, T-SERVIS - Jiří Nešněra, SÁDROKARTONY - Vladimír Kolisko, TEXTIL HANA - Hana Borůvková, PAPÍRNICTVÍ IVÍN, ROVL SERVIS - Roman Manych, DALI - Ing. Martina Šnajdrová, PAVEL HOLZÄPFEL, CUKRÁRNA - Romana Hankeová, AUTOŠKOLA - Jiří Vít, PALIVA - Ladislav Cvejn, JÍZDNÍ KOLA OGAR - Ondřej Packa, KOŽENÁ GALANTERIE - Zdeňka Berková, HOTEL ŠREJBER - Ing. Michal Wágner, IK STAV - Ivo Kocanda, RS TAXI - Petr Svěcený, TEXTIL - Ivana Linartová, INSPIRACE - Ivana Mědílková, PICHOVA POHŘEBNÍ SLUŽBA - Tomáš Pich, HOTEL ČERNÝ KŮŇ, KVĚTINÁŘSTVÍ MONIKA, AUTOŠKOLA TUČEK, KŮS A SYN s. r. o., RESTAURANT GRAFOKLUB, ELEKTRO LAPUNÍK s. r. o., KAMILA - oblečení pro radost - Kamila Lukešová, NÁPOJE - Renata Hončlová