100. výročí

přidáno: 18. 10. 2018 3:40, autor: Infocentrum Červený Kostelec   [ aktualizováno 18. 10. 2018 3:41 ]

Oslavy 100 let od vzniku Československé republiky v Červeném Kostelci

I Červený Kostelec se připojí ke skupině měst, které si chtějí připomenout významné výročí 100 let od vzniku samostatné Československé republiky. Město Červený Kostelec ve spolupráci s místními spolky a dalšími městskými organizacemi připravilo bohatý kulturně-společenský program.

Věříme, že si z této bohaté nabídky akcí k výročí vyberete a těšíme se na setkání s vámi.

Program oslav 100. výročí
 • 9.00 - Kostel sv. Jakuba Většího - Mše svatá
 • 10.00 – 16.00 - Domek Boženy Němcové - Výstava Osudová osmičková výročí na červenokostelecku. Vstupné zdarma. V 15.00 komentovaná prohlídka s Bc. Richardem Švandou.
 • 10.30 - Tyršovo náměstí - Vysazení památeční lípy u příležitosti oslav 100 let od vniku československé republiky.
 • 16.00 - Pomník padlých - legionář - Pietní akt - sváteční slovo starosty a ekumenické duchovní slovo zástupců církví.
 • 17.00 Divadlo J. K. Tyla – Koncert ke 100. Výročí vzniku Československé republiky.
 • 19.00 – před sokolovnou – slavnostní ohňostroj.

Koncert ke 100. výročí vzniku Československé republiky (17:00)
Červenokostelecký symfonický orchestr a Komorní orchestr ZUŠ ve spolupráci s Dětským pěveckým sborem Červánek (sbormistr: Eva Kubečková) a Svatojakubským chrámovým sborem. Dirigent: Mgr. Jirí Kábrt. 
Vstupné 100 Kč, předprodej v IC Červený Kostelec, Náchod, Hronov, Úpice, Police nad Metují, Česká Skalice a online na www.mksck.cz.

Lesák Cup potřetí

přidáno: 16. 8. 2018 1:55, autor: Infocentrum Červený Kostelec   [ aktualizováno 16. 8. 2018 1:55 ]

V sobotu 25.srpna startuje LESÁK CUP - již potřetí....

Cyklistické závody LESÁK CUP (3. ročník) startují v sobotu 25. srpna od 10 a 12 hod.

Srdečně Vás zveme na již třetí ročník cyklistického závodu horských kol na Bohdašín v Červeném Kostelci. Hlavní tratě jsou dlouhé 40 a 20 km a vedou převážně na Jestřebích horách. Pro dětské kategorie budou připraveny tratě v okolí Lesáku a díky podpoře města Červený Kostelec mají startovné zdarma.10 hod. start dětských kategorií12 hod. start hlavního závodu. 


Závod se uskuteční na Bohdašíně, lokalita "Lesák".
Hlavní trasa závodu bude na 40 km (dva 20 km  okruhy) po Jestřebích horách. 
Pro slabší závodníky máme připravenou trasu pouze na jeden, 20 km okruh.

Dětské kategorie mají připravené okruhy po Lesáku a jeho okolí. 

Díky podpoře města Červený Kostelec si děti budou moci zazávodit zdarma. Kategorie budou po dvou letech, nejmladší kategorie je již od 2 let.

Jedná se o celodenní akci, dětské kategorie budou startovat dopoledne, start hlavní závodu je plánován ve 12:00. Závodníci kteří nebudou chtít vyrazit domů hned po závodě budou moci posedět, občerstvení je zajištěno až do večera.

Olympic v Červeném Kostelci

přidáno: 22. 6. 2018 7:37, autor: Infocentrum Červený Kostelec   [ aktualizováno 31. 7. 2018 2:18 ]

Olympic slavnostně zahájí letošní Mezinárodní folklorní festival 2018 v Červeném Kostelci ve středu 15.8.2018

Stává se tradicí, že středeční slavnostní zahájení festivalu vyvrcholí velkolepým koncertem. A letos pro Vás máme legendární Olympic. Skupina ve složení Petr Janda, Milan Broum, Jiří Valenta a Martin Vajgl zahraje ty největší hity za více než půlstoletí svojí existence jakými jsou např. Želva, Osmý den, Jako za mlada apod.


Olympic patří mezi zakladatele české rockové hudby, debutové album Želva je považováno za jedno z přelomových alb českého bigbítu. Jeden z nezapomenutelných vrcholů tvorby přichází v podobě konceptuální albové trilogie Prázdniny na Zemi, Ulice a Laboratoř.

Předskokanem této legendární kapele bude nová česká kapela Vesna, která propojuje folklór s moderními hudebními styly. V čele stojí čtyři osobité ženy reprezentující jednotlivé slovanské bohyně: Vesnu, Živu, Mokoš a Moranu.

Vesna obnovuje zájem o slovanské kořeny, ctí ženu ve všech jejích archetypech, chrání přírodu a propojuje různé druhy umění. Středobodem hudby Vesny je žena, příroda a lidové příběhy. Skladby jsou autorským počinem zpěvačky, textařky, skladatelky a zakladatelky projektu Patricie, která spolu s flétnistkou Andreou Šulcovou, houslistkou Bárou Šůstkovou a bulharskou klavíristkou Tanitou Yankovou tvoří jádro kapely.

Mimo obou koncertů máte možnost vidět nejen slavnostní zahájení, ale vidět zástupce folklórních souborů např. z Indie, Kostariky, Itálie, Ruska a dalších zemí, které budete pravidelně vídat v další festivalové dny na pódiu v přírodním areálu u Divadla J. K. Tyla.

Vstupenky v omezeném počtu jsou v prodeji od 1. května v IC Červený Kostelec, IC Náchod, IC Česká Skalice, IC Úpice, IC Hronov a IC Police nad Metují. Rezervace a online prodej vstupenek není možný. Cena vstupenek je do 30. června 240 Kč, od 1. do 31. července 290 Kč a od 1. srpna 350 Kč. Permanentky na celý festival včetně koncertu budou v prodeji od 1. června 2018.

Délka akce: 200 minut

Pohádkové léto v DBN

přidáno: 22. 6. 2018 5:19, autor: Infocentrum Červený Kostelec   [ aktualizováno 22. 6. 2018 5:19 ]

I letos se můžete těšit na Pohádkové léto v Domku Boženy Němcové

Božena Němcová je známa nejen jako autorka klasické prózy, ale také jako výborná vypravěčka a zapisovatelka pohádek. A právě proto jsme pro nejmenší z nás opět připravili Pohádkové léto v Domku Boženy Němcové

Poslední červnovou sobotu a poté všechny červencové soboty můžete strávit se svými dětmi v krásné zahradě za Domkem Boženy Němcové a zhlédnout tak jednu z připravených pohádek. Začátek pohádek je vždy od 16:00, vstupné dobrovolné. 
Větší z nás mohou absolvovat prohlídku Domku Boženy Němcové nebo si prohlédnout novou expozici věnovanou Osudovým osmičkám v Červeném Kostelci. 

Program POHÁDKOVÉHO LÉTA

30. 6. 2018
Jak Rózička štěstí našla
Hraje: Loutkové divadlo MAMINY Jaroměř
Kdepak se asi schovává štěstí? Husopaska Rózička ho hledala v jeskyni s poklady, u loupežnické dcerky a dokonce i na pekelném bále. A jestli ho nakonec našla? O tom už vám budeme vyprávět v naší pohádce.

7. 7. 2018 
Hrnečku vař! a O mlsné Kateřině
Hraje: Klub loutkařů Úpice
Dvě maňáskové pohádky pro nejmenší s živým hercem. 
První je klasická pohádka Hrnečku vař!, ve které si uvaříme opravdu hodně kaše a druhá pohádka O mlsné Kateřině vás seznámí s jednou malou holčičkou, které způsobilo velké starosti to, že měla moc ráda koblížky.

14. 7. 2018
Ošklivé káčátko
Hraje: Divadlo U staré herečky Praha - Žižkov
S příchodem jara se všechno probouzí k životu a na svět přicházejí mláďata. Rodí se, klubou, líhnou. Čtveřici vajec každou chvíli začnou praskat skořápky. Jedno z nich je ale zvláštní. Odchylka? Chyba? Omyl? Je jinakost prokletí, nebo dar? Nebo obojí?
Pohádka na motivy klasického příběhu o malém ptáčeti, které se musí od narození vypořádávat s tím, že vypadá jinak než ostatní. Nebohé ptáče je proto terčem posměšků a opovržení. Podaří se mu překonat všechna příkoří? Najde své místo ve světě? Pokud ano, snad přijde zasloužená odměna…

21. 7. 2018 
O třech prasátkách
Hraje: Divadlo Úsměv Ludmily Frištenské Praha 
Tři prasátka Pra, Sá a Tka potkají žabičku, která si s nimi chce hrát. Jen sestřička Tka si s ní pěkně pohraje. Prasátka si postaví domečky. Zlý vlk rozboří domeček ze slámy a dřeva. Bratříčci Pra a Sá utečou k sestřičce Tka, která si na radu žabičky postavila domek z cihel. Vlkovi se již nepodaří prasátka vyhnat.


28. 7. 2018
O vodníku Řešátkovi
Hraje: Divadlo Harmonika Praha - Klánovice
„Pro sedm slziček rozmilé rusalky hastrman Řešátko vydal se do dálky. Z rodného rybníka plaví se potokem, snad se nám neztratí ve světě širokém.
Z rybníka potokem k řece, řekou k moři, pak až do oblak a zpátky k rybníku. Putování za sedmi rusalčími slzičkami ukáže, jak vypadá koloběh vody v přírodě.

Velké poděkování patří společnostem Saar Gummi a Sorges, které Pohádkové léto v Domku Boženy Němcové podporují.

Festival zážitků

přidáno: 22. 6. 2018 2:43, autor: Infocentrum Červený Kostelec   [ aktualizováno 22. 6. 2018 2:44 ]

Festival zážitků spouští web a představuje 10 prázdninových aktivit ZDARMA


www.festivalzazitku.cz
Festival zážitků je česko-polský projekt, jehož hlavním cílem je nabídnout návštěvníkům v době letní turistické sezony co nejvíce různorodých zážitků souvisejících s kulturním odkazem regionu. Tématy zážitkových akcí budou osobnosti, vojenská historie a tradice. Na české i polské straně bude Festival zážitků probíhat po dobu tří let. Každý rok budou akce zaměřeny na jedno z výše uvedených témat. Celkem se budete moci podívat na dvacet sedm míst.

V letošním roce se bude jednat o deset míst. Provozovatelé každé ze zapojených turistických atraktivit připraví na sezonu zážitkový program, který se bude pravidelně opakovat určitý den v týdnu po dobu letních prázdnin. Program bude zaměřen na osobnosti, které žily nebo tvořily v Kladském pomezí a na polské straně hranice.

Každá z nich se představí odlišnou formou – některé se dostaví „osobně“ (architekt Dušan Jurkovič v Novém Městě nad Metují), jinde ožijí literární postavy (Barunka Panklová v Barunčině škole, Danny Smiřický v Náchodě) a s dalšími se návštěvníci seznámí hravou nebo interaktivní formou. V zámku Gorzanów si budou moci zahrát divadelní scénky, v Kłodzku navštíví tajemné podzemí a v areálu Muzea bratří Čapků si děti sestrojí robota nebo pomohou pejskovi a kočičce s domácími pracemi.

www.festivalzazitku.cz
S Festivalem zážitků je také spojená soutěž, která odmění prvních dva tisíce návštěvníků, kteří nasbírají pět a více razítek do Návštěvnické kartičky (k dostání v místech zážitků) regionálním produktem. Pro tři nejrychlejší, kteří budou mít v kartičkách sedm a více razítek je připravena možnost vybrat si ze speciálních zážitků - poznat práci na správě zámku, být hostem u Čapků nebo navštívit sklepení a věž na zámku Adršpach, kam se jiní nepodívají.

Veškeré podrobnosti naleznou turisté v papírové podobě v Katalogu zážitků (k dostání v IC Kladského pomezí) a na nově spuštěných webových stránkách www.festivalzazitku.cz

RK 56-2018

přidáno: 19. 6. 2018 7:37, autor: Infocentrum Červený Kostelec   [ aktualizováno 19. 6. 2018 7:38 ]

Vychází nové číslo sborníku Rodným krajem
Právě vychází nové číslo vlastivědného sborníku Rodným krajem. Opět se můžete těšit na mnoho zajímavých článků z našeho regionu, potěšit se historií a překrásnými lidskými příběhy.
A na jaké články se například můžete těšit? Z obsahu vybíráme například články: 
 • Kterak matriky mění "jmeniny" našich obcí 
 • Kde stálo panské bělidlo?
 • Jak rtynští budovali koutek oddechu pracujících.
 • Střípky z let ukončených osmičkou na Náchodsku.
 • 70 let kopané ve Stárkově.
 • Lupičské bandy v našem kraji v roce 1848.
 • K výročí 120 let od dolování uhlí na Jírové hoře u Hronova.
 • Tajné působení CIA na Kladském pomezí.
 • a mnoho dalších zajímavých článků. 
Opětovně se můžete těšit na galérii osobností, zajímavosti z vojenské historie. Nechybí ani novinky z regionální literatury a literární salón. Poutavě se můžete začíst do příběhů a vzpomínek pamětníků a přečíst si zajímavý rozhovor sborníku. A samozřejmě se nezapomíná ani na malé čtenáře v sekci Rodný kraj dětem. Součástí sborníku je i sekce Co, kdy, kde v regionu - plánované výstavy v regionálních muzeích ve II. polovině roku 2018.

Sborník je k dostání v Informačních centrech v regionu (včetně toho našeho v Červeném Kostelci) a dále pak v dalších prodejních místech v regionu. Cena sborníku je 40 Kč.

Cyklobusy 2018

přidáno: 19. 6. 2018 7:10, autor: Infocentrum Červený Kostelec   [ aktualizováno 19. 6. 2018 7:12 ]

Cyklobusy s novou tváří vyjedou už v sobotu 2. 6. 2018

Společnosti Branka o. p. s. a CDS s.r.o. Náchod opět zahajují cyklobusovou sezónu v Kladském pomezí. Poprvé cyklobusy vyjedou v sobotu 2. 6. 2018. V červnu a září se s nimi budou cyklisti moci svézt vždy v sobotu, neděli a státní svátky, v době letních prázdnin každý den. Modrá linka je zaveze např. do Stolových hor, Vambeřic nebo Broumova vždy o víkendu a svátcích. Ve všední dny (včetně těch prázdninových) svou cestu končí v Karlówě. Tento cyklobus je vhodný pro ty, kdo chtějí poznat přírodní krásy a církevní památky sousedního Polska.

Červenou linkou se můžou cyklisté svézt z Hradce Králové do Náchoda přes Adršpašsko-teplické skály až do Krkonoš. Po cestě mohou navštívit pevnostní město Josefov i skryté poklady v podzemí (Měděný důl Bohumír) nebo unikátní Muzeum papírových modelů v Polici nad Metují.

Vozy prošly též estetickou proměnou a na dálku jsou rozpoznatelné díky typickým barvám Kladského pomezí a pětičlenné usměvavé rodince cyklistů. Naposledy se cyklisté svezou cyklobusy v neděli 30. 9. 2018. Projekt je financovaný Královéhradeckým krajem.

Další informace o Cyklistice v KP naleznete také na webu: https://www.kladskepomezi.cz/aktivity/cyklistika

encyklopedie osobností města

přidáno: 16. 5. 2018 0:45, autor: Infocentrum Červený Kostelec   [ aktualizováno 16. 5. 2018 0:46 ]

Nová kniha v prodeji  - Encyklopedie osobností Červeného Kostelce

V informačním centru máme v prodeji novou knihu s názvem ENCYKLOPEDIE OSOBNOSTÍ ČERVENÉHO KOSTELCE, kterou vydalo Město Červený Kostelec ve spolupráci s editorem Bc. Richardem Švandou. Kniha se prodává za 200 Kč.

Encyklopedie přináší vhled do kulturního a intelektuálního dědictví města s bohatou tradicí a historií utvářených v prostředí překrásné podkrkonošské krajiny.

Editor Bc. Richard Švanda ve svém úvodu uvádí: "Cílem knihy je souhrnně představit pokud možno všechny žijící i nežijící významné osobnosti spjaté s naším městem. V encyklopedii jsou zastoupeny všechny lidské obory, z nichž jsme vybírali, dle našeho uvážení, nejvýznamnější představitele. V této knize tak naleznete na 200 medailonků, z nichž některé jsou detailnější, některé stručnější.... "

Věříme, že tato kniha vám přinese mnoho zajímavostí o Červeném Kostelci....  

Nová kniha - Červený Kostelec kdysi a dnes

přidáno: 7. 12. 2017 2:54, autor: Infocentrum Červený Kostelec   [ aktualizováno 7. 12. 2017 2:54 ]

Objevujte Červený Kostelec s novou knihou Červený Kostelec kdysi a dnes

V informačním centru máme v prodeji novou knihu s názvem ČERVENÝ KOSTELEC KDYSI A DNES, kterou vydal místní Vlastivědný spolek. Kniha se prodává za 220 Kč.

Fotokniha ve formátu A4 přináší čtenářům pohled na Červený Kostelec a jeho nejrůznější zákoutí z pohledu starých dobových fotografií i z pohledu současného fotografa. Jednotlivé dvojice starodávné fotografie a současného pohledu vám tak umožní sledovat vývoj města a jednotlivých lokalit. Můžete tak zavzpomínat na krásu historických částí města i ohodnotit současný vývoj lokalit. 

Zdroje fotografií byl především archiv Muzejního depozitáře Vlastivědného spolku a dále pak získané archivy od dalších dobrovolných dárců. Autorem novodobých fotografií, při jejichž pořízení byla snaha v maximální možné míře vystihnout původní pohled na danou lokalitu, je červenokostelecký fotograf Oldřich Nermuť.

Věříme, že tato kniha vám bude inspirací při objevování Červeného Kostelce....  

Nová kniha - Byli u toho

přidáno: 7. 12. 2017 2:41, autor: Infocentrum Červený Kostelec   [ aktualizováno 7. 12. 2017 2:42 ]

Byli u toho - nová kniha o čs. legionářích, z nichž mnozí byli z našeho kraje

V informačním centru Červený Kostelec máme k prodeji novou knihu, jejímž autorem je Josef Pinkava. Prodejní cena knihy je 140 Kč. Část výtěžku knihy je určena i na charitativní účely.

Kniha s názvem BYLI U TOHO vás zavede do období před sto lety, do doby světové války, kdy nikdo netušil, že se taková hrůza bude opakovat ještě podruhé, tedy o dvacet let později v roce 1938. 

Dozvíte se něco o našich legionářích, z nichž mnozí byli z Červeného Kostelce, Olešnice, Horního Kostelce, Stolína, ze Lhoty, z obce Zábrodí, Slatiny nad Úpou, Horní Radechové, Zájezda a z Markoušovic. A možná někoho z nich na fotografiích v této knize (a není jich málo) ještě poznáte. 

Kniha prostřednictvím zápisků, písemných zpráv dvou dobrovolníků, původních členů rakousko-uherské armády a pozdějších vojáků česko-slovenské armády, kteří si denně zapisovali vše, co prožívali, i to, co jim vyprávěli ostatní dobrovolníci z jejich blízkého okolí, provedou dlouhou anabází z Ukrajiny přes Vladivostok až zpátky do Evropy...


1-10 of 307