Články a reportáže z TIC a regionu Červenokostelecka

TIP na výlet - Ivanitská poustevna

přidáno: 10. 7. 2015 9:06, autor: Infocentrum Červený Kostelec   [ aktualizováno 10. 7. 2015 9:06 ]

Náš TIP NA VÝLET - Ivanitská poustevna s poutním kostelem v Teplicích nad Metují na Kamenci 
Navštivte světový unikát - jediný objekt svého druhu dochovaný na světě  Barokní ivanitská poustevna v Teplicích nad Metují je stavba půdorysu tvaru U uzavřeného zdí se zahradou, sestávající se z kostela P. Marie Pomocné a dvěma křídly vlastní poloroubené poustevny. Je to jedna z posledních památek na kongregaci Sv. Ivana, založenou pro poustevníky v Čechách v roce 1732. Zdejší neobvykle velikou poustevnu postavil v roce 1753 Dr. Jan Maxmilián z Peytersbergu, pražský lékař a doktor filosofie, který se ve svých asi 65 letech rozhodl poustevničit a žil zde spolu se dvěma dalšími poustevníky. Roku 1782 císař Josef II kongregaci poustevníků zrušil, ale poutní kostel s poustevnou zrušen nebyl. Více informací naleznete na stránkách objektu

V tomto kostele také probíhá část známého Varhanního léta 2015, jehož program pro letošní rok zde také uvádíme.  

Prohlídky s výkladem (30 - 60 min):
Květen, červen – víkendy, svátky v 9 h, a v 17 h
Červenec, srpen – denně v 9 h, v 17 h
Září – víkendy, svátky v 9 h, v 17 h
Při Sudety Tour, MHFF, Zahrádkářské výstavě a Rallye Sudety – každou celou hodinu 9 – 19 h
Vánoce – denně v 11 h a ve 12 h,
zařízení je v zimních měsících vytápěno

Je-li v poustevně přítomen průvodce, je možná prohlídka ihned i v jiných časech.
Možnost kdykoli jindy se objednat na prohlídku, a to i mimo sezónu, tehdy se zatápí.
Kontakty:
Hlavní průvodce: Mgr. Ladislav Šikut – 776 869 379, sikut@poustevnateplice.cz
Předseda občanského spolku: Mgr. Martin Mráz – 774 366 522, mraz@poustevnateplice.cz







Vstupné: 50 Kč, děti od deseti let a studenti 20 Kč

Cyklobusy vyrážejí každý den

přidáno: 10. 7. 2015 8:48, autor: Infocentrum Červený Kostelec   [ aktualizováno 10. 7. 2015 8:48 ]

Cyklobusy v Kladském Pomezí vyrážejí o prázdninách každý den 

Již od prvního víkendu v červnu se mohou turisté a návštěvníci nechat přepravit cyklobusem do turisticky významných míst našeho regionu nazývaného Kladské pomezí. V červenci a v srpnu jezdí denně.

Například z Náchoda je možné se každý prázdninový den ráno v 8.15 a 12.15 nechat dovézt do Bludných skal v Polsku nebo pod Hejšovinu do Karlova a dokonce i s vaším kolem. Pokud byste se chtěli vrátit zpět prázdninovým autobusem, můžete před jednou hodinou nebo v půl čtvrté. Za návštěvu stojí také významný turistický cíl Dolního Slezska Vambeřice, kam vás cyklobus doveze krátce po jedné hodině odpoledne, přibližně za 2 hodiny jede zpět.

Druhá trasa vozí turisty z Hradce Králové do Náchoda. Odtud je možné krátce po osmé hodině ráno dojet cyklobusem přes Adršpach až na Pomezní Boudy v Krkonoších. Výlet na kole z Adršpachu po cyklotrase č. 4036 kolem nově postavené rozhledny na vrchu Čáp s příjemnou zastávkou na Bischofsteině si užijete díky dech beroucím výhledům na Krkonoše, Stolové a Orlické hory. Zvládnete ho přes počáteční stoupání i se svými dětmi. Z osady skály vede trasa pohodovým terénem přes Stárkov a Velký Dřevíč až do údolí Metuje.

V Kladském pomezí jsou v provozu tedy celkem dvě linky cyklobusů. První trasa vede z Hradce Králové přes Náchod do Adršpachu a dále až na Pomezní boudy a druhá vozí návštěvníky z Náchoda do polské Kudovy Zdroje, Karlova, Vambeřic až do Broumova. Cyklobusy organizuje a propaguje destinační společnost Branka, o.p.s. ve spolupráci s Královéhradeckým krajem. Směrem na Orlické hory provozuje cyklobusy Euroregion Glacensis. Jízdní řády a tipy na další výlety v okolí najdete na stránkách www.kladskepomezi.cz.

Pro srovnání v minulém roce bylo po prvním měsíci provozu obou linek přepraveno přesně 1 000 návštěvníků. Stejně jako v předchozích letech se tento počet neustále zvyšuje a v letošním létě bylo prozatím přepraveno 1 065 cyklistů a turistů. Lze tedy očekávat, že celkový počet cestujících přesáhne 10 000.

Velmi nás těší čím dál tím větší zájem návštěvníků o cyklobusy v Kladském pomezí a pevně věříme, že jich bude i nadále přibývat.

 

Branka byla založena v roce 1997 jako Nadace Branka. Vzhledem k omezeným možnostem členství a formy činnosti byla v roce 2000 nadace transformována na tyto subjekty: Svaz cestovního ruchu Kladské pomezí  a BRANKA, obecně prospěšná společnost. Posláním společnosti BRANKA, o.p.s. je rozvoj cestovního ruchu v turistické oblasti Kladské pomezí. Branka, o.p.s. jako organizace cestovního ruchu vyvíjí činnost na celém území Kladského pomezí, zastává funkci společnosti destinačního managementu pro TVÚ Kladské pomezí a věnuje se dalším aktivitám zaměřeným na cestovní ruch a jeho rozvoj v daném území, které vyplývají z poslání společnosti.

Kontakty:

BRANKA, o.p.s., Němcové 2020, 547 01  Náchod, www.kladskepomezi.cz, tel.: 491 405 185

Markéta Venclová, ředitelka: e-mail: marketa.venclova@kladskepomezi.cz, tel: 602 190 198

Lenka Lembejová, projektový manažer: e-mail: lenka.lembejova@kladskepomezi.cz, tel.: 725 972 033

Play Broumovsko v létě plné her, zábavy a tvůrčí činnosti

přidáno: 27. 7. 2014 0:57, autor: Infocentrum Červený Kostelec

Play Broumovsko v létě plné her, zábavy a tvůrčí činnosti 

Letní měsíce na výstavě Play Broumovsko jsou, kromě jedinečného zážitku ze samotné výstavy, ve znamení speciálních prohlídek, her, nabídek pro tábory nebo tvůrčích workshopů.

Začátek letních prázdnin oslavíme ve dnech 5. a 6. 7. (sobota, neděle) na akci Play Veba Víkend. Těšit se můžete na úkoly ve stylu Pevnosti Boyard, malování na obličej, výrobu kytiček, bublifukování a také na Ateliér okamžité fotografie. Odměnou za snažení dětí i dospělých budou ručníky, polštářky, žínky nebo balónky, občerstvení pro všechny soutěžící zajištěno.

Celé léto mohou děti i dospělí využít nově nabízených workshopů pro veřejnost. „Pro všechny návštěvníky máme přichystány celkem tři workshopy – Ateliér okamžité fotografie, Tvorbu vlastního uměleckého díla nebo tvorbu 3D obrázků. Například u Ateliéru okamžité fotografie si mohou návštěvníci vyzkoušet fotoaparát Polaroid a vyrobit si k němu také rámeček. Odnesou si tak hezkou památku a já doufám, že i pěkný zážitek“, řekla Markéta Hanušová – koordinátorka výstavy Play Broumovsko. „Rodičům nabízíme hlídání jejich ratolestí každý den přímo na výstavě pod vedením pedagogických pracovníků. Děti pohlídáme, budeme si s nimi hrát a vyrábět, stačí jim sbalit pouze svačinu a dobrou náladu,“ dodala Markéta Hanušová.

Od 19. 7. budou každých 14 dní v sobotu probíhat noční prohlídky výstavy v termínu od 21:00 do 24:00 hodin. Speciální programy mohou využít také táborové oddíly a sdružení – třeba plnění netradičních bobříků nebo celotáborové hry na míru.

Na srpen chystají na výstavě rockový večer a speciální komentované prohlídky. „Pevně doufám, že se nám podaří uspořádat také koncert Petra Nikla, který se v létě vrací zpět do Čech z Ameriky. Myslím, že by to mohl být pro všechny velký zážitek“, doplnila Markéta Hanušová.

Podrobné informace o všech akcích a programech sledujte na www.playbroumovsko.cz nebo na facebookových stránkách www.facebook.com/playbroumovsko.

60. Mezinárodní folklorní festival Červený Kostelec

přidáno: 29. 6. 2014 2:55, autor: Infocentrum Červený Kostelec   [ aktualizováno 29. 6. 2014 2:59 ]

Pozvánka na 60. Mezinárodní folklorní festival Červený Kostelec 

Ano, je tomu skutečně tak. V letošním roce se uskuteční v Červeném Kostelci již šedesátý ročník tohoto velkého folklorního svátku. Událost, která si za tuto svou dlouholetou historii vybudovala silné místo mezi mezinárodními festivaly v České republice i v celé Evropě a je pravidelně organizována pod patronací mezinárodní organizace lidového umění (I.O.V.) patřící pod statutem B do UNESCO. 

PROGRAM 60. ročníku festivalu naleznete zde

Je to o to potěšující, že lidová tvořivost, tance i lidové slavnosti, dokážou každoročně přilákat do Červeného Kostelce tisíce návštěvníků a připraví jak návštěvníkům, tak i samotným účastníkům nezapomenutelnou atmosféru tohoto festivalu. Pestrá paleta zahraničních folklorních souborů pocházejících z nejrůznějších koutů světa v kombinaci se zástupci českých, moravských a slezkých souborů pak vytváří úchvatný obraz. A co je důležité, jedná se o obraz, který je živý, plný akce a zábavy. Festival se vyznačuje hravostí a umožňuje divákům a návštěvníkům města blízký kontakt se soutěžními soubory a tato skutečnost pak dále umocňuje celkový dojem z festivalových dnů.

Historie festivalu je spojena se Závodním klubem Grafických tiskáren a Osvětovovou besedou Žernov, kdy se uskutečnila v roce 1952 u příležitosti 100. výročí prvého vydání „Babičky“ od Boženy Němcové slavnost, která se konala v prostoru kolem zříceniny hradu Rýzmburk v Babiččině údolí. Pódium pro vlastní program bylo vybudováno na dně tehdy vyschlého rybníka, jehož břehy se staly pro diváky přírodním hledištěm. Svou premiéru si zde odbyl soubor Hadař, dále byl pozván soubor Furiant z Chlumce nad Cidlinou, početný polský soubor z Klodska a skupina Lužických Srbů z Budyšína. Nikdo z tehdejších pořadatelů netušil, jaký velký zájem veřejnosti vyvolá taková akce. Návštěva přes 5000 diváků zaskočila jak pořadatele, tak i účinkující, nicméně vydařený program vše vynahradil. Vznikla tak nová tradice – slavnost písní a tanců spojená s dožínkovou tématikou.

Nicméně za zlatá léta folkloru a celého festivalu „U nás na Náchodsku“ lze však označit ročníky šedesátých a sedmdesátých let. Festival měl ve své dlouhé historii vždy štěstí na umělecké patrony či režiséry, což také přispělo k tomu, že se z původní místní slavnosti písní a tanců stal skutečným folklorním svátkem a jako festival byl zařazen do celorepublikového kalendáře významných akcí. Od roku 1960 byl pak program rozšířen o sobotní večerní představení v Červeném Kostelci, konaných nejprve v sále Grafoklubu, později pak v Divadle J.K.Tyla. Další ročníky byly příležitostně obohacovány doplňkovými pořady jako např. v letech 1967, 1969 a 1970 světskými koncerty v kostelíku na Boušíně nebo vyhraněným pořadem v muzeu B. Němcové v České Skalici v roce 1974, věnovaný roku České hudby. V důsledku restitucí však přišli pořadatelé festivalu o areál Rýzmburk – Žernov v malebném Babiččině údolí. Městské kulturní středisko v Červeném Kostelci společně s Městem Červený Kostelec a dalšími institucemi a dobrovolníky se ujalo naplno záchrany této tradiční a nejen v kraji oblíbené slavnosti. 39. ročník festivalu “U nás na Náchodsku”, konaný v roce 1993, se již konal v podmínkách nově vybudovaného červenokosteleckého přírodního areálu u Divadla J.K.Tyla a úspěšně navázal na předchozí ročníky. Od roku 2000 nese festival nový název – Mezinárodní folklorní festival Červený Kostelec.

jubilejní 60. ročník Mezinárodního folklorního festivalu Červený Kostelec se uskuteční ve dnech 20. – 24. srpna letošního roku a rozhodně se návštěvníci mají na co těšit. Již tradičně bohatý hlavní program spojený s řadou doprovodných akcí, nejlepší tuzemské i zahraniční soubory, samotné město Červený Kostelec i široká možnost občerstvení v průběhu celého festivalu jistě nabídnou návštěvníkům festivalu bohaté zážitky a příjemný prožitek z dobré zábavy. V pěti festivalových dnech si může návštěvník užít kromě hlavního programu také doprovodné akce programu festivalu, jako je podvečerní country zábava, večer u cimbálu, mše svatá apod.

Proto přijměte i touto cestu pozvání na tuto významnou akci. Neváhejte a přijďte si v srpnu zatančit a zazpívat do Červeného Kostelce.

autor: Ing. Roman Kejzlar (IC Červený Kostelec)

Rod erbu zlatého třmene a osud hradu Vízmburk

přidáno: 29. 6. 2014 2:50, autor: Infocentrum Červený Kostelec   [ aktualizováno 29. 6. 2014 2:50 ]

Rod erbu zlatého třmene a osud hradu Vízmburk 

Vízmburk (zřícenina hradu)
Dávná historie našeho regionu je spojována s několika málo šlechtickými rody, které se zasloužili o úspěšnou kolonizaci této oblasti. Sporadické osídlení se v této oblasti a zejména v oblasti severně od České Skalice nacházelo zřejmě již v období pravěku. Nicméně systematické osidlování zdejší krajiny lze vysledovat až v období středověku přibližně od první poloviny 13. století. Zásluhu na těchto snahách měla zejména přemyslovská politika, snažící se využít příhraničního hvozdu a těžko prostupných hřebenů místních hor jako přirozené hranice státu. Na celé kolonizaci této oblasti se podílely šlechtické rody, církev i samotný český král.

A jak již bývá zvykem, tak pro samotnou kolonizaci byly důležité toky místních řek, a to řeky Úpy a Metuje, které vytvářely jakési cesty do nitra nehostinné krajiny. Ruku v ruce s postupem osídlování docházelo k postupné přeměně místní krajiny, odlesňování ploch, odstranění porostu, odvodnění podmáčených a bažinatých oblastí a přeměňování oblastí v pole a pastviny. Vznikaly osady v nichž docházelo k postupnému rozvoji řemesel, měst a sídelních míst.

Jak již bylo zmíněno výše, na místní kolonizaci se podílela šlechta, samotný král i církev. Církev byla především představována břevnovskými benediktiny, kterým Přemysl Otakar I. roku 1213 připsal polický újezd a kteří v následujícím období kolem poloviny 13. století založili i Broumov a rozvíjeli právě osídlování v této oblasti. Horní tok řeky Úpy byl zase doménou rodu Švábeniců, kteří zde okolo roku 1230 založili město Úpa a následně přesídlují do města Trutnova, které zakládají kolonisté z Německa. Na sklonku 13. století však moc rodu Švábeniců slábne a jejich majetky a výsady se dostávají pod královskou korunu. Na osídlování oblasti Náchodska se podílí zase významnou měrou rod Načeradiců, jejichž sídlem byl Náchod, který někdy ve druhé polovině 13. století založil Hron z Náchoda, příslušník tohoto rodu.

Nemalou část území však kolonizoval tajemný rod erbu zlatého třmene. V polovině 13. století daroval král oblast kolem středního a dolního toku řeky Úpy a horního toku řeky Metuje neznámému příslušníkovi rodu erbu zlatého třmene. Tento název je užíván s ohledem na skutečnost, že neznáme přesný název tohoto rodu a jeho předchozí historii a pro jeho název byla zvolena podoba jejich erbu v podobě zlatého třmene vyobrazeného na modrém poli. Tento rod, obestřený tajemstvím svého vzniku, začal své působení v oblasti Skalice, kdy právě Petr ze Skalice je prvním doložitelným držitelem panství.Jednalo se o skutečně rozsáhlé území. Velký počet příslušníků - potomků tohoto rodu však měl za následek jeho postupné rozdělování a rozmělňování celistvosti území. Toto rozsáhlé území bylo záhy rozděleno mezi bratry Petra, Rubína a Bohuše a vznikla tak tři menší panství se svými samostatnými hrady a tržními městečky.

Rubínovi připadla oblast Adršpašsko-teplických skal, který zde nechal vystavět hrad Střmen. V dochované listině z roku 1255 je Rubín uváděn jako soused majetků břevnovského kláštera. Hrad Střmen, který je s Rubínovým působením spojován, se v písemných pramenech objevuje až v polovině 14 století. Rubín i jeho potomci si ponechávali původní predikát ze Skalice. O stragegickém významu Rubínova území svědčí i následný zájem Jana Lucemburského, který zde nechal budovat u obce Adršpach hrad, jako další základnu pro jeho politický a vojenský vliv v této oblasti na hranicích se Slezskem. On také získal následně i do svého držení hrad Střmen a o významu těchto hradů svědčí i fakt, že se objevují v zákoníku Maiestas Carolina jako tzv. nezcizitelné královské hrady.

Bohušovi připadla území při toku Dřevíče a tento si za své panství zvolil hrad u Stárkova. Petrovo území se nacházelo na povodí řeky Úpy a směřovalo až po Jestřebí hory. První zmínky o jeho území se vztahují k roku 1260, kdy patrně došlo k získání území od Petra. Centrem kolonizace této oblasti se stává Zámecký kopec u Stárkova. Hrad Stárkov měl zřejmě podobu kolonizačního provizoria a tento Bohušův hrad ztrácí význam ve 14. století a centrum se přesouvá na stárkovskou tvrz.

Petr ze Skalice si ponechal území na dolním a středním toku Úpy. Postupem doby se však i toto území začalo dělit, a to když si jej rozdělili Petrovi synové Tas a Sezema. Tas si vystavěl hrad Vízmburk (první zmínka o hradu 1279), Sezema pak Červenou Horu (první zmínka o hradu 1291). Poslední velké dělení jejich panství pak přestavovalo dělení panství Sezemy, který jej rozdělil mezi své syny - část zahrnující Sezemův hrad na Červené Hoře si ponechal syn nám neznámého jména a druhý syn jménem Albert si ponechal jižní část panství, kde nechal vystavět Rýzmburk (první zmínka o hradu 1319) a založil trhovou osadu Žernov. Hrad Rýzmburk v současnosti představuje zříceninu hradu na skalnatém svahu nad řekou Úpou. Potomci Alberta z Rýzmburka drželi tento hrad až do husitských válek, během nich je pak získal Vilém z Talmberka a připojil celé rýzmburské panství k náchodskému. Poté hrad pustl a roku 1638 byl vypleněn císařskými vojsky a následně vyhořel. Ke konci 17. století a počátkem 18. století pak “sloužil” jako zdroj pro kamení a další stavební materiál pro okolní vesnický lid a následně i stavbu zámku v Ratibořicích. Hrad Červená Hora nacházející se na vysokém ostrohu poblíž stejnojmenné obce se dále pak zmiňuje v letech 1326-1365, kdy jej držel Mikuláš Pískle z Rotenburku, následně připadl pánům z Jenštejna a roku 1393 byl prodán pánům z Náchoda. Husitské hnutí se však stalo hradu osudné a hrad byl pobořen a vypálen

Vízmburk (zřícenina hradu)
Hrad Vízmburk je zřejmě nejvýznamnější památkou dokládající počátky osídlování oblasti podél řeky Úpy. Hrad se nachází na ostrohu nad řekou Úpou nad současnou obcí Havlovice. Vznik a existence hradu je spojována s osobou Tasa z Vízmburka, který je zřejmě i nejvýznamnější osobností tohoto rodu zlatého třmene Z kroniky tak řečeného Dalimila se o něm dovídáme, že vedl urputné boje s braniborskými vojsky, která vtrhla do Čech pod vedením markraběte Oty Braniborského po smrti českýho krále Přemysla Otakara II. (roku 1278). Nalézáme o něm zmínku v roce 1289, kdy je členem družiny krále Václava II. a také víme, že před rokem 1295 úspěšně zastával úřad zemkého hejtmana v Krakově a později i na dalších místech v Polsku. Roku 1303 se stal královským podkomořím v Čechách a zastával tak jednu z významných funkcí v českém království. Roku 1304 byl však zavražděn Janem Vlkem v Praze na Zbraslavi, poté co Jan Vlk neúspěšně žádal o napravení křivdy na jeho majetku panem Tasem i u samotného krále. Po smrti Tasa z Vízmburka v roce 1304 byl majetek převeden na jeho syna Jaroše, který jej ale následně odprodal. Ha hradě se začali střídat majitelé, kolem roku 1330 se majiteli stávají páni z Dubé, kteří jej následně kolem roku 1447 odprodali (poslední majitel Jiří z Dubé) koalici slezských a lužických měst. Ta ho bohužel spolu s dalšími hrady (Adršpach, Střmen apod.) nechala zbořit v zájmu ochrany svého území před loupeživými výpady do Slezska a Lužice.

Vízmburk (zřícenina hradu)
Současná historie hradu je spojována s rokem 1972, kdy zde byl zahájen archeologický výzkum prováděný PhDr. Antonínem Hejnou, CSc., a který se protáhl na dlouhých 13 let. V současnosti se o hrad Vízmburk stará Sdružení pro Vízmburk, o.s., které na jaře 2013 zahájilo přípravné práce na zahájení stavebních obnovovacích prací: vyčištění nádvoří a studny, zavezení východních místností do úrovně podlah a opětovné vytvoření kanalizačního systému ven z hradu. V létě 2013 pak Sdružení pro Vízmburk zahájilo výměnu střechy na západním paláci. V letošním roce bude snahou pokračovat v realizaci smělého plánu postupné zastřešení hradu Vízmburk. Cílem prací v roce 2014 je i vyzdění věže hradu do výšky 2,5 – 4m dle projektu. I z tohoto důvodu o.s. vyhlásilo veřejnou sbírku “Daruj stovku” sloužící k získání finančních prostředků na obnovu hradu Vízmburk.

Historii tohoto rodu nám zdárně ukazuje vytvořená naučná stezka Po stopách erbu zlatého třmene, ktrá vám dá poznat zapomenutou historii, umožní vám prozkoumat malebné údolí řeky Úpy a objevit romantické zříceniny a skoro zapomenutá tvrziště.

autor: Ing. Roman Kejzlar (TIC Červený Kostelec) 



Nenechte si ujít návštěvu Brodíkova ráje !

přidáno: 29. 6. 2014 2:45, autor: Infocentrum Červený Kostelec   [ aktualizováno 29. 6. 2014 2:45 ]

Nenechte si ujít návštěvu Brodíkova ráje u Červeného Kostelce 

Nedaleko Červeného Kostelce vyrostl během dvou let ráj. A není to ráj ledajaký, ale Brodíkův. Vznikl totiž na břehu rybníka Brodský, který vodník Brodík spravuje.

Je určený pro každého, kdo hledá aktivní odpočinek, ale oblíbili si ho zejména turisté, cykloturisté a rodiny s dětmi. A co zde najdete? Hned u vjezdu stojí krásná nová roubená budova Brodíkova informačního centra. Pracovníci centra Vám podají informace o aktivitách Brodíkova ráje, naplánují výlety po okolí, předloží Vám nabídku aktivního naplnění volného času v Brodíkově ráji i v nejbližším okolí. V centru najdete bohatou nabídku propagačních materiálů zdarma i bohatý výběr map, průvodců, pohlednic i upomínkových předmětů. Je zde zřízeno posezení s internetem a možnost zapůjčení map a průvodců. A kdo nevydrží v průběhu pobytu v ráji bez internetu, pro toho je v celém areálu bezplatné připojení na wifi.

Součástí centra je velká úschovna kol a půjčovna sportovních potřeb a stále víc žádaných koloběžek. Je jich zde dostatečný počet pro rodinný výlet. V centru také dostanete pokyny pro návštěvu hlavní atrakce ráje a tou je Galerie dřevěných soch. S dětmi určitě nejdřív navštívíte Pohádkovou stezku. Kdo přejde odvážně kolem hlavy obrovského draka, který hlídá vstup, toho čeká putování kolem barevných soch s večerníčkovými postavami a odpovědi na malé hádanky ( Kdo to bydlí v klobouku ? , Kdo to tančí v ranní rose? Kdo chce to mít nové kalhotky? Kdo to zlobí Pučmelouna?) Úžas budí věž se zakletou princeznou, hlídanou obrovským drakem, kterou právě jede osvobodit hrdinný rytíř. Na závěr si děti i dospělí zacinkají na zvoničce a současně si přejí malé přání, které se jim s trochou snahy určitě splní. V Informačním centru dostanou na památku razítko do informačního materiálu plného fotografií a malou sladkou odměnu.

To ale není zdaleka všechno. Po celém areálu jsou ucelené skupinky soch. Například indiánské totemy, sochy z Polynésie, pravěké příšery, vodní obyvatelé. Rybník samozřejmě hlídá Vodník Brodík, který současně láká i hledače geokešek.

A protože děti jsou pořád aktivní, čeká je tady krásné dětské hřiště na okraji pláže ve stínu stromů. Najdete tady lanové přízemní dobrodružné centrum, kde si děti procvičí bezpečně svoji odvahu a šikovnost. Nechybí ani pískoviště, hlídané dřevěnými skřítky a medvídky, dřevěná mašinka s vláčkem, motorka, letadlo a skluzavka. Pohrát si děti mohou i v dřevěné chaloupce.   

Pro všechny, kteří jsou už unavení Brodíkův ráj nabízí spoustu krásných, opět dřevěných posezení, některá i s ohništi, lákající k romantickému opečení buřtíků. A to pořád ještě není všechno. Brodíkův ráj využívá zázemí kempu, kde se můžete dobře najíst a napít v neobyčejné Vodnické restauraci, ale i ubytovat se v nově zrenovovaných chatkách, či ve vlastním stanu. A pokud si s sebou přivezete vášnivého rybáře, ani tady není problém. Rybník Brodský je soukromý rybářský revír se spoustou obrovských trofejních ryb. Na rybáře tady čekají 25 –ti kilogramoví kapři, amuři, barevní koi kapři, krásní líni, štiky i jeseteři, kteří už dorostli 140 cm.

A Brodíkův ráj pořád poroste. Každý rok tady najdete nové sochy, nová posezení a už se staví první voliéra nového zoo koutku. Těšit se také můžete na naučnou stezku Rybník Brodský a Brodíkův vodní svět, ve kterém si z blízka prohlédnete veškeré ryby žijící v našem krásném rybníku Brodský.

Věřte nám, že návštěva zdejšího Brodíkova ráje se stane Vaší oblíbenou zastávkou ve shonu běžných dnů i cílem aktivní dovolené, spojené s poznáváním překrásného okolí pěšky, autem, či na kole.


Štoly, hornická díla a Jestřebí hory

přidáno: 29. 6. 2014 2:35, autor: Infocentrum Červený Kostelec   [ aktualizováno 29. 6. 2014 2:35 ]

Štoly, hornická díla a Jestřebí hory (tip na výlet do okolí Červeného Kostelce)

K historii Jestřebích hor neodmyslitelně patří havířina, která byla ještě v ne příliš vzdálené minulosti velmi úzce spojována s celou řadou míst i osob našeho regionu. Místní obyvatelé na odkaz této činnosti rozhodně nezapomněli a tak po celém regionu Jestřebích hor nalezneme celou řadu zajímavých připomínek na tuto hrdou, ale i drsnou historii. Kdo chce poznat havířinu Jestřebích hor, měl by nejdříve navštívit Městské muzeum ve Rtyni v Podkrkonoší, které je umístěno v patře někdejší rychetské maštale. Zdejší expozice mapuje více jak čtyři století Jestřebohorského uhelného hornictví, je bohatá na místní exponáty a podpořena i ukázkami hornin a nejrůznějších nerostů, na které může každý návštěvních během svých cest po Jestřebích horách narazit.

Během svého putování po přilehlých svazích Jestřebích hor i samotném hřebehu tohoto horského masívu můžete spatřit celou řadu živých odkazů havířiny v této oblasti. Jsou jimi nejrůznější rumiště, zbytky dopravních tras, haldy či hloubené jámy. Nepřehlédnutelnými jsou pak nejrůznější portály dědičných štol. Všechny tyto památky se snaží pro turisty co nejlépe prezentovat značené naučné trasy v této oblasti. Konkrétně v případě Rtyňsko - Bohdašínské oblasti je to pak značená naučná stezka “Po hornických památkách Jestřebích hor”, která právě začíná před Městským muzeem ve Rtyni v Podkrkonoší.

Pokud se vydáte na tuto, bezmála 10 km dlouhou naučnou stezku, rozhodně nebudete litovat. Dozvíte se hodně z vlastní historie hornictví v této oblasti, ale zejména si užijete pohybu v nádherné místní podhorské krajině s přenádhernými výhledy do krajiny. Při odchodu z rychetského nádvoří před muzeem budete míjet skulpturu opěrné zdi a sochu rychtáře Antonína Nývlta od architekta J. Saala a sochaře F. Davida z roku 1975, postavené u příležitosti výročí 200 let od selského povstání ve východních Čechách. Přes rtyňské náměstí se vydáme směrem k železniční stanici Rtyně v Podkrkonoší, kde nás čeká druhá zastávka této naučné stezky a popisuje původní dopravní trasu od štoly Benigna na rtyňské nakladiště.Trasa nás provede lesy a horským úbočím až do místní části Pod Hájovnou k odbočce k jámám Myslivna, Fajfrova, Beningna a Ambroš a třetím zastavení naučné stezky. Odtud stezka pokračuje dále, aby se po několika metrech napojila na tzv. Panskou cestu vedoucí po hřebehu Jestřebích hor. My se v tomto případě nevydáme směrem doleva na Odolov, ale ve směru trasy naučné stezky doprava směrem ke Krkavčině a Bohdašínu. Po několika set metrech nás čeká další zastavení naučné stezky u Hornického památníku a nedalekého Hornického kříže. V těchto místech - v hloubce 950 m pod úrovní Panské cesty - bylo v roce 1989 dosaženo nejhlubšího místa v nitru Jestřebích hor při dobývání černého uhlí. Při otevírání 6. patra odolovské jámy stanuli místní horníci na úrovni 365 metrů pod úrovní mořské hladiny. Nedaleký Hornický kříž je zase připomenutím poslední hornické tragédie z roku 1991. Naučná stezka dále pokražuje po Panské cestě s mnoha pěknými místy na široké výhledy do okolní krajiny. Cestou budete míjet i velkou ukázku “Araukaritu” - zkamenělého dřeva ze Žaltmanských arkóz - jež bylo v minulosti možno nalézt v okolní krajině ve větším mnoštství, nicméně v současnosti již ve velmi omezeném rozsahu. Velkou ukázkou araukaritů jsou pak “Kryštofovy kameny” u Odolova, ale to je zase jiný tip na výlet. Naučná stezka pokračuje dále po Panské cestě až do místní části “Pod Větrákem”. Nejstarší název jámy Kolektiv je Wetter Schacht, lidově “Větrák”, což asi nejvěrohodněji dokládá její účel, a to odvětrávání dobývek Tmavého dolu. Šachta je hluboká 216,2 m, uzavřena byla v roce 1977 a zároveń byla stržena i dřevěná těžební věž. Ve směru dolů po svahu na Náměrka z Větrného dolu dolů k železniční trati ve Rtyni v Podkrkonoší byla vybudována lanovka pro dopravu uhlí v délce 2098 m a převýšení 192 m. Ostatně právě ve směru této bývalé lanovky vede další směr naučné stezky a tak při dalším pokračování budeme míjet opuštěnou rumpálovou jámu. Na trase narazíme také na pramen Rtyňky, místního toku a následně se napojíme na cestu mezi domy v oblasti Náměrka a budeme směřovat již ulicí Hronovská zpět do Rtyně v Podkrkonoší, abychom v závěru míjeli Panský rybník a dostali se zpět k Městskému muzeu ve Rtyni v Podkrkonoší.

O tom, že historie hornictví je v tomto regionu velice živá a skutečně bohatá dokládají i další památky na tyto aktivity. Pro zájemce, kteří se chtějí dozvědět o dalších souvislostech této historie Jestřebích hor je zde také další naučná stezka, tentokráte “Po stopách hornictví” (cca 9 km dlouhá), která začíná v nedalekých Malých Svatoňovicích Ta vás provede historií těžby uhlí zase opačným směrem, takže můžete shlédnout nově rekonstruovaný portál Dědičné štoly Kateřina a další místa jako jsou “U Mašinky” (expozice důlních strojů a důlní dopravy), Augurské jámy či oblast Nad dolem Petr. Shlédnete i důl Antonín, dědičné štoly Xaver a Hugo a také geologický odkryv.

I další oblast, tentokráte jihovýchodně od Rtyně v Podkrkonoší směrem přes Bohdašín nad Červeným Kostelcem, Maternici až k Hronovu na samém úpatí Jestřebích hor byla v minulosti havířská. Ostatně pozorní čtenáři kroniky Aloise Jiráska “U nás” uhelné hornictví na Hronovsku znají a nemusí se jim dlouze představovat, vždyť s hlavními postavami - s bratry Josefem a Vincencem Regnerovými se setkáváme ve třetím a čtvrtém díle této kroniky. I zde v těchto místních lokalitách se dá při toulkách přírodou narazit na pozůstatky těžby. A pokud se vám tyto pozůstatky zde nepodaří hned nalézt, neváhejte, můžete na svých cestách přes Maternici vykročit na bájný vrch Turov, nalézt Skalákovu studánku se zázračnou vodou či obhlédnou Zbečnické chleby. Stačí se jen dívat a nádherná místní příroda a zajímavá místa na vás čekají skutečně na každém kroku.

autor: Ing. Roman Kejzlar (TIC Červený Kostelec)

Muzeum vojenské historie regionu Jestřebí hory

přidáno: 29. 6. 2014 2:22, autor: Infocentrum Červený Kostelec   [ aktualizováno 29. 6. 2014 2:22 ]

Navštivte s námi Muzeum vojenské historie regionu Jestřebí hory v Malých Svatoňovicích (tip na výlet do okolí Červeného Kostelce)

V Malých Svatoňovicích bylo v roce 2012 nově otevřeno muzeum vojenské historie. O jeho otevření se zasloužil a o jeho řádný provoz se stará Klub vojenské historie Odolov. Muzeum se nachází přímo v areálu železniční stanice v Malých Svatoňovicích, v bývalé budově nádražního skladu. Je tak dobře dostupné pro návštěvníky a může se stát ideálním doplněním vaší návštěvy Jestřebích hor.

Pro příznivce a obdivovatele vojenské historie, ale i pro širokou veřejnost je zde zbudována zajímavá a bohatá expozice, která je provede vojenskou historií naší republiky a zdejšího regionu od doby Prusko-rakouské války 1866, přes 1. světovou válku a Čs. legie v zahraničí, vznik První republiky, její armády, policie, četnictva a čs. opevnění z let 1935-1938 a okupaci českých zemí až po osvobození v květnu 1945. Expozice je bohatě doplněna dobovými materiály, jako jsou uniformy, vybavení vojenských a dalších jednotek a v neposlední řadě i vojenskými zbraněmi a municí. Samozřejmě zde každý návštěvník nalezne i tolik potřebný fotodokumentační materiál a podrobné vysvětlení souvislostí jednotlivých exponátů.

Novinkou je rozšíření muzea v druhé části haly o expozici věnovanou historii po roce 1945 se zaměřením opět na region Jestřebí hory. Bude zde zejména prezentována ČSLA, policie a VB a okrajově pak pohraniční stráž. Do této expozice se muzeu podařilo sehnat mnoho zajímavých zbrani a uniforem, které se zde budou nově prezentovat.

Návštěva muzea vojenské historie pro Vás může být zajímavým začátkem putování po historii místního regionu a blízkých Jestřebích hor. Může být krásným začátkem vašeho výletu do překrásné podhorské přírody spojeného s návštěvou muzea či prohlídkou celé řady pěchotních srubů a pevností, které se zde nachází.

Ing. Roman Kejzlar, IC Červený Kostelec 

Provozovatel muzea: Klub vojenské historie Odolov (www.t-s26.cz), otevřeno so-ne, vždy od 10:-16:00 hod.

Brodíkův ráj v Červeném Kostelci!

přidáno: 29. 6. 2014 2:18, autor: Infocentrum Červený Kostelec   [ aktualizováno 29. 6. 2014 2:18 ]

Brodíkův ráj v Červeném Kostelci! 

Brodíkův ráj je ve Východních Čechách, v Královehradeckém kraji, na Náchodsku v Kladském pomezí, a leží přímo uprostřed tohoto krásného a jedinečného kraje. Rozložil se na břehu 16 hektarového rybníka Brodský, 1 km od Červeného Kostelce. A že jste o něm ještě neslyšeli? Není se čemu divit. Tento unikátní projekt vzniká postupně již několik let, ale dokončen a otevřen bude teprve v letošním roce. A co vlastně ten Brodíkův ráj je­?

Je to místo klidu, relaxace a odpočinku v rekreačním areálu Brodský v Červeném Kostelci. Čtyř hektarový rekreační areál je otevřen celoročně a je lehce dostupný pěšky, na kole, vlakem, autem i autobusem. A co že je v Brodíkově ráji tak zajímavého? Posuďte sami. V prostoru celého areálu je k dnešnímu dni více než 30 dřevěných vyřezávaných soch, které vás zavedou do Brodíkovy říše fantazie. V průběhu putování Pohádkovou stezkou zavítáte do pravěku, uvidíte orla, hravé medvědy, Brodského Zlobra, bojujícího s obrovským jeseterem, budete se bát o život zakleté princezny, kterou ve věží hlídá drak. Setkáte se s vílou Amálkou, Bobem a Bobkem, vykukujícími z klobouku , zamává vám Rákosníček, uvidíte Krtečka a jeho přítelkyni myšku, setkáte se s hrdiny Čtyřlístku Fifinkou, Pinďou, Bobíkem a Myšpulínem, uvidíte Makovou panenku s motýlem Emanuelem, přiletí i Ťuk a Bzuk a určitě jsme ještě na někoho zapomněli. Ale nevadí, vy ho určitě sami objevíte. Poté, co projdete Brodíkovou pohádkovou říší, najdete si zvoničku splněných přání, na kterou když zazvoníte a bude si něco moc a moc přát a malinko se snažit, aby se to splnilo, tak se to dozajista vyplní.

V Brodíkově ráji nezapomněli ani na trošku poučení. Projdete-li se celým areálem, najdete několik zastavení, na kterých uvidíte, co všechno kolem rybníka a v něm žije a roste. A přečtete si o tom několik zajímavostí. Najdete zde mapu okolních zajímavých a málo známých míst a seznámíte se i světem geocashingu. Zasvěcení objeví spoustu originálních kešek i jednu tak velkou a nepřehlédnutelnou, že ji určitě přehlédnete. No a po té, co si Brodíkovým rájem projdete, bude čas na příjemné posezení s pohledem na stříbrnou hladinu rybníka, nebo na své ratolesti hrající si v Brodíkově dobrodružném lanovém parku. A vy si příjemně unaveni a spokojeni dáte jedno či dvě orosená pivka či pita a k tomu si pochutnáte na nějaké místní specialitě, kterou vám s láskou uvaří ve zdejší Vodnické restauraci. 

Tak co? Už jste zvědaví? Už víte co je to Brodíkův ráj? Ještě stále ne? Nevadí, po jeho návštěvě si toto místo určitě zapamatujete. A ještě pozor! Upozornění lékaře na závěr. Návštěva Brodíkova ráje v Červeném Kostelci je prudce návyková, zlepšuje zdraví a dodává klid a pohodu. Kdo jste tedy alergičtí na tyto stavy, tak se tomuto místu raději vyhněte

Těší se na vás, váš Brodíkův ráj!

Text: Milan Hrstka, Úprava: R. Kejzlar

Geocaching v Kladském pomezí

přidáno: 29. 6. 2014 2:10, autor: Infocentrum Červený Kostelec   [ aktualizováno 29. 6. 2014 2:11 ]

Geocaching na Červenokostelecku a v Kladském pomezí 

Tak trochu tajemné slovo geocaching je v poslední době často zmiňováno v nejrůznějších souvislostech a pro řadu lidí přestavuje nedefinovatelnou činnost a pro mnohé je zcela neznámé. Co si pod ním máme vlastně představit? A co že to tedy vlastně geocaching je a co nám přináší? Slovo geocaching vychází z předpony GEO jako geografie a CACHING jako proces ukrývání keší. (Vyslovuje se jako Geo-cashing [geokešing]). Možná budete překvapeni, ale je to ve své podstatě hra, spočívající v hledání skrytých pokladů, které se nacházejí ukryté někde ve městě či ve volné přírodě. Ano, je to v podstatě obdoba staré známé dětské hry, ve které jde o hledání pokladu, v tomto pojetí je však obohacena o moderní pomůcky v podobě GPS navigace a pomocí webového rozhraní umožňuje celosvětové sdílení. A že to není pouze okamžitý hit či chvilková záležitost svědčí velká oblíbenost mezi jejími hráči. Obecně se uvádí, že na světě je umístěno více jak 2 mil aktivních keší (v ČR se aktuálně uvádí cca 32 tis. keší) a hru hraje celosvětově přes 5 miliónů hráčů.

Ale pěkně popořádku. Základní pravidla hry geocaching jsou celkem jednoduchá a zapojení do této hry vyžaduje pouze investice do GPS navigace či mobilního telefonu umožňujícího GPS navigaci. Pak se již stačí pouze zaregistrovat na webu geocachingu a vaše dobrodružství v hledání může začít. Po jednoduchém zaregistrování budete seznámeni s podrobnými pravidly hry, budou Vám vysvětleny základní pojmy a vytvoříte si svůj profil geocachera (někdy se můžete setkat s počeštěným výrazem kačera). Po tomto seznámení s pravidly hry si můžete nechat vyhledat cache (keše), tj. ukryté schránky, ve vašem nejbližším okolí. Možná budete velmi překvapeni kolik a kde ukryté schránky všude najdete, kolik jich naleznete ve vaší blízkosti i po celém Kladském pomezí. Okolo úkrytů možná každý den chodíte a nikdy jste si jich ani nevšimli.

Při hraní hry se také navíc dostanete na zajímavá místa v souvislostech, o kterých třeba ani netušíte. Obecně platí, že by keše měly být ukryty tam, kde to má nějaký smysl, kde můžete něco zajímavého vidět nebo se nějak poučit a dozvědět se něco z historie místa a regionu. Zakladatel keše vám jejím uložením chtěl něco ukázat, něco zajímavého nebo poučného a samotná keš je potom spíše něco jako bonus. A co je vlastně v takové keši ukryto? Smyslem hry je právě toto hledání, shánění informací, luštění případných pomocných indícií k nalezení keše. Samotná keš je ve své podstatě ukrytá krabička, která může mít nejrůznější podobu, přičemž toto vždy záleží na zakladateli keše. Keš vždy obsahuje logbook (zápisník, deník, papír), do kterého cacher zapíše svoji návštěvu. Větší keše mohu obsahovat také předměty určené k výměně mezi cachery. Pamatujte však na to, že když si z keše něco vezmete, měli byste v ní zanechat něco ve stejně nebo vyšší hodnotě.

Existuje několik typů keší, z nichž asi nejčastěji se vyskytující jsou tradiční keše (tj. schránka s logbookem). Náročnější jsou multi-cache (skládají se ze dvou či více navázaných úkrytů) či tzv. mystery-cache, spojené s luštěním logických rébusů či jiného „hlavolamu“, u nichž teprve úplným vyluštěním této nápovědy zjistíte přesné umístění tajné schránky. Samozřejmě se keše dají dále třídit dle velikosti ukryté schránky či obtížnosti dostupnosti. Součástí schránek mohou být také tzv. trackovatelné (sledovatelné) předměty, které se vyznačují svojí jedinečností (Travel Bugy, Geocoiny apod.) a které pak mohou putovat stovky i tisíce kilometrů, a to díky cacherům, kteří je přesouvají z keše do keše.

Pohled na Rybník Brodský z hráze rybníka
Mezi geocachery jsou velice oblíbené i nejrůznější setkání hráčů hry spojené s dalšími doprovodnými aktivitami. V této souvislosti pak vznikají tzv. event – cache či dokonce mega event cache. Příkladem takové úspěšné akce přímo v Kladském pomezí může být GEOBRODWAY, která se koná již tradičně v kempu Brodský v Červeném Kostelci. Rybník Brodský a celková atmosféra akce Geobrodway je pro mnoho hráčů lákadlem a každoročně se sem znovu vracejí. Oceňují zejména příjemnou atmosféru, širokou paletu nejrůznějších keší ukrytých v blízkém okolí, jejich nápaditost a možnost pohybu v překrásné krajině plné rybníků, malebného podhorského terénu v blízkosti tajemných skalních měst i velmi bohatou historii regionu.

Geocaching je především zábava. O tu jde především. Umožňuje pohyb ve volné přírodě či po městě a tento pobyt doprovází zábavná forma hledání a objevování. Této hře se mohou věnovat jak jednotlivci - samotáři, organizované skupiny, nicméně hraní hry je často vyhledáváno i rodinami s dětmi, neboť právě pro děti je možnost hledání „pokladů“ zážitkem.

Vězte tedy, že pokud tedy někde ve volné přírodě, v lese či na lesním palouku potkáte člověka pobíhajícího s GPS navigací a nakukujícího pod každý kořen a kámen, nemusí se vždy jednat o náruživého houbaře. Zároveň také platí, že pokud se vám poštěstí bezděčně nalézt některou z keší, snažte se prosím tuto keš zachovat v původním stavu a neodstraňujte ji nebo ji dokonce neničte.

Kladské pomezí svou rozmanitostí celého regionu, podhorským terénem spojeným se překrásnými skalními městy, zajímavými toky řek, říček a potůčků a pestrou paletou rybníků a dalších ploch je přímo výzvou pro geocaching. Naleznete zde zajímavé městské keše v blízkosti historických hradů, zámků a významných budov, ale i klidnější, a ve volné přírodě uložené, keše jako jsou například v oblasti červenokosteleckých rybníků. Nedaleké Jestřebí hory, nacházející se v samém středu celého Kladského pomezí a v nichž nalezneme taktéž velice mnoho zajímavých keší, umožní každému nahlédnout do Kladského pomezí zase svými dlouhými výhledy do této překrásné krajiny. Proto vzhůru za hledáním pokladů.

Těšíme se na setkání v našem Kladském pomezí na některé z akcí pro geocachery, ale i při běžném geocachingu. Určitě se u nás v Kladském pomezí nudit nebudete

Ing. Roman Kejzlar, TIC Červený Kostelec

více informací také na www.geocaching.com, www.geocaching.cz

1-10 of 26