Litoboř

přidáno: 27. 9. 2010 6:03, autor: IC Červený Kostelec   [ aktualizováno 27. 9. 2010 6:07 ]
Obec Litoboř se nachází na silniční trase z Hořiček do Červeného Kostelce. Bezprostředně sousedí s obcemi Hořičky, Křižanov, Slatina nad Úpou a Světlá. Obec se rozkládá v kotlině podél Zlámaného potoka a stráních táhnoucích se od západu k jihovýchodu.. Historie obce sahá do 2. poloviny 12. století, kdy tuto část severovýchodních Čech získal do svých mocenských zájmů mocný rod z Kladska. K jeho představitelům patřil i Lutobor, jehož jméno se odráží v názvu obce. Historicky významnou samotou patřící k obci je Turyň. Je to bývalá tvrz pánů litobořských. Tvrz litobořská se poprvé připomíná v r. 1369 Ješkem (Janem) z Litoboře. V současné době se z tvrziště zachovaly jen slabě znatelné valy. Na místě zaniklé tvrze se nachází statek čp. 1.
 
Obeční úřad Litoboř
Litoboř č.p. 14
55205 Hořičky
Telefon
+420 491 491 227
Email
litobor@seznam.cz
Občanská vybavenost
Dopravní spojení
obcí prochází silnice III. třídy z Hořiček do Červené Hory a silnice III. třídy do obce Světlá autobusové spojení na linkách Česká Skalice – Hořičky – Červený Kostelec a Náchod – Červená Hora - Brzice
Ubytování, stravování
přímo v obci není k dispozici
Návštěvní cíle
členitý terén s krásnou přírodou, řada architektonicky zajímavých stavení v obci- podhorské chalupy ve stráních, bývalé hospodářské usedlosti, jízdárna Litoboř (výuka jezdectví na koni,hypoterapie, programy pro děti)
Služby pro návštěvníky
Comments